• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  407795,577
  % -1,75
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki finansal kurumların tamamında [gri]kredi notu[/gri]nun kullanılmasına başlanmış durumdadır. Bunun nedeni yalnızca bankalarda değil, diğer tüm finansal şirketlerde hangi müşteriler ile işlem yapıldığının görülmesi ve yapılan işlemlerde de hiçbir problem yaşanmasının istenmemesidir. Bu istekler için Kredi notu kavramının kullanılmasındaki nedenlere bakacak olursak da; kredi notunun ödeme işlemlerinin adeta bir özeti olmasını görebiliriz. Kredi Puanı Sorgulama işlemi yapıldıktan sonra hem bireyler hem de bankaların görecekleri notları, birçok farklı kural dikkate alınarak düzenlenmektedir. Kredi notunun nasıl belirlendiğine bakacak olursak da şu maddeleri görebiliriz;

 • [turuncu]#[/turuncu] Bireylerin toplam borçlarının, bankada bulunan birikimleri ya da aylık gelirlerine oranı.
 • [turuncu]#[/turuncu] Bankalara olan ihtiyaç kredisi , konut kredisi, taşıt kredisi ya da bunun gibi kredi paketlerinde, ödeme alışkanlıklarının ne yönde olduğu.
 • [turuncu]#[/turuncu] Borçlarını ödeyen ve aynı zamanda birikim yapabilen müşteri kriteri.
 • [turuncu]#[/turuncu] Bankalardan ve diğer finansal aracı kurumlardan alınan cezalar.
 • [turuncu]#[/turuncu] Diğer faktörler.

Kredi Puanı Öğrenme işlemlerinin ardından kişilerin karşısına çıkan notlar, burada bahsi geçen beş maddeye uygun olacak şekilde, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenmektedir. Kredi Kayıt Bürosu ise, ülkemizdeki birçok bankanın katkısı ile oluşturulan, kişilerin finansal durumlarını inceleyerek bankacılık sektöründen alacakları hizmetlerin kalitesini ve firmaların da mağduriyetlerini ortadan kaldırmak amacıyla kurulduklarını görmekteyiz. Bundan dolayı, hem kişiler hem de bankalar, Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarına sonuna kadar güvenmelidirler.

[mavi_baslik] Kredi Puanı Sorgulama Hangi Yollarla Yapılır? [/mavi_baslik]

Kredi Puanı Sorgulama işlemleri ile birlikte, kişilerin ve firmaların, tüm finansal adımlarında daha iyi sonuçlar alması sağlanmaktadır. Bunun nedeni ise, kişilerin yalnızca kredi başvurusu işlemlerinde değil, herhangi bir başvuru yapmadan da kredi notlarını öğrenebilmeleridir. Kişi ve kurumların diledikleri an Kredi Puanı Hesaplama işlemleri yapabilmesi için, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş olan sistemin ismi Findeks’tir. Bu sistem, internet üzerinden bireysel kullanıcıların sorgulama yapmasına olanak tanırken, bankalar, aracı kurumlar ya da ticari faaliyetlerde kullanılan açık hesapların hemen öncesinde kullanmak üzere tercih edilmektedir.

Bireysel kişiler ve ticari kurumların kredi notlarını öğrenmek için kullanacakları başlıca yöntemlere baktığımızda, şu yöntemleri görebiliriz.

 • [turuncu]#[/turuncu] [gri]Findeks[/gri] sistemine üye olduktan sonra yapılan sorgulama işlemleri.
 • [turuncu]#[/turuncu] Findeks sistemi kayıtlarından faydalanmak için, SMS yöntemine başvurulması.
 • [turuncu]#[/turuncu] Operatör firmaları(Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) aracılığı ile Kredi Puanı Öğrenme işlemleri.
 • [turuncu]#[/turuncu] Bankaların internet bankacılığı, telefon bankacılığı, SMS bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden yapılacak sorgulama işlemleri.

