• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  403091,141
  % -2,05
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Çocuk Parası Ödemesi Ne Zaman Yapılır ?

Çocuk Parası Ödemesi Ne Zaman Yapılır ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen projelere bakıldığı zaman, yeni doğan bebekler için ailelere destek olunması amacıyla bir projenin olduğu görülmektedir. Bu proje ile birlikte, doğum yapan tüm ailelere doğan ilk bebek için 300 Türk Lirası, ikinci bebek için 400 Türk Lirası, üçüncü bebek ve sonrasındaki bebeklerde de 600 Türk Lirası Çocuk Parası Ödemesi yapılacaktır. 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren geçerli olan bu düzenleme, bu tarihten sonra doğum yapan tüm anneler için geçerli olacaktır.

Ailelerin almak istedikleri çocuk parası için, ilk etapta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir. Ailelerin yapacakları başvurularda, çocukların kimlikleri ve hastaneden doğum sonrası resmi bir şekilde düzenlenerek verilen doğum belgesinin götürülmesi gerekmektedir.

Belgeler ile birlikte kişilerin kaydı oluşturulduktan sonra, 24 saat içerisinde sisteme kayıtları gerçekleştirilecektir. Çocuk Parası Ödemesi hizmetinden ilk kez faydalanacak kişilerin gerçekleştireceği bu işlem için, bundan sonraki ödemelerde herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yoktur.

Çocuk Parası Ödemesi

Çocuk Parası Ödemesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği şartları tamamlayan ve istenen belgeleri de kuruma sunan tüm bireyler, Çocuk Parası Ödemesini teslim almak için PTT noktalarına gitmeleri gerekmektedir. 15 Mayıs tarihinden itibaren ödenmeye başlanan çocuk paralarında, ailelerin kendi kimliklerini yanlarına alarak PTT şubelerine gitmeleri yeterlidir.

Bizzat başvuru sonrası ödemeler aynı gün içerisinde elden teslim edilebilecek ya da PTT’de bulunan hesaplarına yatırılabilecektir. Yürütülen bu proje kapsamında, devlet memurları için ise çok daha kolay adımlar bulunmaktadır. Eğer devlet memurlarının yeni bir çocuğu olmuşsa, başvuru işlemlerinin ardından PTT şubelerine gidilmesine gerek yoktur.

Kişilerin Çocuk Parası Ödemesi, maaşlarını aldıkları hesaplarına yatırılacaktır. Alınacak çocuk parası ise, başvurunun onaylanmasının hemen ardından alınacak ilk maaşa yansıtılmaktadır.

Ailelerin merak ettiği konulardan birisi de, herkesin bu projeden faydalanıp faydalanamayacağıdır. Yasalaşmış bir şekilde sunulan çocuk paralarında, katılması güç olan kişiler ile ilgili herhangi bir detaya yer verilmemektedir. Eğer doğan çocuk 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmişse, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak başvurunun ardından her birey bu ödemeden faydalanacaktır. Eğer doğum sonrası anne vefat ederse, çocukların parası babanın adına PTT’ye yatırılacaktır. Babanın PTT üzerinden Çocuk Parası Ödemesi alabilmesi için de kimliği ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir.

PTT üzerinden alınacak ödemelerde, PTT’de bir hesabınızın olması zorunlu tutulmamaktadır. TC kimlik numarası kullanılarak sorgulama ve ödeme işlemleri hızlı bir şekilde yapılır.

İşsizlere Günde 50 TL Veriliyor adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz