• YARIM ALTIN
  1.638,00
  % -1,65
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  339154,525
  % 7,65
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi notunuzu yükseltme sırları

Kredi notunuzu yükseltme sırları

Kredi puanı günümüzde yaptığınız alışverişle yada kullandığınız kredi ödemeleri neticesinde değişikler gösterebilir. Her zaman karşımıza çıkan bu puan nasıl yükselir? Sizlere bu yazımızda kredi notunuzu yükseltme konusunda yardımcı olacağız. Günümüzde kullanılan kredi notu sistemi sizin bankalar ile nasıl bir yol izleyebileceğinizi size en iyi şekilde gösterecek olan uygulamadır. Ödemeler düzenli bir şekilde devam ettiği takdir de kredi notunuz artacak ve bankanın kredi kartı ve kredi hizmetlerinden rahatlıkla faydalanacaksınız.

Olası bir kötü senaryoda ise yani ödemeler gecikir ve takibe düşerse, kredi kartları ödemelerinde dönem borcunun tamamını ödemeyip asgari  tutarını ödemek ise size puan kaybettireceği için bankalardan bireysel kredi hizmeti beklemek yersiz olacaktır. Peki bu bu durumda kredi puanı düşen bir birey neler yapmalıdır? Ne gibi bir yol izlemelidir bunları bilmemizde fayda var. Daha önceden denenmiş, olumlu sonuç alınmış en belirgin 3 yöntemden bahsederek sizlere faydalı olabilecek bir yazıya imza atmak istiyoruz. Öncelikle kredi notunu bizleri neden ilgilendirdiğinden bahsedelim.

[mavi_baslik] kredi notunuzu yükseltme işlemi kimleri ilgilendirir ? [/mavi_baslik]

Günümüzde bankacılık işlemleri ile fiilen ilgilenen herkesin bir [gri]kredi puanı[/gri] uygulamasına tabii olduğunu söyleyebiliriz. 2012 yılında yürürlüğe giren bu uygulama neticesinde şahıslar bankacılık işlemlerinde sahip olduğu puana göre değerlendirilmekte ve işlemlerinin onay ya da red cevabı alması bu puan sistemine göre yapılmaktadır. Bu güne kadar hiç bir bankayla her hangi bir münasebeti bulunmayan şahısların kredi notu puanı ‘0’ dır. Bu kişilerin kredi yada bankacılık bireysel ürünü olan kredi kartı talebinde bulunabilmesi mümkündür. Fakat belirtmeliyiz ki bu durumda bireyler bankadan red cevabı almaktan öteye gidemeyecektir.

Kredi notu puan skalası 0 ile 1900  arasında şekillenmektedir. Bu sistemde ödemeler ne kadar düzenli ve zamanında yapılmış olursa kredi notu da o kadar yüksek rakamlarda çıkacaktır. Kredi notu  1500 üstünde olan şahıslar kolaylıkla kredi ve kredi kartı talep edebilmekte ve bankalar tarafından yüksek yüzdeyle ön kabul sürecinden geçip  onay sonucuyla karşılaşmaktadır. Puan rakamları 1000 in altında olan bireyler ise bankaların kredi seçeneklerinden yararlanamamaktadır. Bu durumu tersine çevirmek isteyen banka müşterileri ödemelerine biraz daha dikkat etmeli ve düzenli bir ilişkiyle kredi notunuzu yükseltme konusunda yardımcı olur.

kredi notunuzu yükseltme

kredi notunuzu yükseltme

[mavi_baslik] Kullandığınız Hesaplara Dikkat Etmelisiniz [/mavi_baslik]

Daha önceki dönemlerde açmış olduğunuz ve nasıl olsa bir işime yaramıyor diyerek kartını dahi kullanmadığınız bir hesabınız var ise öncelikle bunları kapatmanız gerekmektedir. Aktif-pasif olan bir hesap işlem döngüsüne dahil olmadığı için sizin kredi puanınızı olumsuz etkileyecektir. Böyle işleyen bir sistemde bireysel ödeme alışkanlıklarınız da çok önemli. Eğer ödeme alışkanlıklarınız düzenli ise ve bu kullandığınız hesaplar aktif-aktif ise size %30 civarında bir puan kazandıracaktır.

Ödeme alışkanlıklarınız olumsuz olduğu takdirde kazanama imkanınız olan bu %30’luk pay, aynı oranda size olumsuz bir durum olarak dönecektir.

Hesaplarınız kadar kullandığınız kredilerdeki durumunuz da göz önüne alınmaktadır. Eğer düzenli bir ödeme periyotuna sahipseniz %25 civarında bir  hesaplama üzerinden puanlandırılır. O yüzden mevcut kredilerinizi öderken gelecek dönemleri de düşünerek düzenli bir ödeme planına sahip olmanız gerekmektedir.

[mavi_baslik] Borçlarınızdan Kurtulmaya Bakın [/mavi_baslik]

Mevcut bir borcunuz var ise ve ödeme konusunda ihmalkar bir tavır sergiliyorsanız bu alışkanlıklarınızdan acilen vazgeçin. Nitekim bu durum sizin bankalar puanınızı olumsuz etkileyecektir. Bahsi geçen borçlar sadece bankalara olan borçlarla da sınırlı değildir. Ödenmemiş fatura borçlarınız yada var ise ticari  borçlarınız da ödenmediği takdirde puanınızı aşağıya çekecektir.

[mavi_baslik] Ödemelerdeki Düzen Çok Önemli [/mavi_baslik]

Mevcut borçlarınız var ise ödemeler konusunda titiz davranmaya özen gösterin. Herhangi bir nedenden ötürü kredi talebiniz olursa ve bankalar tarafından onaylanırsa kredi puanınız yükselecektir. İhtiyacınız olmasa dahi geleceğe yönelik planlamalarınız için bir bankanın bireysel kredi ürününü asgari de olsa kullanmaya çalışın. Alışverişlerinizde nakit para kullanmak yerinde o parayı kredi kartına yatırıp, ödemelerinizi kart ile yapmanız da kredi notunuzu yükseltme için farklı yöntemdir.

10 Maddede Findeks Kredi Notu İncelemesi