Kişilerin kredi puanı sorgulaması için başvuracakları bu dört yöntemde de, en doğru sonuçlar alınmaktadır. Çünkü, yukarıdaki dört maddeden yapılacak sorgulama işlemlerinde, kişilerin karşılarına çıkan kredi notları, Kredi Kayıt Bürosu’nun oluşturduğu notlardır.

kredi puanı yükseltme teknikleri

kredi puanı sorgulama

[mavi_baslik] Kredi Not Aralıkları Nedir? [/mavi_baslik]

Kişilerin farklı yollardan sorgulayabildikleri kredi notları, en basit haliyle 0 ve 1900 arasında bir değerden oluşmaktadır. Kişiler genellikle ne kadar büyük bir nota sahiplerse, o kadar iyi hizmet alacaklarını düşünmektedirler. Genel itibari ile doğru olsa da, Kredi Puanı Hesaplama işlemi sonrasında çıkan sonucun asıl değerinin bilinmesi için, Findeks tarafından oluşturulan kredi notu aralıklarının bilinmesi gerekmektedir. Bu aralıklar şu isimlerde karşımıza çıkmaktadır.

 • [turuncu]#[/turuncu] En Riskli: Kişilerin bu aralıkta yer almaları için, sorgulama işleminin ardından kredi notlarının 1 ya da 699 değerleri arasında yer alması gerekmektedir.
 • [turuncu]#[/turuncu] Orta Riskli: Hiçbir finansal kuruluşun hizmet sunmak istemeyeceği ikinci kredi notu aralığı, orta riskli olarak kayıtlara geçmiştir. Bu kredi notu aralığında olan kişilerin kredi notları 799 ve 1099 aralığında olacaktır.
 • [turuncu]#[/turuncu] Az Riskli Grup: Kredi notu 1100 ve 1499 aralığında olan kişilerin yer aldığı kredi notu grubu.
 • [turuncu]#[/turuncu] İyi: 1500 ve 1699 kredi puanına sahip olan kişilerin yer aldığı grup
 • [turuncu]#[/turuncu] Çok İyi: 1700 ve 1900 kredi puanına sahip banka müşterilerinin yer aldığı grup.

Görüleceği üzere, kişilerin Kredi Notu Öğrenme işlemlerinin ardından notları tek başına bir şey ifade etmezken, bu gruplara göre yapılan sıralamalar, daha net bir hizmet ortaya çıkarmaktadır. Kredi notları ve kredi gruplarına göre bir değerlendirme yaptığımız zaman ise; en riskli, orta riskli ve az riskli grupta yer alanların, ne yazık ki düşük limitlerde bile olsa kredi kartı veya kredi başvurularının olumlu sonuçlanmayacağı söylenebilecektir. Fakat, az riskli kredi grubunda yer alan kişilerin kredi notları 1300 ve üzerinde bir nottan oluşuyorsa, bu durumda kişilere kefil ya da ipotek şartı konularak kredi kartı veya kredi hizmeti sunulabilmektedir.

[mavi_baslik] Kredi Puanı Neden Sıfır Çıkar? [/mavi_baslik]

Son dönemlerde yapılan Kredi Puanı Sorgulama işlemlerinde, bireylerin notlarının sıfır olarak ekrana yansıdığı görülmektedir. Kredi notlarını sıfır olarak gören bireyler paniğe kapılsa da, öncelikle sakin olmalı ve böyle bir durumun olası nedenleri düşünülmelidir. Banka kayıtlarının incelenerek Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bu kredi puanı sizin için sıfır çıkıyorsa, iki durum söz konusudur. Bunlardan ilki; daha önce bankalarda kayıt altına alınabilecek herhangi bir işleminizin olmamasıdır. Yani; kredi kartı ve kredi kullanımının bir kenara bırakın, eğer bankalarda herhangi bir hesabınız bile yoksa, kredi puanınız oluşturulmayacaktır. İkinci durum ise, ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları ya da bankalardan alınmış olan herhangi bir ceza işlemleridir. Eğer borcunuzu peş peşe ödememişseniz, bankadan da idari takip, yasal takip ya da protesto gibi durumlar ile gündeme gelmişseniz, ne yazık ki kredi notunuzun sıfırlama ihtimali bulunmaktadır.

