• YARIM ALTIN
  1.576,00
  % 1,24
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  478103,662
  % 3,32
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Ödenmeyen Kredi Borçları

Ödenmeyen Kredi Borçları

Bir çok kişinin ödenmeyen kredi borçları bulunmaktadır, bu konuda sizlere en güncel bilgileri aktarmaya çalışacağız. Kredinin ana para borcu faizi ve belirli bir zamana kadar oluşmuş tüm masraflarını içeren, güncel bir bakiye üzerinden hesaplanmaktadır. Bu güncel bakiye eğer siz borcunuzu hemen kapatmak istiyorsanız süreçler iki taraf açısından da başlangıç noktasındadır. Her hangi bir peşin indirimi uygulayan varlık şirketleri borcun tahsilatı için işlemleri başlatmaktadır. Bununla birlikte borcunuz hala  bankadaysa yani her hangi bir kuruma satılmadıysa, bankalarla yapacağınız anlaşmalar neticesinde uygun bir indirim imkanıyla tek seferde kapatabilirsiniz.

[mavi]Ödenmeyen Kredi Borçları[/mavi]

Bahsettiğimiz yapılandırma ise peşin olarak kapatılamayan borçlar için kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde varlık yönetim şirketleri hem indirim hem vade seçeneklerini borçlu bireylere sunmaktadırlar. Fakat bu durum borcun zaman aşımıyla da doğrudan etkilidir. Eğer borcunuz uzun zamandır ödenmiyorsa ve takip durumundaysa varlık şirketleri ve bankalar taksitlendirme seçeneğine pek de yanaşmamaktadırlar.

Ödenmeyen kredi borçları

Ödenmeyen kredi borçları

Yapılan bu anlaşmalarda standart bir kredi borcunuz var ise yani 5 bin ila 8 bin arasındaki değerlerdeyse herhangi bir yapılandırma yöntemi uygulanmamaktadır. Yapılandırmadan kastımız herhangi bir indirim seçeneği ile borcun  vadelere bölünmesiyle alakalıdır. Uygun taksitlerle ana borcu ödeme yöntemi bu bahsettiğimiz düşük kredi borçlarında uygulanan standart bir yöntemdir.

[mavi]Ödenmeyen kredi borçları için en çok 24 ay yapılandırma tercih ediliyor[/mavi]

Ödenmeyen kredi borçları için, İstatistiklere göre borçlu bireylerin en çok tercih ettiği yapılandırma seçeneği, 24 ay vaadeli olacak şekilde bir ödeme planının hazırlanmasıdır. Düşük kredi borcu olanlar aynı doğrultuda düşük vaadelerle borcunu ödeme seçeneğini tercih etmelidirler. 36 ay gibi uzun bir zamana yayılan taksitlendirme seçenekleri hem borçlunun hem de karşı tarafın zararına neden olabilmektedir.

Banka yada yönetim varlık şirketleri mevcut olan kredi borçlarını yapılandırdıktan sonra çoğunlukla hemen bir ilk taksit ödemesi yapılmasını talep etmektedir. Bu ödemeler aylık yada protokol şartlarının seçeneklerine göre şekillenmektedir. Ödemeler aylık haftalık yada belirli periyotlarda varlık yönetim şirketlerinin siz vereceği bir banka hesabına yapılmaktadır. Ödemeler bittiği takdirde yani, borçluya tanınan vaade süresi tamamlandığında kişi, çalıştığı varlık şirketine giderek şirket tarafından hazırlanmış borcu olmadığına dair bir ibraname almalıdır.  Alınan bu ibraname daha sonrasında kredi kayıt bürosuna yada bankaların kredi merkezlerine teslim ederek alacağı bir temiz kağıdı ile ilk borç kullandığı bankaya teslim edebilir.

Yapılandırılan borçlar şirketler tarafından hazırlanmış bir protokole sadık kalmak şartıyla gerçekleşir. Herhangi bir durumda kaynaklanan ödeyemem durumu yani protokolün bozulması durumunda belli başlı bir yasal yaptırım yoktur. Unutulmaması gerekir ki  bu protokoller kanun hükmünde değillerdir. Çoğu protokolde olduğu gibi eğer borç ödemesi tamamlanmadan kesilirse, başlangıçtaki ana borca tekrar geri dönülür.

[mavi]Ödenmeyen kredi borçları için varlık şirketleri çok önemli[/mavi]

Kişiler belli bir taksiti ödeyemedikleri takdirde kişilerin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi de şirket ile olan ilişkiyi sonlandırmaktır. Böyle bir olay neticesinde yapılabilecek en doğru şey ise protokolü yaptıkları varlık şirketine, borcun neden ödenemediğiyle ilgili  bir bilgi verip uzlaşmaya gidilmesi ve esneklik talebi yöntemidir. Bu durum karşısında varlık şirketler yapılan protokolü iptal ederek yeni bir protokol düzenleme yöntemine giderek kişiyi mağdur etmemeye çalışmaktadır. Yani sistem biraz da şu şekilde işlemektedir; sizler iyi niyetliyseniz ve yaklaşımınız da bu yönde oluyorsa varlık şirketleri de size aynı oranda iyi niyet ve insiyatif ile yaklaşacaktır.

Açılmayan telefonlar yada yalan beyan gibi durumlar sizin varlık yönetimi denetimi karşısında kötü bir imaj sergilemenize neden olacaktır. Hal böyle olunca herhangi bir sebepten bir yardım talebinde bulunduğunuz takdirde standart prosodür ne ise varlık şirketi size karşı onu uygulayacaktır. Bağlı olduğunuz varlık şirketi ile ilişkileri sağlam tutmak her iki taraf için de uzun vaade de oldukça yararlı bir davranış biçimi olacaktır.

Kredi borcu ödenmezse ne olur? adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.