• YARIM ALTIN
  1.641,00
  % -1,53
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  336159,749
  % 6,58
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalı?

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalı?

Günümüzde birçok kişi kredi ve kredi kartı kullanmaktadır. Bir o kadar kişi de bankalara kredi başvurusu yapmaktadır. Maalesef bazı kişilerin bankalardan aldıkları cevap olumsuz olmaktadır. Bu durumda bankadan red cevabı alan kişinin aklında birden fazla soru işareti oluşmaya başlar. Banka banka bana kredi verir mi? Kredi başvurum reddedildi peki şimdi ne yapmalıyım? gibi. Bu makalemiz ile tüm bu sorunlarınıza açıklık getireceğiz ve kredi başvurusu reddedilirse ne yapılmalı konusunu sizlerle paylaşacağız.

[mavi_baslik]Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalı?[/mavi_baslik]

Çok ihtiyacınız olduğu bir zamanda kredi başvurunuzun reddedilmesi tabi ki de insanı huzursuz eden ve kafasında birden çok soruyu canlandırmasına neden olan bir durumdur. Bu durum sonucu kişi direk olarak peki şimdi ne yapacağım? [turuncu]Hangi banka bana kredi verir?[/turuncu] Başvurum reddedildi şimdi [turuncu]nasıl bir yol izlemeliyim?[/turuncu] gibi sorular ile baş başa kalır. Kredi yada kredi kartı başvuruları hakkında neler yapılabileceğini belirten ”Enuygun.com” sitesinin baş analisti Betül Sangurlu kredi başvurunuz reddedilince yapmanız gerekenler konusunda bizleri bilgilendirdi. ”Bazen başvuru yapan kişiler tarafından eksik yada yanlış bir tuşlama bankadan red cevabı alınmasına neden olabiliyor. Bazen de süreç tam anlaşılmadığından kişinin reddedilmesi onu kızdıra biliyor. Ancak kızıp, şaşırmadan önce bankaların kredi onay süreçleri hakkında bilgi edinmek, bu süreci bilmek çok önemli. Bu süreç bankadan kredi  alabilmenin ilk aşamasını oluşturuyor.”dedi. Her bankanın kredi politikasının farklı olduğuna dikkat çeken Sungurlu, banka müşterilerinin dikkat etmesi gereken diğer önemli noktaları da bizlerle paylaşmak istedi;

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalı?

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalı?

[mavi_baslik]Realis (Gerçekçi) olun[/mavi_baslik]

İlk olarak bankaların kâr amaçlı oluşturulmuş resmi, kurumsal, kurumun sürekliliği ve disiplini için de basiretli ve tacir gibi davranmak zorunda olan kişilerin orada çalıştığını ve olaya daha gerçekçi yaklaşmamız gerektiğini bilmek zorundayız. Karşılıklı çıkar ilişkisine bağlı bir kurumdur.Müşteri istediği banka ile anlaşmakta özgürdür. Müşteri gibi banka da çalışmak istediği kişiyi seçebilir. Bankalar geri ödemelerde sorun yaşamayacak olan bireyler ile çalışmak isterler. Bu duruma kızmak sizin yararınıza değil zararınıza olacaktır.

[mavi_baslik]Bankalar da size kredi vermek ister[/mavi_baslik]

Bankalar tabi ki de başvuru yapan her müşteriye kredi veya kredi kartı vermek isterler. Kredi verebilmek için reklam kampanyalarına, afişlere, broşürlere onca para harcamaktadırlar. Kredi vermek için bu kadar çabalayan bir banka tabi ki de her müşteriye kredi vermek ister. Ancak geri ödeme yaparken zorluk çekmeyeceğini düşündüğü müşterilere kredi onayı vermektedir.

[mavi_baslik]Gelir düzeyiniz yeterli olmayabilir[/mavi_baslik]

Kredi veya kredi kartı için başvurduğunuz banka, aylık gelirinizi yeterli bulmadığı sonucuna varmışsa, varsa ek gelir olarak kendi ailenizden eşinizin veya aile bireylerinizin aylık gelirlerini beyan edebilirsiniz. Bankalar genelde belgelenebilir gelirleri görmek isterler, ancak belgeye dökemediğiniz gelirlerden de bahsetmek bazen sonuç üzerinde etkili olabilir. Eğer siz bu borcu düzenli olarak ödeye bileceğinizden eminseniz, bankayı bu duruma ikna etmelisiniz. Ancak sizde kendinize güvenmiyor, yada bu konu hakkında düşünüyor ve şüpheleniyorsanız, bankadan kredi alma konu üzerinden bir kere daha düşünmenizde fayda var demektir. Bir başka yolda aylık gelirinize uygun taksit tutarı belirlemek olacaktır.

[mavi_baslik]Geçmiş banka sicilinizden dolayı kredi alamıyorsanız[/mavi_baslik]

Şu anlık gelir gider durumunuz oldukça iyi ancak banka geçmiş dönemde yaşadığınız olumsuz [turuncu]kredi sicili[/turuncu]nizden dolayı size kredi vermiyor olabilir. Bankalar bu gibi durumlara oldukça dikkat eder, hatta bu durumları kendilerine referans olarak alır. Bankaların en fazla dikkat ettikleri durum şüphesiz ki kişinin banka sicili ve kredi not ortalamasıdır. Karşılıksız çek, icra takibi,ödenmemiş borçlardan dolayı kapanmış kredi kartı, ödenmemiş senet, kredi tutarlarının sadece asgari ücretlerinin ödenmesi gibi durumlar bankaların size kredi vermeden önce düşünmesine neden olur. Bu olaylar kişinin kredi not ortalamasına da yansır. Kişi üzerine olmayan işlemleri KKB, Kredi Kayıt Bürosundan takip edip, ne kadar borcu olduğunu vb. işlemleri görebilir.