• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  404864,453
  % -2,34
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kara Liste Ne Anlama Gelmektedir

Kara Liste Ne Anlama Gelmektedir

Kredi talebinde bulunan her birey, bu uygulamada kara liste kavramını muhakkak duymuştur. Adından da anlaşılacağı gibi pek de iç açıcı bir ifade değildir kara liste. Peki, kara liste ne anlama gelmektedir, kimler kara kara listeye tabii tutulurlar bu konularla ilgili bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilmeniz mümkün. Öncelikle anlamamız gereken konu kara liste uygulamasının işleyiş tarzı ve yönetim  kanalıdır. Kredi veren kuruluşların kredi alamayan şahıslar için kullandığı bu tabir aslında halk arasında yaygın olan bir söylemdir.

Finans sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar daha önce kredi veya bireysel bankacılık ürünü( kredi kartı ) kullanmış kişilerin ödemelerini düzenli yapması konusunda son derece titiz ve katı kurallara sahiptir. Belli bir dönem ödenmeyen borçlar, tahsili konusunda ilk olarak bankanın kontrolündedir. Fakat son zamanlarda bankalar borç takibi konusunda bir hayli zorluk çektikleri için bu konuda dışarıdan da destek almaktadırlar. Gerek avukatlar gerekse varlık şirketleri tarafından borç tahsilatı konusunda destek alan bankalar bu yöntem vasıtası ile borçluların borcunu ödemesi konusunda alternatifler geliştirmektedir.

Kara Liste Ne Anlama Gelmektedir

Kara Liste Ne Anlama Gelmektedir

[mavi_baslik]Kara Liste Ne Anlama Gelmektedir[/mavi_baslik]

Her bankanın mevzuatı kendi içinde farklılık göstermektedir. Fakat bazı yönetmelik kararları ile bankalar ortak bir ugyulama standartına kavuşurlar. Son olarak 2015 senesinin Mayıs ayında yasallaşan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ nde bulunan 18. madde gereğince mevcur kredi borcunun geç ödenmesi neticesinde, krediyi veren kurum veya kuruluşun izlemesi gereken yollar yasal bir şekilde nasıl olmalıdır konusunda önemli kararlara imza atılmıştır.

[turuncu]Peki nedir bu 18  madde ?[/turuncu] Öncelikle bunu bilmeniz fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu madde gereğince, ”Tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi durumunda kredi veren, borcun tamamının ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak ancak kredi verenin bütün edimlerini ifa etmiş olması, tüketicinin de birbirini izleyen en az iki taksiti ödemede temerrüde düşmesi hâlinde kullanılabilir. Kredi verenin bu hakkı kullanabilmesi için tüketiciye en az otuz gün süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması zorunludur” ibarelerini taşımaktadır.

Düzenlenen bu yönetmelik ile şu açık bir şekilde ifade edilmektedir; Eğer borcun minimum iki taksiti ödenmez ise belirli bir süre tanınıyor. Akabinde ödeme gerçekleşmezse yasal takip işlemleri başlatılabiliyor.

[mavi_baslik]Kara Liste Uygulaması Sadece Bankalar İçin Mi Geçerlidir ?[/mavi_baslik]

Kara liste uygulamasına maruz kalan kişiler sadece bankalar tarafından böyle bir durumla karşılaşacaklarını düşünüyorlarsa yanlış bir algı içindeler. Halbuki kredi notu uygulaması çoğu kurum ve kuruluş içinde geçerli olan bir uygulamadır. Bankalar, Faktöring şirketleri, Tüketici finansman şirketleri ve bazı KKB’ ye üye olan kuruluşlarda kara liste uygulamasını kullanmaktadır. Açıklanan son rakamlara göre şu an ülkemizde 154 adet kuruluş kredi notu uygulamasını kullanarak kredi başvurularını değerlendirmektedir. Kara listede olan kişiler de, bu kuruluşların sistemlerinde alanen gözüktüğü için kredi talebinde bulunamayacaktır.

[mavi_baslik]Peki Kara Liste Akabinde Haciz Uygulaması Getirir mi ?[/mavi_baslik]

[turuncu]Haciz işlemleri konusunda yasalar[/turuncu], bankalara bu hakları tanımışlardır. Gene halk arasında haciz olarak bilinen bu uygulama bankacılık dilinde [turuncu]” Yasal takip süreci”[/turuncu] olarak nitelendirilmektedir. Fakat bu uygulama günümüzde pek de tercih  edilmemektedir. Yaşam standartlarınızı engelleyecek hacizler, yani evinizdeki eşyalara el konulması artık çok rastladığımız bir durum değil. Bunun birincil nedeni bankaların insanlar gözündeki imajının lekelenmesi problemidir. Halk arasında zaten çok da iyi bir imajı olmayan bankalar, böyle bir olay karşısında kişiler gözünde daha da antipatik bir duruma düşmekten çekinirler.

[mavi_baslik]Kara Listeden Nasıl Çıkılabilir ?[/mavi_baslik]

Gene halk arasında çok yaygın olan, doğru bilinen bir yanlıştan da bahsetmekte fayda var. Kara listeden çıkabilmek için borç ödenmese dahi [turuncu]5 yıl  sonra borç zaman aşımından silinmektedir[/turuncu] gibi bir algı tamamı ile yanlıştan ibarettir. Kara listeden çıkabilmenin tek yolu bütün borçların tamamen kapatılması, borçlu olunan bankaya borcun bittiğine dair bir evrak verilmesi ile mümkündür.

kara liste ne anlama gelmektedir başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız eğer konu altına sizde deneyimlerinizi paylaşabilir, aklınızda olan soruları sorabilirsiniz.