• YARIM ALTIN
  1.640,00
  % -1,59
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338476,352
  % 7,62
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi Kartı Ekstresi Gelince Dikkat Edin

Kredi Kartı Ekstresi Gelince Dikkat Edin

Herhangi bir bankadan kredi çektiyseniz veya kredi kartı kullanıyorsanız bankanız size mutlaka bir aylık ekstre dökümü gönderir. Ekstre kişinin aylık harcamalarını, puan durumunuzu, aylık ödeme bilgilerinizi ve eğer varsa faiz oranlarından haberdar etmek amaçlı kullanılan bir dökümdür. Ancak kredi kartı ekstresi geldiğinde dikkat edin. Peki bu ekstreden benim nasıl haberim olacak?

[mavi_baslik]Kredi kartı ekstresi[/mavi_baslik]

Bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yaparken sizlere ekstrenizin hangi iletişim aracıyla elinize geçmesini istediğinizi sorar. Banka sizlerin belirlediği posta, e-mail veya telefon yoluyla ekstrenizi her ay elinize ulaştırır. Her ay ekstrenizi okuyarak daha sağlıklı bir kart kullanımı sağlayabilirsiniz. Ekstrenizin sizi bilgilendirmesi sonucunda, bu bilgiler sayesinde yaptığınız harcamaları görüp, planlamalar yapabilirsiniz. Bu yüzden kredi kartı kullanırken ekstrenize dikkat edin. Günümüz de birçok, her yaşta insan kredi kartı kullanıyor. Birçoğu teknolojiden uzak veya kullanamıyor. Ekstresini öğrenmek isterse tek yol olan posta iletişim  aracını tercih etmesi gerekiyor. Her yeniliği tabi ki kabul etmek kolay değildir. Ancak ekstrenizi düzgün okumanız, anlamanız çok önemli bir faktör.

[mavi_baslik]Ekstreniz Elinize Geçti, Peki Doğru Okuyabiliyor Musunuz?[/mavi_baslik]

Kredi kartı ekstresi, sizin kartınızı mükemmel bir şekilde kontrol etmenizi sağlayacak, alında okunup, anlanması çok kolay bir belgedir. Ekstrelerde [turuncu]”son ödeme tarihi”[/turuncu]  yer alır ve donem borcunuzu yani aylık ödemeniz gerek tutarı gösterir. En son ödeme tarihine kadar aylık ödeme tutarınızı veya %20’lik olan asgari tutarını ödemezseniz, yüksek faiz oranları ile karşılaşmanız muhtemel bir sonuç olacaktır. Kredi kartını ekstreniz sayesinde, aylık ödeme tutarını görebilecek, bankaların sizler için yarattığı kampanyalardan yararlanabilir yada yapmak istediğiniz bir alışverişinizi son ödeme tarihine göre ayarlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstresi Gelince Dikkat Edin

Kredi Kartı Ekstresi Gelince Dikkat Edin

Kredi kartınızdan bir ay boyunca yapmış olduğunuz harcamalar, ayın sonunda ekstrenize [turuncu]”dönem borcu”[/turuncu] olarak yansıtılır. Ay sonunda dönem borcunuzun tamamını kartınıza ödediyseniz, hiç faiz ödemeden kullanmış olursunuz ki bizim tavsiye ettiğimiz de odur. Ancak asgari tutarı ödediyseniz , geri kalan dönem borcundan kalan tutara faiz işletilir.  Eğer asgari tutarı ödeye biliyorsanız, bu durumu çok uzun bir süre sürdürmenizi tavsiye etmeyiz. Çünkü bu durum bütçenizi sarsabilir. Çünkü kredi kartı faiz oranları diğer finansman ürünlerine göre faiz oranı açısından çok daha yüksektir. Böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız, bir süre kredi kartından harcama yapmayarak, borcunuzu azaltmanızı öneririz. Zaten bu durumu sürdürdüğünüz takdirde BDDK‘nın da bu konu ile ilgili aldığı önlem amaçlı bir çalışması bulunmaktadır.

[mavi_baslik]Limitler[/mavi_baslik]

Kişinin sadece asgari ücret yatırması ve buna devam etmesi takdirde, limit arttırım istekleri kabul edilmeyecek ve kişiye nakit avans verilmeyecektir. Bu önlem kişinin bankaya olan borcunun büyümesini engellemek amaçlı uygulanmaktadır. Bu yöntem uygulanmadığı takdirde kişinin bankaya olan borcu, aylık yediği faiz oranları sayesinde gün ve gün büyür. Bu durum sonucu borç kapanamayacak bir duruma geldiğinde, kişinin zaten bu süre zarfı içerisinde kredi not ortalaması düşüş gösterecektir. Kişi diğer bankalara başvurduğunda not otalamasında düşüş yaşadığı için birçok bankadan red cevabı alacaktır. Böylelikle asla kapatamayacağı bir borca sahip olacaktır.

[mavi_baslik]Faiz oranları[/mavi_baslik]

Kredi kartı ekstrelerinin başka bir bileşeni olan faiz oranları olmaktadır. [turuncu]Akdi faiz oranı[/turuncu] ( Kredi Kartı Faiz Oranı), [yesil]Gecikme Faiz Oranı[/yesil], [kirmizi]Nakit Avans İşlem Faizi [/kirmizi]gibi oranları kredi kartı başvurusu yaptınız zaman kabul etmiş olursunuz. Akdi faiz oranı sözleşmede yer alan faiz oranıdır. Kişinin sürekli asgari tutar ödemesi üzerine dönem borcu faizinin üzerine işletilen faiz oranıdır. Gecikme faiz oranı da asgari tutarın ödenmesi veya karta hiçbir ödeme yapılmaması halinde işletilen orandır. Nakit avans faiz oranı ise karttan nakit avans çekildiğinde kredi kartı ekstrenize yansıtılır, çektiğiniz anda kabul etmiş olduğunuz günlük faiz oranı işlemeye başlar.