• YARIM ALTIN
  1.629,00
  % -2,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338950,275
  % 7,52
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Bireysel emeklilik sistemi ve faydaları

Bireysel emeklilik sistemi ve faydaları

Bireylerin çalışma hayatları boyunca, en çok hayal ettikleri şey şüphesiz ki emeklilik hayalidir. Yıllarca çalışıp emek harcadıktan sonra daha rahat yaşamak ve bu emeğin keyfini sürmeyi elbette ki herkes ister. Sigortalı çalışan, devlet memuru yada diğer güvenceleri altında çalışıp yada prim yatırarak emekli olmayı hak edebiliyorsunuz. Fakat günümüz koşullarında istisnai kötü sürprizler için bir takım ek önlemler almanız gerekebiliyor. Geleceğe daha güvenle bakmak isteyen gelecekte daha konforlu bir emeklilik hayali olan bireyler son dönemlerin en hızlı büyüyen sektörlerinden olan bireysel emeklilik sisteminden destek almaktadırlar.

Sistemin faydalarına göz atacak olursak öncelikle bireylere rahat bir emeklilik geçirmek için güvence vermektedir. Artı olarak bireysel emekliliğin en büyük katkısı ise yaşam standardını yükseltmesi ve bireylere konforlu bir yaşam sağlamasıdır. Ayrıca bireysel emeklilik sistemi devlet destekli olup size teşvik de sunmaktadır. Şu anda bankalar arasında ki rekabeti de baz alırsak bireysel emeklilik sistemi yatırımcısı olmanın bir avantajı da bazı bankaların cüzi bir miktarda olsa destek primi vermesidir. Bireysel emeklilik sistemine katolmanın şartlarını da Bilmeniz gerekir ise 18 yaşını geçmiş olmak, sonra da fiili ehliyete sahip olmaktır. Bu sistemine katılmak bireylerin yalnızca kendi tercihlerine kalmış bir durumdur. Ayrıca ister çalışan olun ister olmayın bu sisteme katılma hakkına sahipsiniz.

bireysel emeklilik

bireysel emeklilik

[mavi_baslik] Bireysel emeklilik sisteminde emekli olmanın şartları nelerdir? [/mavi_baslik]

Kişinin kendi isteğine bağlı olarak istediği tutarda ödeyeceği primleri belirli bir süre düzenli ödenmesi gerekmektedir. Bu süre ise 10 yıldır. 10 yıl süre ile ödemelerini düzenli bir şekilde yapan ve 56 yaşını aşmış olan tüm bireyler bireysel emeklilik sistemindeki birikmiş fonlarını kullanma hakkına sahip olabiliyor. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer avantaj ise emeklilik fonu ödemelerinizi aylık yada 3 aylık şekilde kendinize ve bütçenize en uygun şekilde seçebiliyor aynı zamanda ayın kaçında ödeyeceğinize de siz karar verebiliyorsunuz. Emeklilik şartlarını yerine getirdiğinizde ve artık ödemeleriniz sona erdiğinde biriken priminizi ister toplu alım şeklinde ister aylık vadeler şeklinde maaş alır gibi alabilirsiniz.

Diyelim ki belirli bir süre priminizi ödediniz fakat fonu kapatmak bireysel emeklilik sistemi fonundan ayrılmak istiyorsunuz. Bu gibi durumlarda sizden fon işletim ücreti ve benzeri türlerde işletim ücreti adı altında kesinti yapacaklardır. Bu kesinti sonrasında paranızı geri alabiliyorsunuz. Bu kesinti tutarı bağlı olduğunuz banka veya aracı sigorta şirketleri tarafından değişiklik gösterebilir.

Bireysel emeklilik yaptırmak için başvurabileceğiniz en uygun ve güvenli kuruluşlar sigorta şirketleri ve bankalardır. Farklı kişi veya kuruluşlar tarafından böyle bir durum için rahatsız edilirseniz dikkatli olmanızda fayda vardır.
Bu sistem için tercihinizi bankalardan yana kullanırsanız öncelikle tercihiniz çalışmakta olduğunuz bir banka varsa ondan yana olabilir. Bankaların bireysel emeklilik fonlarını avantaj ve koşullarını iyice detaylı olarak incelemeli ve bu şekilde karar vermelisiniz. Sigorta şirketleri de bireysel emeklilik sistemi için uygun öneri ve koşullarda çalışmalar yapmaktadırlar. Hatta bankalar ve sigorta şirketleri birbirleriyle ortak çalışmalar içerisinde yer alıp birbirlerinin bünyelerinde çalışmalar göstermektedirler.

Emeklilik ve emekliliğin sigorta alınması işlemi olduğu için sigorta şirketleri bu anlamda karar vermede öncelik oluşturabilmektedir. Genellikle bankalarda olsa da sigorta şirketlerinde de fon süresince belirli kesintiler olabilmektedir. Bankaların hesapları kullanılıyorsa giriş aidatı, gider kesintisi yada fon kullanım aidatı na benzer olarak da fon toplam kesintisi tarzında bireyden ve birikiminden kesintiler yapılabilmektedir. Bunları da göz ardı etmemek gerekmektedir. Her kurum ve kuruluşta olduğu gibi ödemelerinizi düzenli olarak yaparsanız size bireysel emeklilik fonlarında da avantaj sağlayacaktır. Bireysel emeklilik sistemi bir yatırım fonudur ve istikrarlı bir ödeme ile kendinize çok daha güvende aynı zamanda kaliteli bir gelecek hazırlamış olursunuz.

YORUMLAR YAZ
 • Tayfur4 sene önce
 • uzun süredir bireysel emeklilik ile ilgili bir sürü yazı ve haber okudum ama bir türlü net istediğim şeyleri bulamamıştım, taa ki sizin yazınızı görene kadar, o kadar açıklayıcı ve öz yazmışsınız ki aradığım kafama takılan herşeyi sayenizde açıklığa kavuşturdum, teşekkürler.