• YARIM ALTIN
  1.631,00
  % -2,30
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338593,604
  % 8,11
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama ve Risk Raporu Nedir?

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama ve Risk Raporu Nedir?

Garanti bankası kredi notu sorgulama ve öğrenme hizmeti sunuyor! Banka, bu hizmeti diğer kuruluşlar gibi ücretli olarak veriyor. Findeks kredi notu öğrenme işlemi yapmak isteyen müşteriler, bu hizmet için 9 TL. ücret ödeyecekler. Bu işlemi alabileceğiniz bir kaç hizmet noktası mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse; Garanti İnternet, telefon ve yerel şubelerin yanı sıra mobil uygulama üzerinden sorgulama yapılabiliyor. Bankanın kendi müşterileri, kredi kartları ya da mevduat hesapları üzerinden ödeme yapabiliyor. Ödeme yapmak için İnternet ya da telefon şubesi kullanılabiliyor. Ödemeler, müşterinin kredili veya mevduat limitinden düşüyor.

garanti bankasi kredi notu sorgulama

garanti bankası kredi notu

Garanti Bankası’nın müşterileri için böyle bir hizmet sunması, özellikle kredi kartı ve kredi başvurusu yapacak olan kişiler için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Çünkü bankaya yapılacak olan başvurulara yanıt verilirken, öncelikli olarak kredi derecelendirme maddelerine bakılmaktadır. Kredi derecelendirmesine bakılarak geri dönüş sağlanmaktadır. Eğer başvuru yapmadan önce siz de durum değerlendirmesi yapmak istiyor ve banka sicili akıbetinizi merak ediyorsanız, bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Ayrıca risk raporunu sorgulamak istiyorsanız, Garanti Bankası kredi notu sorgulama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Garanti Bankası Kredi Risk Raporu Nedir?

İnternet bankacılığı üzerinden Garanti Bankası kredi notu sorgulama işlemi yapıldığı zaman KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından tutulan kayıtlarınız ekrana yansıyacaktır. Bu kayıtlarda, bankacılık hayatınızın son beş yılını detaylı bir şekilde görebileceksiniz. Ayrıca, Findeks sisteminden alınan bu kayıtlar ile ilgili sağlayacağınız avantajlar ve bilmeniz gereken noktalar da şu şekildedir.

Bu rapor ile birlikte, şuan kullanmakta olduğunuz ya da geçmiş dönemde kullandığınız kredi kartı ve kredilere yönelik inceleme yapabilirsiniz. Bu incelemeler, borçların her ay düzenli olarak ödenip ödenmediği şeklinde gösterilmektedir. Şuan bankalardan kullanmış olduğunuz hizmetler varsa, bunlar hakkında da detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu rapor sayesinde, her ay bankalara ne kadar ödeme yaptığınızı, gelir durumunuza göre toplam borcunuzu ne kadar sürede ödemeniz gerektiğini görebilirsiniz. Eğer daha önceki kullanmış olduğunuz hizmetlerin düzensiz ödemelerden dolayı bir ceza alınmışsa, Kredi Risk Raporu üzerinden bunu kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Banka kayıtlarında bir cezanın olup olmadığının anlaşılması için risk raporunda yer alan takibe düşen hizmet sayısını kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama Faydaları

Kredi notu sorgulama işlemlerine ek olarak, Findeks kayıtlarına bağlı kalarak oluşturulan risk raporu her şeyden önce bankalar ile yapacağınız işlemlerde olumlu ya da olumsuz bir başvuru sonucu alacağınız durumları özetleyecektir. Çünkü kredi notu, düzenli yapılan ödemeler ile birlikte artış göstermektedir. Düzenli yapılan ödemeler sonucu artan kredi puanı, banka siciline olumlu yansıyacak ve puan artışı yaşatacaktır.

Eğer düzenli olarak kredi notu sorgulaması ve banka sicilinin yer aldığı Risk Raporu’nu incelerseniz, ödemelerinizde yaşadığınız problemlerin ne gibi sonuçlar doğurduğunu görebilirsiniz. Ayrıca kredi notunuzda bir düşüş meydana geldiğinde, buna karşılık aldığınız önlemlerin etki edip etmediğini anlayabilirsiniz. Bu hizmetten faydalanacak olan kişiler arasında, özellikle düşük kredi notu olduğu için bankalardan hizmet alamayan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Genellikle düzenli ödemeler yapılması ile birlikte kredi notu yükselişe geçecek olsa da, özellikle kredi kartı sahibinin asgari ödeme yapması ile birlikte herhangi bir yükselişe geçmedikleri bu raporlar ile açık bir şekilde gösterilmektedir.

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama

Garanti Bankası kredi notu sorgulama işlemlerinden faydalandık’tan sonra geçmiş dönemlere ait sorgulamalarınızı da sistem üzerinden anında görüntüleyebilirsiniz. Garanti Bankası İnternet şubesi üzerinden 6 ay öncesine ait tüm sorgulamalar saklanmaktadır. Buna ek olarak, kişilerin kendi banka geçmişlerini dosyalamaları ve ilerleyen dönemlerde lazım olması halinde ya da yapılan bir ticari işlem için gerektiğinde kullanabilmesi için tüm sorgulama işlemleri sistemde bulunan mail adresine gönderilmektedir. Bu konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum kutucuğuna bırakabilirsiniz.

Kaynak: www.kredibanka.org

YORUMLAR YAZ
 • Ekonomi3 sene önce
 • Kaç para peki bu kredi notu öğrenme ve sorgulama işlemi? Onu da yazsaydınız bari iyi olur du!!

  • Kredi Danışmanı3 sene önce
  • Kredi çekmek istediğiniz tutara göre değişiklik gösterecektir. Sabit bir kredi türü değil. 100.000 TL’ye kadar kredi alabilirsiniz.