Kredi Puanı Öğrenme sonrasında notunuz sıfır olarak çıkmışsa, derhal Findeks Risk Raporu’nuza bakmalısınız. Eğer burada alınan cezalarda herhangi bir rakam veya detay yazıyorsa, bu en kötü durumlardan biri olarak yorumlanabilir. Çünkü, bankadan alınan cezaların sicilden kaldırılması yaklaşık olarak 5 sene sürmektedir. Fakat, herhangi bir cezanız yoksa ve bankalarda da kaydınız görünmüyorsa, kredi notunuzun oluşması için şu adımları izlemeniz etkili olacaktır.

 • [turuncu]#[/turuncu] Kredi Kayıt Bürosu tarafından kaydınızın oluşturulabilmesi için öncelikli olarak bankada bir hesabınızın ya da kullandığınız hizmetin olması gerekmektedir. Bunun için dilediğiniz bir bankaya başvurup banka hesabı açtırın. Açtırmış olduğunuz hesabınıza bir miktar para yatırın ve harcamalarınızı bu hesap üzerinden yapın. Yapılacak olan bu işlem kredi notunuzun belirlenmesine neden olacaktır. Fakat, bankalardan kredi ve kredi kartı kullanabilmeniz için yeterli olmayacaktır.
 • [turuncu]#[/turuncu] Bankada açtırdığınız hesaba belirli miktarda para yatırıp birikim yapabilirseniz ya da hesabınız üzerinden otomatik ödeme talimatı vererek faturalarınızın ödenmesini sağlayabilirseniz, kredi notunuzun yükselmesi de söz konusu olacaktır.
 • [turuncu]#[/turuncu] Yukarıdaki iki işlem kredi notu belirlenmesi ve düşük limitlerde de kredi kartı başvurunuzun onaylanmasında yeterli olacaktır.

[mavi_baslik] Kredi Puanı Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır? [/mavi_baslik]

Kredi notuyla ilgili yaşanan en büyük problemlerden birisi de, Kredi Puanı Sorgulama işlemlerinin ardından düşük bir nota sahip olunduğunun öğrenilmesidir. Öncelikle belirtmeliyiz ki, bankacılık ve finansal hayatınızda kredi notunuzun düşük olması sizin için büyük bir problemdir. Fakat, bu problem ortadan kalkmayacak da değildir. Bundan dolayı bireylerin izlemesi gereken yöntemler ve asla taviz vermemeleri gereken kurallar vardır. Bankacılık alanında tekrar hizmet alınabilmesi için yapılması gereken adımlar ise şunlardır.

 • [turuncu]#[/turuncu] Kredi notunuzun düşük olmasının nedeni, borçlarınızı geciktirmeniz ya da bankanın son ödeme tarihi belirttiği halde bu tarihe kadar herhangi bir ödeme işlemi yapmamanızdır. Bundan dolayı ilk adım olarak borçlarınızı zamanında ödeyerek işlemlere başlamanız gerekmektedir.
 • [turuncu]#[/turuncu] Borçlarınızı düzenli öderken, gelir durumunuzu da göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü; gelir durumunuzu dikkate almadan ödeme yaparsanız, normal harcamalarınız için yeni bir borca girmeniz gerekebilir. Bundan dolayı bir hesaplama yapmalısınız. Eğer gelir durumunuz borçlar ödendikten sonra sizin geçinmeniz için yeterli değilse, toplam bankaya olan borcunuzu yapılandırabilir ya da borç kapatma kredilerinden faydalanabilirsiniz.
 • [turuncu]#[/turuncu] Tamamen borçların düzenli ödenmesi ile yükselecek olan kredi notunuza, yapılandırma işlemini ardından daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir. Çünkü, yapılandırma işlemlerinin ardından banka size normal zamanlardaki gibi anlayış göstermeyecektir. Eğer kredi notunuzu yükseltmek isterken kredi sicilinizi daha da bozmak istemiyorsanız, her ay düzenli bir şekilde ödemelerinizi yapmaya özen göstermelisiniz.
 • [turuncu]#[/turuncu] Burada izleyeceğiniz 3 adım, kredi notunuzun belirli periyotlar ile yükselmesinde sizlere yardımcı olacaktır. Fakat, bu üç adıma ek olarak birikim yapmaya başlar ve bunu da banka kayıtları üzerinde gösterebilirseniz, kredi notunuzda daha hızlı bir artış olacaktır. Kredi Puanı işlemlerinin ardından sonucun daha hızlı artıp artmadığını sizler de görebilirsiniz.

