• YARIM ALTIN
  1.652,00
  % -0,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  343168,153
  % 0,78
 • BIST 100
  1.442,56
  % -0,80
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

İnternetten Kredi Başvurusu Yapmak Ne Kadar Güvenli?

İnternetten Kredi Başvurusu Yapmak Ne Kadar Güvenli?

Finansal teknolojinin gelişmesiyle artık birçok bankacılık işlemi online olarak gerçekleştirilmektedir. İnternetten kredi başvurusu da nitekim güvenli kanallardan, resmi kurumlara yapıldığında son derece güvenlidir. Hatta sizi şubeye gidip sıra bekleme derdinden kurtarır.

Yazımızda size internetten kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli, hangi kanalları kullanmalı ve hangi bilgilerinizin paylaşılabilir olduğunu açıklayacağız.

Ayrıca internetten kredi başvurusu yaptığınız sırada, kullandığınız sistemler hakkında güvenlik ipuçları vereceğiz.

İnternetten Kredi Başvurusu Yaparken Hangi Platformlar Kullanılmalıdır?

Gerek ülkemizde gerekse yurtdışında finans kurumlarının neredeyse tümü internet üzerinden de hizmet vermektedir. Bu sayede hızlı, güvenli ve masrafsız işlemler yapılabilmektedir.

İnternetten kredi başvurusu da dahil olmak üzere tüm bankacılık işlemlerinde, kullanmış olduğunuz bankanın resmi kanallarını kullanmalısınız.

Şayet bir bilgisayardan tarayıcı vasıtasıyla internet bankacılığına giriş yapmak istiyorsanız, mutlaka girdiğiniz internet sitesinin ismine dikkat edin. Bu isme alan adı denir. Alan adının hemen sol kısmında yer alması gereken, yeşil renkle belirtilmiş güvenlik sertifikası bulunmaktadır. Bu sertifikanın haricinde, alan adının sonunda ”.com.tr” şeklinde bir uzantı bulunmaktadır.

Bu uzantının yer aldığından emin olunuz. Ayrıca bankacılık işlemlerine giriş yaptığınızda kullandığınız bilgisayar/laptop/masaüstü cihazlardan ilk kez giriş yapıyorsanız, güvenlik girişlerinde SMS almadan işlem yapmayınız. SMS alımı bankacılık işleminde aktif değilse, mutlaka bankanın müşteri hizmetlerini arayarak online sistemlerde SMS güvenliğini etkileştiriniz.

Online Kredi Başvuruları Yaparken Giriş Yapabileceğiniz Güvenli Platformlar

İnternet bankacılığına giriş için kullanmış olduğumuz sistem bir mobil cihaz ise (Android işletim tabanlı veya iOS işletim tabanlı) ve giriş yaptığınız cihazda internet bankacılığı uygulamanız yüklü değilse, Play Store’den veya App Store’den bu uygulamayı indirirken, uygulama geliştiricinin banka olduğuna dikkat ediniz. Bankanın uygulaması ise bu güvenli olduğuna işaret eder.

Fakat internetten kredi başvurusunda bulunurken, bu kanalların haricinde Whatsapp, Facebook, Instagram gibi herhangi bir platformdan gelen bildirimleri önemsemeyiniz. Sizi aldatmaya yönelik çeşitli mesajlarla ve uygulamalarla karşılaştığınızda, linklere tıklamamanız ve herhangi bir şekilde kimlik bilgileriniz dahil olmak üzere, bankacılık bilgileriniz ve şifrelerinizi aktarmayınız. Online dolandırıcılık vakaları son zamanlarda en çok görülen bankacılık sorunlarından birisi haline gelmiştir.

Özellikle sosyal medya aracılığı ile bankayı taklit eden sayfalar, uygulamalar ve internet siteleri çokça karşılaştığımız dolandırıcılık olaylarındandır. Bahsetmiş olduğumuz bilgisayarların ve mobil cihazların haricinde başka kanallar kullanarak internet üzerinden kredi başvurusu yapmayınız. Kendisini aracı, komisyoncu, banka çalışanı, şube görevlisi, resmi kurum çalışanı gibi tanıtan kişilere itibar etmeyiniz.

Bankacılık işlemleri için kullanacağınız web sitelerinin güvenlik yazılımlarını, gizlilik politikalarını zarif bir şekilde inceleyerek, güvenli olup olmadıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kampanyalarını Tanıtan Kanallara İtibar Edilmeli mi?

En önemli bankacılık konularından birisi de kredi kampanyalarını tanıtan (resmi olarak bankaya bağlı olmayan) platformlar ve web sitelerine itibar edip etmeme durumudur.

Kredi kampanyaları tanıtan platformlar size bilgi veya hizmet verirken kişisel bilgilerinizi ve uygulama izinlerinizi talep ediyorsa, mutlak surette güvenli değildir.

Şayet yönlendirme ile bankanın resmi web kanallarına ve uygulamaların yönlendiriyorsa güvenlidir. Ancak yine banka sistemlerini taklit ederek oluşturulan web siteleri ve mobil cihaz uygulamalarına dikkat etmek gerekir.

Dolandırıcılık amacıyla kurulmuş bazı internet siteleri bankacılık sistemine giriş benzeri sistemler tasarlayarak müşterilerin bilgilerini çalmaya çalışmaktadır.

Kredi kampanyalarını tanıtan kanallar ve kredi oranları karşılaştırma/kıyaslama siteleri sizi bu bahsetmiş olduğumuz sahte platformlara yönlendirebilir. Bu nedenle ziyaret etmiş olduğunuz tüm online alanlarda güvenliğinizi elden bırakmayın.