• YARIM ALTIN
  1.630,00
  % -2,30
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  339113,718
  % 7,57
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Krediler Hakkında Merak Edilenler

Krediler Hakkında Merak Edilenler

Kişiler hayat standartları gereğince çoğu zaman nakit ihtiyacı duymaktadır. Bu nakit ihtiyacının karşılanabilmesi için talepte bulunulan en yaygın kurum ve kuruluş ise bankalardır. Bankalar kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına farklı krediler ile bu ihtiyacı gidermek adına çalışmalar yapmaktadır.

[mavi_baslik]Krediler Hakkında Merak Edilenler[/mavi_baslik]

Günümüzde artık her ihtiyaç için ayrı bir kredi bulabilmek mümkün. Bu kredilerin neler olduğu ve nasıl başvurulması gerektiği konusunda bilgileri bu yazımızda siz değerli okuyucularımızla paylaşmayı hedefliyoruz. İhtiyaç kişilerin hayat tarzlarına ve isteklerine göre şekillenmektedir. Bu ihtiyaçların neticesinde de talep ettikleri krediler, kullanılacağı alana göre adlandırılmaktadır. Şimdi gelin tüm bu kredilerin ne olduğunu ve hangi istekler doğrultusunda verilebileceğini kısacası kredi türleri hakkında tüm merak edilenleri açıklayalım.

[mavi_baslik]En Yaygın Kredi Türü Olan ; İhtiyaç Kredisi[/mavi_baslik]

[turuncu]Tüketici kredileri[/turuncu] kullanılan en yaygın kredi türlerinin başında gelmektedir. Bir çok  ihtiyacı karşılamak adına kullanılan bu krediler eğitim masraflarından tutun da, düğün alışverişinde yapılan yüksek harcamalar gibi hayatın her döneminde talep edilen bir kredi çeşididir. Tüketici kredisi konusunda altını çizmemiz gereken en önemli konu bu kredilerin sadece şahıslar adına düzenleneceğidir. Yani kurum ve kuruluşlar ihtiyaç kredisi konusunda bankalardan destek alamamaktadır. Tüketici kredisi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin şahsi başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu krediyi kullanan kişiler ödemeler konusunda da standart bir prodsedürle karşı karşıyadırlar.

Tüketici kredisi kullanan bireyler ödemelerini genel olarak eşit meblalar ile aylık taksitler halinde ödemektedirler. İhtiyaç kredisi talebinde bulunabilmek için [turuncu]bazı şartları da yerine getirmeniz gerekmektedir.[/turuncu] İlk  olarak 18  yaşını doldurmuş olmanız şartı karşınıza çıkacaktır. Her hangi bir vergi levhası hamliliyseniz bu levhanın ibrazı söz konusudur. Ayrıca SSK kaydınızın bulunması şartı da gene bu kredide sizden istenilecekler arasındadır. Geçmişe dair herhangi bir borçtan dolayı takibe düşmemiş olmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda ise kefil istenebileceğini de unutmamak gerekir.Ayrıca bankalar sizden gelir belgesi de beyan edebilir.

Krediler Hakkında Merak Edilenler

Krediler Hakkında Merak Edilenler

[mavi_baslik]Ticari Kredi[/mavi_baslik]

[turuncu]Ticari krediler[/turuncu] adından da anlaşılacağı gibi ticaret ile uğraşan işletmelerin kullanabileceği kredilerdir. İşletmeler için bu krediler en uygun kredi çeşitleri  arasında yer almaktadır. Bunun en büyük nedeni ise bu kredilerin kısa vadeli bir fon kaynağı olarak değerlendirilmesidir. Bu krediler için bankalar öncelikle bir araştırma yapmaktadırlar. Yapılan araştırmalar neticesinde şartlar bankalar için uygun bulunursa kredi kullandıkları fon kaynakları içine dahil etmektedirler.

Bankaların ticari faaliyette bulunan işletmelere bu kredi verirken en dikkat ettikleri konu güvence unsurudur. Bu konuda bankaya bir güvence sunamayan işletmeler, bu kredi imkanlarından yararlanamayacaklardır. Fakat bazı durumlarda çok nadiren de olsa bankalar çok güvendikleri bazı işletmelere bu krediyi bir güvence talep edilmesine gerek kalmaksızın kullandırabilirler.

Ticari krediler de kullanıldıkları alan ve sektöre göre de değişik isimlerle adlandırılmaktadır. [turuncu]Bunları ;[/turuncu] borçlu cari hesap, spot kredi, dövize endeksli kredi(dek) ,işletme kredileri, altın kredisi, döviz kredisi, iskonto kredisi, eximbank kredisi, prefinansman kredisi, kredili mevduat hesabı olarak sınıflandırabiliriz.

[mavi_baslik]Konut Kredisi[/mavi_baslik]

Ev sahibi olmak isteyen bireylerin başvurduğu kredi türüdür. Halk arasında yanlış bir algı söz konusudur. Mortgage sistemi ve konut kredisi farklı iki yöntem olarak değerlendirilmektedir. Fakat bu iki kredi türü de tamamı ile birbirinin aynısıdır. Bankalar konut kredisi verirken de bazı şartları tüketicilerden talep etmektedir. Bu şartlar belirli bir teminat alınması olarak açıklanabilir. Konut kredilerini diğer kredilerden ayıran çok  önemli bir özelliği de mevcuttur. Bu özellik bazı bankaların bu kredi için faiz oranını sabit tutma seçeneğidir. Tabi ki bu durum her banka için söz konusu değildir. Sadece bazı bankaların insiyatifi neticesinde gerçekleşebilmektedir.