[mavi_baslik] SMS İle Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır? [/mavi_baslik]

Artık birçok bankacılık işleminde, kişilerin yapmak istedikleri tüm işlemler, tek bir kısa mesaj ile gerçekleştirilebilmektedir. Kredi notu sorgulama işlemlerinde de kullanılabilecek olan SMS sorgulaması için, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone için izlenmesi gereken yöntemler ise şu şekildedir.

 • [turuncu]#[/turuncu] Turkcell hat kullanıcıları kredi notlarını tek bir SMS ile öğrenmek istiyorlarsa, bunun için TC kimlik numaranızı ve doğum yılınızı aralarında tek bir boşluk bırakarak yazın ve bu mesajı da 1112’ye gönderin. Kredi puanı sorgulama işlemi için bu mesaj yeterli olacaktır.
 • [turuncu]#[/turuncu] Vodafone hat kullanıcıları kredi notlarını öğrenmek için de TC kimlik numarası ile doğum yılı yazılıp 1112’ye gönderilmelidir.
 • [turuncu]#[/turuncu] Türk Telekom hat kullanıcıları da tıpkı Turkcell ve Vodafone hat kullanıcılarının başvurduğu yöntemde olduğu gibi TC kimlik numarası ile doğum yıllarını yazarak 1112’ye kısa mesaj göndermelidir.

Görüleceği üzere Kredi Puanı Sorgulama işlemleri Findeks sistemi üzerinden olduğu gibi, SMS yöntemi ile de kısa bir sürede öğrenilmektedir. Fakat, hangi yöntemle olursa olsun yapacağınız Findeks notu sorgulama işlemlerinde, sizlerden ücret talep edilmektedir. Kişilerin bu sorgulama işlemi için ödeyecekleri bedel ise yalnızca 9 Türk Lirası’dır. Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom abonesi olan kullanıcılardan ücret tahsili hatları üzerinden yapılmaktadır. Eğer kişilerin faturalı bir hatları bulunuyorsa faturalarına yansıtılacak, faturasız hatlarda ise mevcut bakiyelerinden 9 Türk Lirası tahsil edilecektir.

Findeks üzerinden yapılacak sorgulama işlemlerinde ise, ilk sorgulamaya büyük bir avantaj vardır. Çünkü, BKM Expres üzerinden ödeme yapılırsa, Kredi Puanı Öğrenme işlemi için ilk etapta yalnızca 1 Türk Lirası talep edilecektir. Bundan sonraki sorgulama işlemlerinde ise 8,85 Türk Lirası tahsil edilecektir.

