• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  413959,395
  % -0,15
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Son Dakika Kredi Kartı, Trafik Cezası ve Banka Borcu Olanlara Müjde! Borçlar Yapılandırılacak Af Geldi!

Son Dakika Kredi Kartı, Trafik Cezası ve Banka Borcu Olanlara Müjde! Borçlar Yapılandırılacak Af Geldi!

Toplumun nerdeyse tamamını ilgilendiren kredi ve kredi kartı borcunun beraberinde vergi ve sicil affı gelecek mi merak ediliyordu. Borçlu olan yurttaşların affa uğrayıp uğramayacağı konusu araştırılıyor ve konuyla alakalı açıklamalar bakanlıkca yapıldı. İşte kredi affına dair son dakika haberleri…Vatandaş özellikle pandemi döneminde yaşanan zorlu süreçte borcunu ödeme konusunda ciddi problemler yaşıyor. Zorlu günlerde kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyenlere bakanlıktan büyük müjde verildi. Bu konu da öncelikle MHP Konya Milletvekili borçlu yurttaşlar için açıklama yapmıştı. Vatandaşlara af getirilmesi gerekli olduğu konusunda açıklamalar yer aldı. Pandemi döneminden dolayı yaşanan ekonomik şartlar sebebiyle kredi ve kredi kartı borcunun ödenememe durumu ortaya çıktı ve bu durumda beklenen açıklama geldi. İşte o açıklamaya dair ayrıntılar…

İlk Açıklama MHP’den Geldi!

Gündeme AK Parti ile Cumhur ittifakı ortağı olan MHP borçlu olan yurttaşlar için bazı fikirleri ortaya attı ve Konya Milletvekili bu konu ile alakalı beklentileri dile getirdi. Köylü, esnaf kooperatiflerinde yer alanlar için uygun ödeme fırsatları yer almadığı ve kredi borcunun yapılandırılması talebi dile getirildi. Milliyetçi olarak yer alan MHP çiftçiler, esnaflar ve köylüler için kooperatifler aracılığıyla yaşanan zorlu süreçlerde ödeyemedikleri kredi borçları için yapılandırma yapılması kararının uygun olacağı dile getirildi. Bunun dışında çalışmaya devam etme gibi bir teklif yer bulunmuyor.

Kredi Kartı Borçları İçin Düzenleme Yapılacak Mı?

Kredi kartı borçları için beklenen düzenleme nihayet gündeme geldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kapsamında kredi kartı işlemleri için uygulanmaya koyulacak. Düşünülen düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Kredi kartı işlemleri için beklenen azami akdi ve gecikme faiz oranları belirleme sırasında yapılacak düzenlemeler kapsamında tebliğ içerisinde belirlenmesi de söz konusu oldu. Kredi kartı işlemleri esnasında uygun görülen faiz oranları için 31035 sayılı fotoğrafı gazetede yayımlanan bankalarca ticari müşteriler tarafından uygun görülen ücretler ile alakalı esas ve usul için tebliğ çerçevesinde belirlenen oranların 55 baz puan eklenmesi ile belirlendiği görülüyor.

Vatandaşlar için yabancı para cinsleri ile yapılan kredi kartı işlemleri sıralamasında uygun görülen aylık azami akdi faiz oranı da % 80’lik kısmın virgülden daha sonraki 2 haneyi kapsaması ile yuvarlama sureti ile belirlemelerini öngörüldüğü biliniyor kısmı en fazla dikkati çeken bölüm oldu. Tebliğ edilen karara ilişkin azami gecikme faiz oranlarının belirlenmesi konusunda Türk Lirası cinsi ile kredi kartı işlemleri sırasında uygulanmakta olan adımların uygun görülen kısmında aylık azami gecikme üzerindeki faiz oranları için TL cinsinden kredi kartı işlemlerine 30 puan eklemesi yapılarak adımlar devam ettirilmektedir. Eğer, ödemeler yabancı para birimleri cinsi ve kart işlemleri sırasında uygulaması yapılacak ise aylık gecikme faiz oranları içinde yabancı para cinsi ile kredi kartı işlemleri sırasında yapılması öngörülen aylık azami akdi faiz oranlarının 30 baz puan eklenmesi ile belirlenmiş olacak kararı verildi.

Katılım Bankalarından Uygulanacak Azami Oranlar Nasıl Belirlendi?

Katılım bankaları ile birlikte uygulanması öngörülen azami oranlar gerekli usul ve esaslar göz önüne alınarak belirlendi. Katılım bankaları için kredi kartı işlemleri sırasında öngörülen akdi ödemelerden herhangi biri için belirlemeler gerçekleştirildi. 4. Madde kapsamında bulunan aylık azami faiz oranı aylık gecikme faiz oranı ile beraber 6. Madde kapsamında yer almaktadır. Azami gecikme faiz oranının önüne geçemeyeceği biçiminde belirleme yapıldı. Kredi kartı işlemleri yapılırken yurttaşlar için aylık olarak belirlenen azami akdi ve gecikme ile alakalı faiz oranlarında belirlenmiş oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından her ayın son kısmında gelen ve 5. Iş günü ile fotoğrafı web sitesi üstünde bildirilen bilgiler ile iletildi.

Vergi Borcuna Af Geldi Mi!

Uzun zamandır beklenen af konusu ayrıntılı bir biçimde meclise taşındı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Kanun teklifinde kurum vergisi, KDV ve gelir vergisi, idari para cezası, ÖTV, KYK borçları gibi bir çok borcu kapsayan borçlar için yapılandırma söz konusu haline geldi. Peşin olarak ödeme yapmak isteyen yurttaşlara borcunu 18 taksit ile ödeyebilme fırsatı sağlandı. Vergi cezaları, gecikme zammı, gecikme faizi yıllarına göre kesilen cezalar, nüfus para cezaları, yapılandırma kapsamına alınacak borçlar arasında yer almakta. Borçlar ve haksız ödemeler kaynak kullanım destek fonu gibi varlıkların da katkı payı nedeniyle yapılandırılması mümkün olacak. Kamu finansmanı ve borç yönetiminin düzenlenmesine ilişkin ilgili yasa kapsamındaki hazine alacakları devlet hakkı ve diğer alacaklar içinde yapılandırma imkanından yararlanabilecekler.