• YARIM ALTIN
  1.637,00
  % -1,65
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  339653,306
  % 7,68
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi Dosya Masrafı İadesi

Kredi Dosya Masrafı İadesi

Çalışan ve üreten insanların ihtiyaç anında ilk başvurdukları para kaynakları bankalardır. Bankalar müşterilerinden hizmet verdiği ürünler için çeşitli ücretler talep ediyor. Bunlardan biri olan kredi dosya masrafı, 2013 Kasım ayından itibaren çıkarılan Tüketicinin Korunması Kanunu’yla, bankaların haksız kazanç sağlandığı ön görüsünden yola çıkarak, dosya masraflarının iade edilmesi söz konusu olmaya başladı. Kredi dosya masrafı iadesi son 10 yıl içerisinde kullanılan kredileri kapsıyor.

Kredi Dosya Masrafı Neleri Kapsar?

Dosya masrafı bankaların tüketiciden faiz ve kar payı haricinde aldığı tüm masrafları kapsıyor. Ancak ipotek ücreti, ekspertiz ücreti, sigorta gibi diğer ödemeler dosya masrafı kapsamına girmemektedir. Bunun nedeni bu ücretleri bankaların değil konuyla ilgili şirketlerin alıyor olmasıdır. Ancak ekspertiz ücreti, sigorta gibi işlemlerde bankanın kazanç sağladığı komisyon söz konusu olduğunda bu ücretleri de geri almaya hak kazanıyorsunuz.

Bankaların yasal olarak alabilecekleri masraf tutarı kullanılan kredinin en fazla binde 5 oranındadır. 100.000 TL değerinde bir kredi kullandığınızı varsayarsak bankanın tüketicisinden alabileceği masrafların toplamı en fazla 500 TL’dir. Bunun içerisine ekspertiz, sigorta ve ipotek gibi masraflar dahil değildir.

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Bankalara doğrudan yapılan dosya masrafı iade talebi yüksek ihtimalle caydırma politikası nedeniyle olumsuz sonuçlanacaktır. Dosya masrafı nasıl geri alınır? sorusuna gelecek olursak, ilk olarak hizmet aldığınız bankaya uğramalı ve kullandığınız krediyle ilgili kesilen masrafların ayrıntılı dökümlerini almalısınız. Bu dökümanlar için bankanın tüketiciden ücret talep etme hakkı yoktur.

Sonraki adım ise aldığınız masraf dökümlerini kredi dosya masrafı dilekçesiyle hakem heyetine götürmenizdir. Dosya masrafı iadesi dilekçesi doldurarak, 3000 TL altındaki masraflar Tüketici Hakem Heyetine, 3000 TL ve üzerindeki masraflar ise Tüketici Mahkemelerine olmak üzere iade talebinde bulunmalısınız.

İkamet ettiğiniz şehrin ilçe kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine ve il kaymakamlıklarındaki Tüketici Mahkemelerine yapacağınız başvuru 1 ila 3 ay arasında sonuca ulaşır ve tarafınıza bilgi verilir. Kredi dosya masrafı iadesiyle ilgili devam eden başvurunuzu internet üzerinden kredi dosya masrafı sorgulaması yaparak takip edebilirsiniz.

Başvuru olumlu sonuçlandığında Tüketici Hakem Heyeti hem bankaya hem de tüketiciye kararı tebliğ etmektedir. Bundan sonra yapmanız gereken bankanın dosya masrafını hesabınıza göndermesini beklemektir. Ürününden yararlandığınız banka kredi dosya masrafı iadesi yapmadığında ya da geciktirdiğinde Tüketici Hakem Heyeti tebliğiyle birlikte banka şubesine şahsen gitmeli ve iade talebinde bulunmalısınız. Tebliği sonrası banka dosya masrafını tarafınıza iade etmek zorundadır.

Kredi Dosya Masrafı İade Koşulları

Tüketici Hakem Heyetine kredi dosya masrafı iadesi için başvuru yaparken yararlandığınız her kredi için ayrı başvuru yapmanız gerekiyor. Her kredinin dosya masrafı farklı olduğundan bankanızdan her biri için hizmet dökümünü almanız önem taşıyor. Başvurular ayrı olduğundan her başvuru için karar verilecek ve tarafınıza bilgi verilecektir.

Hakem Heyetine başvuruda bulunurken kullandığınız kredi tutarı da önem taşıyor. 2.000 TL altında uyuşmazlıklarda kredi dosya masrafı iadesi için ilçe hakem heyetine, 3.000 TL ve üzerindeki uyuşmazlıklardaysa il hakem heyetine başvurulması gerekiyor.