Bankacılık ve finansal hayatta bu kadar etkili bir kavram olmasına rağmen kişilerin bu ücreti gözlerinde oldukça büyüttükleri de görülmektedir. Bundan dolayı ücretsiz olarak kredi notunu öğrenmek adına bazı yöntemler uygulandığını görmekteyiz. Her ne kadar çok fazla yöntem bulunsa da, kişiler açısından en doğru sonucun, faturalara ek olarak alınacak cep telefonu veya tablet almak için operatör firmalarına başvurulduğunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Eğer sizler de ücretsiz sorgulama yapmak istiyorsanız, bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • Mehmet4 sene önce
 • Benim gibi telefon firmalarına para kaptırmak istemeyenler aynı yazıda ki gibi BKM Expres üzerinden ödeme yapabilirler. İlkinde 1 TL alması gerçekten muhteşem. Bu bilgi için ayrıca teşekkürler

 • Mert HIZMALI4 sene önce
 • Tüketim toplumumuzun sicil kaydını oluşturan bu kredi puanının ne işe yaradığını, nasıl yükseltilebileceğini ve nasıl sorgulanabildiğini çok iyi anlatmışsınız. Emekleriniz için teşekkürler!

 • Volkan Apaydın4 sene önce
 • Ödeme performansından dolayı kaynaklı böyle bir çok olay yaşanmakta. Günümüz şartlarının zor olması insanları ödemelerde bir hayli zorlamakta ve bu da Kredi puanını olumsuz yönde etkilemekte. Güzel bir bilgilendirme teşekkür ederiz.

 • Oğuzhan Ezber4 sene önce
 • Açıkçaşı, makalenizi detaylı bir şekilde okuduğumu söylemek istiyorum. Bir üniversite öğrencisi olarak, her ay kredi kartı ödemelerimi en az 1 ay geç olarak yapıyordum. Sürekli banka tarafından aranıp tarafımdan ödeme sözü alınıyordu. Açıkçası bu durumun kredi notumu düşürdüğünden bile haberim yoktu diyebilirim. Makaleniz sayesinde Findeks ile kredi notumu sorgulattım ve “Orta Riskli” olarak gösteriliyor. Bu puanda hem benim için hem de ileride kredi taleplerimde oldukça yetersiz görünüyor. Bundan sonra ödemelerimi zamanında yapmaya özen göstereceğim. İyi ki makalenize rastlamışım diyebilirim. Kredinotutr.com sayesinde bilgilendim, teşekkürlerimi sunuyorum.

  • Kredi Danışmanı4 sene önce
  • Merhaba

   yazımızı faydalı bulduğunuza sevindik, biz teşekkür ederiz.

 • Rasim4 sene önce
 • Bankalarda çok sayıda kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürüyor deniliyor sizce doğru mu?

  • Kredi Danışmanı4 sene önce
  • Merhaba

   evet, bir bankaya başvuruda bulunduğunuz zaman sonucunu beklemeniz sizin için daha iyi olacaktır, farklı farklı yerlere başvurup red yediğinizde tekrar başvuru yaparsanız kredi notunuz bu durumda olumsuz etkilenebilir. aşağıdaki yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz;
   https://kredinotutr.com/kredi-basvurusundaki-sik-yapilan-hatalar/

 • Pozitix4 sene önce
 • Kredi notu aslında bankalarla olan ilişkiler sonucunda oluşan risk puanıdır. Bu nota otomatik fatura talimatından tutunda yaptığınız havale eft ve nakit mevduatlarınız bile etki etmektedir. Yaptığınız gecikmeli ödemeler bu nota negatif etki ederken diğer tüm işlemler pozitif etki vermektedir. Kredi notu bir anda yükselecek bir puan değildir, zaman gereklidir. Gecikmeli bir ödemeniz puanı çok düşürürken yaptığınız bir ödeme ya da hesaba yatırdığınız bir miktar mevduat düşen puan kadar yükseltmeyebilir. Kredi puanına en önemli etkiyi düzenli fatura talimatları vermektedir. Kredi notunuzu nereden aldığınız önemli değildir, şöyle ki artık tüm banka kuruluşları ve diğer finans kuruluşları puanı findeks üzerinden elde etmektedirler. Son olarak 900 puan altı riski bölge olarak değerlendirilirken üstü iyi olarak değerlendirilir.1300 1400 seviyeleri ise kredi ve kredi kartı limiti için önemli puan seviyeleridir.

