• YARIM ALTIN
  1.579,00
  % 1,18
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  472529,278
  % 1,66
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Neden Kredi Kullanamıyorum

Neden Kredi Kullanamıyorum

Siz de kredi başvurusuna red cevabı aldıysanız ve neden kredi kullanamıyorum diyenlerdenseniz, yazımızda bahsedeceğimiz bilgiler bu konuda size son derece yol gösterici olacaktır. Günümüzde her bireyin bir takım ihtiyaçlarını karşılamak adına bazı nakit ihtiyaçları doğabiliyor. Bu nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına en iyi hizmet veren kurum ve kuruluşların da başında sizin de bildiğiniz gibi bankalar gelmektedir.

[mavi_baslik] Neden kredi kullanamıyorum? [/mavi_baslik]

Herkes ihtiyaç duyduğunda utanmadan sıkılmadan kredi ihtiyacını gidermek adına bankaya başvuruda bulunabilir. Bunda utanacak, sıkılacak hiç bir şey yoktur. Bu gayet doğal, sizin bir vatandaş olarak hakkınız olan bir uygulamadır. Bankalar kredi onay departmanları vasıtasıyla kredi vereceği ve vermeyeceği şahısları belirlemektedir. Kredi alabilme konusunda en önemli husus her bireyin sahip olduğu kredi puan ortalamasıdır. Kredi notu düşük olan bireyler, neden kredi kullanamıyorum düşüncesine kapıldığında kredi notlarını yükseltmek adına bu yazımızı referans alabilir ve ne yapılması gerektiğini şekillendirebilirler.

Bankalar, kredi kartı başvurusu ya da kredi başvurusu değerlendirmesi yaparken çeşitli ölçütler belirlemiştir. Bazı kullanıcılar bu ölçütlerin dışında kaldığı için reddedilir.

Kredi başvurusunda gelir beyanı etmiş ancak bu geliri belgelemediyseniz, kredi başvurunuzun red cevabı alması oldukça mümkün. Belgelediğiniz gelirin talep ettiğiniz kredi tutarıyla arasında fark varsa gene bu sizin için olumsuz bir durumdur. Kredi başvurusu esnasında başka bir bankadan kullandığınız krediniz devam ediyorsa ve özellikle diğer kredi ödemesinde sorun yaşanıyorsa gene kredi onay yüzdeniz düşük seyr edecektir.

[mavi_baslik] 6 ay ve üzerinde çalışmanız gerekiyor [/mavi_baslik]

Tüketicinin, son bir yıl içinde gerek kredi kartı ödemesi gerek kredi ödemesi işlemlerinde istikrarsızlık görülüyorsa, bu zaman dilimi içerisinde geri ödeme işlemlerinde [turuncu]en az 4 ve daha çok gecikme[/turuncu] yaşanmışsa kredi onayınız zorlaşır. Başvuruyu yapan tüketicinin KKB veri tabanı içerisinde bir kredi referansı bulunmadıkça iş yerinde 6 aydan daha az bir zamanda çalışmaktaysa kredi alamayabilirsiniz.

neden kredi kullanamıyorum

neden kredi kullanamıyorum

Ayrıca en sık karşılaştığımız durumlardan bir tanesi olan [gri]“Kara Liste”[/gri] adı verilen uygulama çerçevesinde kredi sicilinde bir yasal ya da idari takip geçmişi varsa,Kredi başvurusu yapan tüketici geçmişte bir başka arkadaşının borcuna kefil olduysa ve borç sahibinin geri ödeme yapmaması nedeniyle takip altına alındıysa bu gibi durumlar bankaların sizin hakkınızda olumlu bir cevap veremeyeceğinin göstergesidir.

Türkiye’ deki bankalar göz önüne alındığında kredi başvurusunda bulunan bireylerin aylık geliri ile talep ettikleri kredi tutarının yarısını aşmamasını istemektedir. Yani örnek vermek gerekirse aylık geliri 3 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi 2 bin liraya kadar olan kredi kullanımı için onay alabilmektedir. Kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun aylık ödemesi 2 bin 500 liraya denk gelen  bir kredinin  kullanabilmesi mümkün değildir.

[mavi_baslik] Kefil İle Birlikte Kredi Çekebilmeniz Mümkün [/mavi_baslik]

Tüm bankalardan kefil ile birlikte kredi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bankaların kredi kefili için uygun göreceği  bir bireyde aradığı özellikler bankaların iç yönetimine göre farklılık gösterebilmektedir. Kefil konusunda değişmeyen tek  genel özelik ve uygulama ise, kefilin de kredi puanının yüksek olması ve belki kefil için bile gelir belgesi beyanı durumudur.

Bazı bankalar bulduğunuz kefilin ödemeleri düzenli de olsa yada gelir beyanı tatminkar rakamları da gösterse bankalar tarafından kefil olarak kabul edilmemektedir. Sadece memur olan bireyleri bile kefil olarak gören bankaların olduğu düşünülürse bu konuda sıkı kuralları olan bankalardan uzak durmanız sizin için bir avantaj oluşturabilecektir. Kefil konusunda dikkat etmeniz gereken hassas bir konuda sosyal ilişkilerdir. Karşılıklı güven olgusunun yüksek olmadığı bireylerle kefil ilişkisi kurmak sizi ilerde hem finansal hem psikolojik yönden olumsuz etkileyebilecektir.

YORUMLAR YAZ
 • hakan akman4 sene önce
 • yazıdan sonra anladımki, sigortalı en az 10-12 ay kesintisiz çalışmak şart, yoksa kredi çekmek hayal gibi birşey