• YARIM ALTIN
  1.641,00
  % -1,47
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338081,646
  % 7,27
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi Notu Nedir, Neden Düşer?

Kredi Notu Nedir, Neden Düşer?

Kredi notu kredi kullanmak amacıyla başvuru yapan kişinin yerine getirmesi gereken şartlardan biridir. Açıklayacak olursak kredi notu olarak tabir edilen terim Kredi Kayıt Bürosu tarafından güncel verileri tutulan tüm banka ve finans işlemlerinizin ortalaması alınarak ortaya çıkarılan bir puandır. Çeşitli nedenlerden kredi notu etkilenerek düşer ya da yükselir. Kredi notunu etkileyen durumlar arasında ödeme düzensizliği, mevcut kredi kullanımı, yeni kredi kullanma gibi çeşitleri vardır.

Kredi Notu Düşme Nedenleri

Mevcut kredi ve kredi kartı borçları, mevduat hesabı gibi banka ürünleri Kredi Kayıt Bürosu’nun kredi notunuzu şekillendirmesinde etkili oluyor. Kredi notunuz kredi ya da diğer banka ürünlerinden yararlanabilmenizde etkin role sahiptir. Kredi notu neden düşer kredi notunu etkileyen durumlar nelerdir? gibi merak edilen sorularınızı yanıt verecek olursak:

Kredi Notunu Belirleyen Etmenler

Kredi ödeme düzeni, mevcut kredi ya da kredi kartına olan borçlar, yeni kredi kullanmış olmak, ne kadar sıklıkla kredi kullanıyor olmak ve diğer faktörler olmak üzere kredi notu neden düşer sorusuna verilebilecek cevaplardır.

Borçlara Düzensiz Ödeme Yapmak

Kredi ve kredi kartı borçlarınıza ödeme yapmak için ayın belli bir günü kredi kullanırken belirlenir. Ödeme gününü geçirdiğiniz borçlarınızla ilgili bilgi borçlu olduğunuz banka tarafından Kredi Kayıt Bürosu’na otomatik olarak iletilir. Ödemeyi geciktirdiğiniz gün sayısı arttıkça kredi notunuz da olumsuz etkilenmeye başlayacaktır.

Kredi kartları  için bankalar asgari borç ve borcun tamamı olarak kullanıcısına iki farklı ödeme seçeneği sunar. Kredi kartlarının her ay yalnızca asgari borcunun ödenmesi de kredi notunun düşmesine neden olur.

Kredi ve Kredi Kart Borçları

Kredi ve Kredi Kartınıza borçlarınızı düzenli ödeseniz de sizin için belirlenen maksimum borç tutarına yaklaştıkça kredi notunuz da düşecektir. Örneğin 2.000 TL aylık gelirli kişi maksimum 35.000 TL’ye kadar kredi alabildiği düşünülürse, toplam borçlar bu tutara yaklaştığında kredi notu düşer. Banka düzenli gelire orantılı borç limitine yaklaştıkça risk görecek ve yeni ürün kullanımına onay vermeyecektir. Borç azaldıkça kredi notu da yükselmeye başlar.

Yeni Kredi

Kullandığınız yeni kredinizin henüz ödeme günü gelmediyse yeni bir ürün kullanma talebiniz olumlu yanıtlanmayacaktır. Bunun nedeni tüketiciyle ilgili ödeme belirsizliği olmasındandır. Bankaların yeni ürün kullananları riskli görmesi nedeniyle kredi kullanmakta zorlanabilirsiniz. Banka kredisi kullanabilmek için yeni kredinize birkaç ay düzenli ödeme yapmaya devam etmeniz gerekir. Kredi skorunuzda düzenli ödemelerle birlikte hızlı bir yükselme olacaktır.

Diğer Faktörler

Kredi notunu yükseltmeye yardımcı olabileceğini düşündüğümüz ama kesin olmayan faktörler de vardır. Bunlar arasında hesap ya da kredi kartına otomatik ödeme talimatı tanımlama, kredi kartı kullanım süresi, müşterisi olduğunuz bankanın hesaplarına düzenli para giriş-çıkışı olması sayılabilir.

Kaynak: http://parabilgesi.com