 • webnews4 sene önce
 • Kredi puanı aslına bakarsanız ödeme alışkanlığınıza verilen not gibi birşey… Ödemeler ne kadar düzenli olursa o kadar yüksek puana sahip olursunuz ve bankalardan kredi almanız kolaylaşır aradaki güveni o kredi puanıyla bir anlamda sağlamış olursunuz. Bunun haricinde puan konusunda benim gibi ödemelerini önceden düzensiz yapıp puanını düşürenler ancak şimdilerde belli bir düzende ödeme yaparak puan yükseltmek isteyenlere tavsiyem findex sitesinden paket satın alıp belli aralıklarla puanınızı takip etmeniz.. Böylece yaptığınız ödemelerde puanınızın neye göre etkilendiğini gözle görülür şekilde takip edip ona göre ödemeler yapabilirsiniz.. Paylaştığınız videoyu da inceledim oldukça faydalı bir video teşekkür ederim

  • Kredi Danışmanı4 sene önce
  • Merhaba

   yazımızı ve videomuzu beğendiğinize sevindik, biz teşekkür ederiz.

 • Temelreis4 sene önce
 • Makaleyi okuduktan sonra kredi puanımı sorguladım ve 0 çıktı. Geçmişte bir banka ile yaşadığım sorundan olsa gerek. Halbuki kara listeye veya idari takibe düşmeden borcu tamamen peşin kapatmıştım. Ancak gördüm ki banka yanıltmış beni. Bu durumda anladığım kadarıyla ne kredi nede kredi kartı alabilirim. Bu durumu düzeltmek için izlemem gereken yol(lar) nedir?

  Siteniz bir çok aynı sektör sitesinden daha iyi hizmet sunuyor. Böyle bir hizmet verdiğiniz için sizlere minnettarım teşekkürler.

 • Onur4 sene önce
 • Ekonomik krizin günden güne hissedildiği 2017 senesinde en çokta orta kesim ve fakir olarak nitelendirebileceğimiz kesimin krediye ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Böyle bir kredi talep yoğunluğunun olduğu ortamda tahmin edebileceğiniz üzere bankalar da sık eleyip ince dokuyarak kredi veriyorlar. Kredi verecekleri kişinin güvenilir ve ödemelerine sadık kalacağından emin olmak istiyorlar. Tam da bu noktada devreye kredi puanı giriyor. Kredi puanı sizin banka nezdinde oluşturduğunuz güveni simgeleyen bir puan. Bu puanın yüksek olması hem düşük faizli hem de yüksek miktarlı kredi almanıza olanak sağlıyor.

  Kredi puanını yüksek tutmak isteyen müşteriler düzenli kredi ve kredi kartı ödemeleri yapmanın yanı sıra borçluluk oranını da sürekli azaltmak durumundadırlar. Borçluluk oranı ise en kısa yoldan kredi kartı limitinizi artırmaktan geçer. Kredi kartı limiti artan müşteri aynı oranda bir harcamayla borçluluk oranını düşürmüş olur.

 • Zalmoxis4 sene önce
 • Üniversite döneminde öğrenci kredi kartları çıkarmıştım ve şuanda bankalar bana en ufak bir kredi yada kredi kartı vermiyorlar. Zamanında yaptığım geç ödemelerden dolayı böyle bir sıkıntı yaşadığımı biliyorum. Fakat bankalarla olan konuşmalarımda kara listeye girmediğim söylenmişti.

  Kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim? Yaklaşık 2 yıldır kredi kartı / kredi vb. hiç bir hizmetten faydalanmadım. Cevaplarsanız çok sevinirim. Ayrıca SMS ile kredi notu sorgulama olayını bilmiyordum. Gereksiz pahalı olsada iyi bir uygulama. Umarım fiyatı düşer ilerleyen zamanlarda.