• YARIM ALTIN
  1.573,00
  % 0,93
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  471171,592
  % 3,15
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Herkes içinde bulunduğu ekonomik standartlar neticesinde dönem dönem nakit ihtiyacı arayışına girmektedir. Bu konuda tüm kişilerin aklına ilk olarak en yaygın kurumlar olan bankalar gelmektedir. Fakat her birey bankalar ile çalışabilme imkanına sahip değildir. Bunun nedeni ise bankaların kredi puan sistemi uygulaması neticesinde düşük kredi notu bulunan bireylerin herhangi bir başvuruda bulunamamasıdır. Eğer şahısların ödenmemiş borçları mevcut ise ve bu borçlarından dolayı takibe düşmüşlerse bankalara yapılan başvuruları red cevabı alabilmektedir. Bankalar dışında kredi veren kurumlar hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Nakit ihtiyacını karşılayabilmek adına ülkemizde kredi ve finansman ihtiyaçlarını karşılaması için bankalar görevlendirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti tarafından hazırlanmış yasalar neticesinde kredi vermekle görevli olan bankalar ana kurumlar olarak değerlendirilmektedir. Fakat bu durum farklılık göstermektedir. Bazı kurum ve kuruluşlar da yasal yöntemlerle ve güvencelerle kredi verebilmektedir. Peki [turuncu]bankalar dışı kredi veren kurum ve kuruluşlar nelerdir[/turuncu], bu kurumlardan kredi talep ederken [turuncu]nelere dikkat edilmeli[/turuncu], bu konularla ilgili öğrenilmesi gerekenlerden bahsederek siz okuyucularımıza fayda sağlamayı amaçlamaktayız.

[mavi_baslik]Bankalar dışında kredi veren kurumlar nelerdir ?[/mavi_baslik]

Bankalar dışında kredi veren kurumlar her durumda tüketicileri kredi ile buluşturamamaktadır. Bunu için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlara örnek vermek gerekirse Tarım ve Kredi Kooperatifleri‘ni gösterebiliriz. Bu kurumlar çiftçilere uygun ödeme koşulları ile kredi verebilmektedir. Bunun için ise bazı gösterilmesi gereken belgeler mevcuttur. Çiftçilerin bu kredi imkanından yararlanabilmesi için [turuncu]çiftçilik belgesi[/turuncu] düzenlemeleri gerekmektedir. Çiftçilerin bu krediyi en çok  ekipman ve gübre temini konusunda tercih ettikleri ise açıklanan bir gerçektir.

[mavi_baslik]Tarım ve Kredi Kooperatifleri’nin Verdiği Krediler Nelerdir ?[/mavi_baslik]

Bu kredilere ise kendi içinde faaliyet alanlarına göre sınıflandırılmaktadır. Kısa vadeli İşletme Kredileri, ortakların tarımsal işletmesinin tohumluk, fide, fidan, kimyevi gübre,zirai mücadele ilacı,karma hayvan yemi, akaryakıt gibi girdilerin temini ve nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bir yıl vade ile verilen kredidir. Genel İhtiyaç Kredileri, ortağın yıllık devamlı üretim giderlerini karşılamak ve işletme sermayesinin eksik unsurlarını tamamlamak amacıyla o yılın ürün bedelinden ödenmek üzere en çok bir yıl vade ile açılmakta ve nakit olarak kullandırılmaktadır.

Tohumluk kredileri bir dekardan elde edilecek ürün verimini artırmak amacıyla ortaklara ayni olarak hububat,patates gibi ürünler için kullandırılan en çok 1 yıl vadeli kredidir. Tarımsal bir işletmesi olan veya arazisi olmadığı halde doğrudan doğruya besicilik dahil hayvancılıkla uğraşan ortaklara hayvanların cinsi ve sayısı göz önüne tutularak verilen kredilerdir. Hayvancılık kredileri Büyük ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık,kümes hayvancılığı v.b. kapsamaktadır.

[mavi_baslik]İlksan Yardım Kredileri[/mavi_baslik]

İlkokul Öğretmenleri Sandığı yani İLKSAN bazı durumlarda 657 ‘ye tabi olan öğretmelere uygun ödemeli kredi veren kurumdur. Okul öncesi öğretmenlerine, sınıf öğretmenlerine ve il, ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışanlara kredi veren bu kurum ikraz olarak nitelendirilen 35 bin TL’ yi bulan tutarlarda kredi verebilmektedir.

Sandık üyelerinin ekonomik sıkıntılarının giderilmesi amacıyla devreye giren kurum , Sandık bütçesinin elverdiği ölçüde, piyasa şartlarından daha uygun faiz oranı ile Sandık üyelerinin kredi ihtiyacını giderebilmektedir. Peki bunlar nelerdir biraz da bunlardan bahsedelim;

İlk olarak Madde 10 gereğince verilebilen evlenme yardımı kredileridir. Sandığa en az bir yıl aidat yatıran üyelerin evlenmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere her yıl Sandık Yönetim Kurulunca tespit edilecek miktar kadar yardım yapılır. Evlenenlerden her ikisinin de Sandık üyesi olması halinde ikisine de bu yardım yapılır. “Yönetim Kurulunun 24.12.2004 tarih ve 59/12 sayılı kararı gereğince; 01.01.2005 tarihinden geçerli olmak üzere 450 TL  karşılıksız yardım yapılmaktadır.

YORUMLAR YAZ
 • veysel atar4 sene önce
 • güzel bilgiler teşekkürler

 • can4 sene önce
 • bankadan mı yoksa buradan mı başvuru yapsam karar veremedim

 • Sabri Akar4 sene önce
 • güzel bir konudan bahsetmişsiniz, konuyu gayet yararlı buldum, umarım sürekli bu şekilde bilgilendirici yazılar paylaşırsınız