• YARIM ALTIN
  1.650,00
  % -0,30
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  344614,319
  % 1,55
 • BIST 100
  1.442,56
  % -0,80
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Ne Kadar Süre Çalışınca Kredi Çekebilirim?

Ne Kadar Süre Çalışınca Kredi Çekebilirim?

Banka bireysel ihtiyaç kredi başvurularında tüketiciden talep edilen belgeler göz önüne alındığında nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi, son 3 aya ait fatura ve gelir durumunu gösteren belge talep edilir. Bunlar özellikle ilk kez kredi kullanımı yapacak kişilerden bankanın istediği belgelerdir.

Kredi Kullanabilmek için En Az Kaç Aylık Sigortalı Gerekiyor?

Kredi kullanmak amacıyla bankaya başvuru yapıldığında kişinin en az 3 aylık sigorta girişinin olması gerekiyor. Başvuru sırasında banka müşterisinden son 3 aya ait gelir dökümünü talep etmektedir. Maaş müşterisi olunan bankadan kredi kullanımı yapılması durumunda gelir belgesine ihtiyaç yoktur. Ancak kesin hükümler göz önüne alındığında tüketicinin 180 günlük yani 6 aylık sigortalı olması gerekiyor.

Kredi Kullanırken Sigortalı Olmak Şart Mı?

Bu soruya kesin yanıt vermek zordur. Çünkü kredi kullanımından en önemli kriter kredi notudur. Bankalarla eski çalışmalarınız göz önüne alınıp, borçlarınıza zamanında ödeme yaptıysanız, bankaya gelir beyanı sunmadan da kredi kullanabilirsiniz. Buna göre skorunuz 1500 ve üzeri olmalıdır. Kredi notu düşük olması halinde ise bankalar gelir belgesi ve sigortalı olma şartı arayabilir.

6 Aydır Sigortalıyım Kredi Kullanabilir miyim?

Sigortalı olmak yani belgelenebilir gelirin olması kredi kullanımı için aranan şartlardan biridir. Banka müşterisine ürün kullanımı yaparken, kendini güvence altına almak istediğinden gelir beyanı talep eder. Ancak minimum 6 ay sigortalı olma şartını yerine getirseniz dahi kredi kullanımı yapamayabilirsiniz. Sigortalı olmayıp da kredi notu yüksek olan kişiler kredi kullanabildiği gibi, sigortalı olup kredi notu düşük olanlar da ürün başvurusundan olumlu yanıt alamayabilir. Skorunuzun kredi kullanabilmek için yeterli olup olmadığını Findeks üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Sigortalı Olmayan ancak Aylık Geliri Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Düzenli gelirin belgelenememesi durumunda bankalarla çalışmak isteyenler sıkıntılar yaşayabiliyor. Sigorta girişinin olması gelirin olduğunun bir göstergesi kabul edilir. Sigortası olmayanlar ise banka hesaplarını düzenli olarak kullanıp, gelirinizi hesap hareketleri ile belirleyebilirler. Hesabına düzenli ödemeler gelen kişiler, kredi notunun da uygun olması halinde, sigortalı olmasa da başvurularına olumlu yanıt alabiliyorlar.

Sigortası Yeni Başlayan ve Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Bu tür durumlarda banka müşterisinden kefil gösterme veya ipotek gibi teminatlar talep edecektir. Acil nakit ihtiyacı olduğunda taşınmaz mülkünüzü bankaya teminat göstererek kredi kullanabilirsiniz. Yasal takip sürecinde olmayan ve kredi kartı kullananlar, ödemelerini en az 3 ay düzenli yaparak kredi notunu yükseltebilir. Böylece sorun yaşamadan kredi kullanımı yapabilirsiniz.

Maaş Miktarı Kredi Onayını Etkiler mi?

Maaş miktarı kredi onayını değil, kişinin ne kadar kredi kullanabileceğini belirlemektedir. Örneğin 2.000 TL maaşı olan kişi maksimum 8.000 TL ila 10.000 TL arasında kredi kullanabilir. Mevcut kredi veya kredi kartı borçları ise kredi tutarını daha da düşürecektir. Ayrıca banka bu tutarı işverenin gösterdiği sigorta tutarını dikkate alarak değerlendirecektir.