• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  404864,409
  % -2,34
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Borçlulara ve Emeklilere Kredi

Borçlulara ve Emeklilere Kredi

Bankalara mevcut kredi borçlarını düzenli ödemeyenler yeni bir kredi kullanmak istediklerinde red cevabı alırlar. Bu durum ile karşılaşmamak için borçlarınızla ilgili düzenlemeler yapmanız gerekecektir. Makalemizde borçlular kredi çekmek için neler yapabilir?, borçlular kredi çekebilir mi?, emekliler için kredi veren bankalar ve emekliler için kredi kampanyaları konularında bilgiler paylaşılmıştır.

Borçlular Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’un yaptığı yeni bir düzenleme ile bazı kapsamlar dahilinde borçlular bankalardan kredi çekebilecek. Ancak bu kredi nakit para olarak değil borçlunun mevcut borcunu ödemekte sıkıntı yaşaması durumunda kullandırılacak.

Kredi kullanamama nedenlerinin ilk sırasında bankalara olan borçların ya hiç ya da düzenli ödenmemesi gelir. Düzensiz ödeme yapılması direkt olarak kredi notunuzu etkiler. Ayrıca yeni bir kredi kullanma ihtiyacı olduğunda kredi notunun düşmesi yeni bir başvurunun olumlu sonuçlanmamasına neden olur. Bu nedenle öncelikle yapmanız gereken kredi notunuzu düzeltecek davranışlar sergilemenizdir.

Bankalara kredi başvurusu yaparken aylık ödemeleri bütçenize göre belirlemek ödeme sorunları yaşamanızı engeller.

Borçlular Kredi Çekmek için Hangi Adımları Takip Etmeli?

Kredi kullanamayan borçluları kapsayan yeni düzenlemeden yukarıda bahsetmiştik. BDDK’nın yaptığı bu düzenleme ile ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz kolaylaşacak. Alınan bazı kararlara istinaden borçlu olduğunuz bankadan yeni bir kredi kullanarak yapılandırma yoluna gidebilirsiniz.

Yapılandırma, borçlunun ödeme konusunda yaşadığı finansal güçlük durumuna göre şekillenecektir.

Yapılandırmanın Borçluya Sağlayacağı Avantajlar

-[turuncu]#[/turuncu] Kredi vadesinin uzatılması ile aylık taksit tutarları düşürülebilir,

-[turuncu]#[/turuncu] Borcun anapara ve faiz ödeme tarihlerinde değişiklik yaparak ödeme planın yeniden düzenlenebilir,

-[turuncu]#[/turuncu] Banka faiz oranı düşürerek uygun ödeme koşulları sağlayabilir,

-[turuncu]#[/turuncu] Sözleşme koşullarında kolaylaştırma yapabilir.

Borçlunun kredi taksitlerini ödemede güçlük çekmesi durumlarından yukarıda belirtilen avantajlardan yararlanma hakkı vardır. Öncelikle mevcut borçlarınızı yapılandırma yoluna gidebilir, yeni taksitlerinizi düzenli ödemeye başlayabilirsiniz. Ardından kredi notunuz güncellenecek ve kredi çekebilir düzeye ulaşacaktır. Borçları yapılandırmanın ardından düzenli ödemeye başlama ile doğru bir adım atmış olacaksınız.

Emekliler İçin Kredi

Emekliler için son zamanlarda adından söz ettiren kamu bankalarından 10 aylık maaş tutarınca faizsiz kredi çekme ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Böylece emekliler maaş hesabının bulunduğu bankadan maksimum 45 bin TL tutarında faizsiz ya da düşük faizli krediler çekebilecek.

Emekli Kredisi Nasıl Alınır?

Emekliler, emekli maaşlarını aldıkları bankalardan uygun faiz ve geri ödeme koşullarıyla kredi çekebilir. Kullanılacak kredi için ödemeler maaş hesabından kesilir ve borçlunun taksitleri ödemek için bankaya gitmesine de gerek olmaz. Banka maaş günü taksit tutarını hesaptan kesmekte ve kalan tutarı maaş hesabına aktarmaktadır.

Emekliye Kredi Veren Bankalar

Kredi çekmek isteyen emekli, maaş hesabını kredi kullanacağı bankaya taşıyarak pek çok avantajdan yararlanabilir. Maaş müşterilerine ayrıcalıklı hizmet veren bankalar, kredi konusunda da içinizi rahatlatacak çalışmalar yapıyor. Emekliye kredi veren bankalardan bazılarının kampanyalarını birlikte inceleyelim.

Türkiye İş Bankası Emekli Kredisi

Emekli maaşını Türkiye İş Bankası’na taşıyan Sosyal Güvenlik Kurumu emeklileri en yakın şubeye giderek başvuruda bulunabilir. Emekli Kredi’si için gerekli evraklar; başvuru formu, nüfus cüzdanı, Emekli tanıtım kartı, emekli maaş hesap cüzdanı yeterli olurken, bazı durumlarda ( SGK kaydı olmayan) gelir belgesi de istenebilir.

İş Bankası Emekli Kredisi’nde, kredi taksit ödemeleri emeklinin maaşını ayda bir yada üç ayda bir almasına göre düzenlenir.  Emekli maaşını Türkiye İş Bankası’na taşıyan emekli 300 TL’den 450 TL’ye kadar promosyon avantajından da yararlanır.

Denizbank Emekli Kredisi

Emekli maaş müşterileri Denizbank’tan 55.000 TL’ye kadar kredi kullanabiliyor. 48 aya kadar taksit seçeneği ve yüzde 1.70 aylık faiz oranındaki Denizbank İhtiyaç Kredisi’ni kullanmak için en yakın Denizbank Şubesi’ne gidebilir ya da başvurunuzu İnternet Bankacılığı, MobilDeniz aracılığıyla yapabilirsiniz.

Garanti Emekli Kredisi

Emekli maaşını Garanti Bankası’ndan alan müşterilerine 48 aya varan taksit imkanıyla uygun faizli kredi sunuyor. Başvuru yapmak için en yakın Garanti Bankası Şubesine gidebilirsiniz. Ayrıca emekli maaşını taşıyanlara Garanti Bankası 450 TL’ye kadar promosyon sunuyor.