• YARIM ALTIN
  1.578,00
  % 1,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  470171,153
  % 0,68
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Gelire göre kredi tutarı hesaplanması

Gelire göre kredi tutarı hesaplanması

Kredi ihtiyacı, her birey için hayatın her anında kullanılabilecek bir değerdir. Hangi ihtiyacın ne zaman oluşacağını bilemediğimiz için her zaman kendini kredi başvurusu yaparken bulabilirsiniz. Bazı tartışma platformlarında görmekteyiz ki kişiler diğer bir bireyle aynı gelire sahip olmasına rağmen, o kişinin aldığı krediyi alamamaktadır. Bu durum gelire göre kredi tutarı hesaplanması hakkında yapılan araştırmalar sonucu netlik kazanmaktadır. Kredi talebinde bulunan bireyler gelirlerini gayet objektif bir şekilde belgeleseler bile bazı durumlarda istedikleri  tutarda kredi alamamaktadırlar.

Gelire göre kredi tutarı hesaplanması neler göz önünde bulunduruluyor, kişiler bankaya gitmeden kendi gelir hesaplamasını yapıp afaki olarak ne kadar bir kredi çekebileceğinin hesaplamalarını yapabilir mi, bu sorulara cevap olabilecek yazımızda bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Gelire göre kredi tutarı hesaplanması

Gelire göre kredi tutarı hesaplanması

[mavi]Gelir Düzenli İse Kredi Miktarı Ne Olabilir ?[/mavi]

Söz konusu konuyla ilgili günümüz itibariyle net rakamlar olarak verebileceğimiz bir değer söz konusu değil. Ancak bankalar bu durum karşısında kendi mevzuat düzenlemelerini oluşturarak bazı kurallar koymaktadır. Genel olarak bahsetmek gerekirse, bankaların bu konu hakkında uygulaması şöyle düzenlenmektedir. Kredi çekmeye karar verip bankaya müracaat ettiğinizde bir gelir belgesi sunmanız gerekmektedir. Sunduğunuz bu gelir belgesi referans alınarak, çekmek istediğiniz kredi tutarının aylık ödemeleri gelirinizin en fazla 3’te 1’i kadar olacaktır.

Ayrıca son dönemde konuyla alakalı yeni bir düzenlemenin de yürürlüğe girme söz konusu. [turuncu]Yapılan düzenleme gereğince;[/turuncu] 15 bin liraya kadar olan kredilerin asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 25’inden yüzde 30’una çıkarılacak. 15 bin liradan 20 bin liraya kadar olan kredilerin ise  ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 30’undan yüzde 35’ine çıkacak. Yeni yönetmelikle taksitli krediler için üstlenilen risk oranları da artırılıyor. 6 ile 12 ay arasındaki vadeler için risk ağırlığı yüzde 150’den yüzde 200’e çıkıyor. 12 ayı aşan vadelerde de risk ağırlığı, yüzde 250’ye çıkacak.

[mavi]Gelire göre kredi tutarı hesaplanması[/mavi]

Bankalar, bu düzenlemeler için 26 Ağustos’a kadar BDDK’ya görüşlerini bildirecek. Kurum, bu düzenlemelerden önceki tespitleriyle de kredi alacaklarındaki artışa dikkat çekti. BDDK rakamlarına göre, kredi alacakları 2012 başından itibaren yüzde 43 arttı. Bu artışın yüzde 84’ü, taksitli kredi alacaklarından kaynaklandı.

Bilmenizde fayda olduğunu düşündüğümüz bir başka konuda, Merkez Bankası‘ nın açıkladığı rapor rakamları. Merkez Bankası  bundan yaklaşık 9 yıl önce Haziran ayında bir Finansal İstikrar Raporu açıkladı. Açıklanan rapora göre  tüketicilerin sahip olduğu gelirin en fazla yüzde 30 ‘nun kredi taksiti olarak ödenmesi gerektiği vurgulandı. Günümüzde bu rapor etkinliğini korumakta ve tüketicilerin bunu bilincinde olarak kredi seçeneklerini değerlendirmelidir.

[mavi]Gelir Hesaplamalarına Aile Fertleri de Dahil Edilebilir mi?[/mavi]

Talep ettiğiniz kredi tutarı sizin gelirinize göre hesaplandığında onay cevabı alamıyorsa başka bir yol izlemeniz mümkün. Gelir hesaplamalarına aile fertleri de dahil edilebilir mi sorusu hemen hemen her yazımızda deyinmeye çalıştığımız bir konu. Tam olarak ve açıklamak gerekirse ”evet” böyle bir şey mümkün. TUİK ‘ten de aldığımız bilgiler göre gelir hesaplaması aile fertlerini de katabilmeniz mümkün.

TUİK raporlarına göre; Hane halkında ki her bir ferdin elde ettiği kişisel yıllık kullanılabilir gelirlerin (maaş-ücret, yevmiye, müteşebbis geliri ile emekli maaşı, dul-yetim aylıkları ve yaşlılara yapılan ödemeler, karşılıksız burs vb. ayni veya nakdi gelirlerin toplamı) toplamı  ile hane bazında elde edilen yıllık gelirlerin (gayrimenkul kira geliri, haneye yapılan karşılıksız yardımlar, 15 yaşın altındaki fertlerin elde ettiği gelirler vb.) toplamından, gelir referans döneminde ödenen vergiler ve diğer hane veya kişilere yapılan düzenli transferler düşüldükten sonra hane halkı kullanılabilir gelirine ulaşılmaktadır.

Fakat unutulmaması gereke bir gerçek de bu uygulamayı her bankanı kabul etmemesi. Bu konuda hakkında bir talebiniz var ise kredi talebi oluşturmadan evvel başvuruda bulunacağınız bankayı iyi araştırmanız gerekmektedir.