• YARIM ALTIN
  1.578,00
  % 1,18
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  472160,421
  % 1,73
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi

Bankaların ürün, hizmet ve şartları dahilinde kredi kullandığınızda belli bir komisyon ve aylık faiz oranının dahil edildiği ödeme planı hazırlanmaktadır. Krediyi kullandığınız andan itibaren her aya düşen anapara ve faiz oranı bellidir. Kredi erken kapaması yapılmak istendiğinde krediyi kullanırken yansıtılan faizler, kalan taksitlerden düşmekte ve anaparaya dahil edilmemektedir. Bu da erken kapama sırasında belli bir indirimden yararlanmanızı sağlamaktadır.

Kredi Erken Kapama İşlemi Nedir?

Finansal destek veren bankaların kredilerini kullandıktan sonra tüm borcu taksitler halinde ödemek zorunda değilsiniz. İstediğinizde kredinizin kalan taksitlerini tek seferde ödeme şansınız vardır. Bu işlem için herhangi bir ceza ödemezken, kalan tutar için faiz indiriminden yararlanılmaktadır. Ancak konut kredilerinde durum aynı değil. Konut kredisi erken kapatma ceza uygulaması vardır. Kalan vade 36 ayın altında olduğunda erken ödemeden doğan anaparanın yüzde 1’i, 36 ayın üstünde olduğunda ise yüzde 2’si kadar konut kredisi erken kapatma cezası ödenmektedir.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Erken ödeme indirimiyle ilgili faiz hesaplaması Tüketici Kredisi Sözleşme Yönetmeliği ile düzenlenmekte ve sözleşmede konuyla ilgili bilgilere yer verilmektedir. Yönetmelik esasına göre kredinin tamamı ödenmesi durumunda son taksitle birlikte kalan taksitlerin anapara tutarı hesaplanmaktadır. Erken kapama gününe kadar tahsil edilmeyen faiz, vergi ve harç gibi ödemeler varsa kapama tutarına tüm tutarlar yansıtılmaktadır. Örnek erken kapama kredisi vermek gerekirse:

12 vadeli 923 aylık taksitli ve 1.28 faiz oranıyla 10.000 TL bir kredi kullandığınızı varsayarsak, 5. taksitte kredinizi erken kapatmak istediğinizde kalan anapara tutarı 6.085 TL olacaktır. 6.085 + 923 (5. taksit dahil) = 7008 TL erken kapama tutarı olacaktır. Bu hesaplamalar sonrasında ödediğiniz 4 taksit ve kalan anapara tutarıyla 10.700 TL kredi ödemesi yapmış olarak kredinizi kapatmış olacaksınız. Kredinizi taksitli ödemeye devam etseydiniz toplam geri ödeme tutarı 11.081 TL olacakken, erken ödeme sonrası kazancınız 11.081-10.700= 381 TL’dir.

Kredinizin erken kapama tutarı günlük olarak değişkenlik gösterecektir. Bankanızı arayıp kredi kapatma tutarını sorduğunuz gün erken kapama işlemini tamamlamadığınızda, kredinin erken kapama tutarı hakkında yeniden bilgi almanız ve yeni hesaplanan erken kapama tutarına göre ödeme yapmanız gerekecektir.

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı mı?

Bankalar kullandığınız krediyle ilgili aylık taksit tutarlarını belirlerken anapara ve faiz oranında eşit davranmıyor. İlk taksitten son taksite doğru anapara tutarı artarken, aya düşen faiz tutarı düşmektedir. Kredinizi ilk aylarda kapattığınızda faizlerin büyük bir kısmını ödemeden yalnızca anaparayı ödeyerek krediyi kapatmanız mümkün olurken, son taksitlere doğru yapacağınız erken ödeme indirimi minimum tutarlarda olacaktır.

Yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak 8. taksitte kredinizi kapatmak istediğinizde 3.556 TL  kalan anapara tutarıdır. 3.556 + 923 (son taksit)= 4.479 TL erken kapama tutarıdır. Ödenen kredi tutarı 6.461 TL’dir. Bu hesaplamalar dahilinde 10.940 TL toplam ödeme yapmış olacaksınız. 11.081 – 10.940 = 141 TL erken ödemeden kazancınız olacaktır.

Bu nedenle krediyi erken kapatmak avantajlı mı? derseniz, son aylara doğru yapacağınız erken kapama kazanç olarak önemli bir avantaj sağlamazken, kredinin ilk aylarında yapacağınız erken kapama ise faizlerin büyük bir kısmını ödemeyeceğinizden kazanç sağlamak mümkün olacaktır.