• YARIM ALTIN
  1.575,00
  % 1,05
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  477428,434
  % 3,07
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi borcu nasıl kapatılır yöntemleri nelerdir?

Kredi borcu nasıl kapatılır yöntemleri nelerdir?

Türkiye’de birçok kişinin en büyük sorunu kredi borcu. Milyonları ilgilendiren bir sorun olan kredi borcundan nasıl kurtulunur sorusu sizler içinde bir sorunsa yazımızı okumaya devam edin.

Günümüzde yaşanan ekonomik sıkıntılar birçok kişinin cebine yansımakta. Para ihtiyacı olan kişiler mecburi olarak bankalara yönelmekte. Günümüzde Türkiye’de resmi olarak 1 milyon 117 bin kişinin kredi borcundan dolayı yasal takip sürecine alındığını görmekteyiz. Borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar işin içinden nasıl çıkacağını bilemiyor. Bankalar tarafından kişilere borçlarını ödeyebilmeleri için çeşitli kolaylıklar sunulmakta. Kredi borçları yüzünden yasal takibe alınan kişilerin sayısında Ekim ayında azalma eğilimi görüldü. Ancak bankaların borçlu kişilerin kredilerini kolay ödeyebilmeleri amaçlı yapılan yapılandırma olanakları başka sorunları da beraberinde getiriyor. Birçok kişi borçlarından nasıl kurtulacağını düşünmekte. Borçlardan nasıl kurtulacağını bilmeyen kişiler için çözüm yollarını sizlere sunuyoruz.

Kredi borcu nasıl kapatılır yöntemleri nelerdir?

Kredi borcu nasıl kapatılır yöntemleri nelerdir?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ nin, takip ettiği Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ekim 2016 Raporu’na göre; bireysel olarak bankalar tarafından kredi kullanıp ödemediği için yasal takibe girenlerin sayısı düştü. Ocak ve ekim aylarını kapsayan 10 aylık bu süreçte, geçen yılın yasal takibe alınan vatandaşların sayısına bakılarak yüzde 3 oranında bir azalmaya uğrayarak 1 milyon 117 bin olduğunu görmekteyiz. Bu demek oluyor ki birçok vatandaşımız kredi borçlarına daha fazla önem verilmesi gerektiği görüşünü benimsemiş. Hesapsız bir harcamanın sonucunda önümüze dağ gibi dikilen kredi borçları için kesenin ağzını biraz kısmak gerek. Kredi kartı kullanırken belli başlı temel konular hakkında bilinçli olmak çok önemli. Birçok kişi kredi kartı ve nakit para ayrımını yapamadığı için kredi borçlarını arttırıyor sonrasında ödeme zorluğu yaşıyor.

Hatta birçoğu kredi kartına sanki geri ödemesi yokmuş gibi kullanmakta ve bilinçsizce harcamakta. Kredi kartını çok dikkatli kullanmalısınız. Ay sonunda elinize gelen ekstreye baka kalmamanız için sizlerle bir yol paylaşmak isteriz. [kirmizi]sizlerle bir yol paylaşmak isteriz.[/kirmizi] Yaptığınız harcamaları günlük olarak bir deftere not edin. Günlük olarak yazmanız çok önemli çünkü sonrasından harcamayı veya tam miktarını unutabilirsiniz. Defterinizde ki her sayfa sizin için bir ayı temsil etsin. Birkaç aya böldüğünüz harcamalarınızı da defterinizdeki her aya ödeme tutarınızı ve not edin. Günlük olarak yazdığınız harcamalarınız sonucunda ay sonundaki ödemeniz gereken net tutarı görebileceksiniz. Bu da ay içerisindeki harcamalarınızı bu deftere göre şekillendirebileceğiniz anlamına gelmekte. Böylelikle kredi kartınızı çok dikkatli takip edip, harcamalarınızı görebileceksiniz.

[mavi_baslik] Kredi borcu yapılandırma [/mavi_baslik]

Günümüzde son yapılan düzenlemelerde, kart borçlarının yeniden yapılandırılması ve ödemesini kolaylaştırmak için 72 ay yapılandırma yasası yürürlüğe girmiştir.Kart borcu yüzünden avukatlık ve icralık olan,kredi ve kredi kartı borcu yapılandırmasından kart borcu olanlar bankalara başvuru yapabilirler. Aynı zamanda tüketici kredilerine vade yükseltilmiştir. Azami vade süresi 36 aydan 48 aya çıkartılmıştır. Bilindiği gibi torba yasası ile birlikte tüketicilere sağlanan konut kredilerindeki peşinat oranı %25 peşinattan %20 ye indirilmiştir. Kredi kartı taksit sayısının 9 aydan 12 aya çıkartılması gibi yeni düzenlemeler de yasal olarak yürürlüğe girmiştir.

[mavi_baslik] İhtiyaç Kredisi Kullana Bilirsiniz [/mavi_baslik]

Kredi kartı borcu olan kişilerin birçoğu borçlarını ödeyebilmek için ihtiyaç kredisine başvurmaktadır. İhtiyaç kredisine başvurduğunuz takdirde tabi ki de borcunuzu taksite böldürüp kapatmak mümkün. Üstelik ihtiyaç kredi kartı [turuncu]gecikme faiz oranları[/turuncu], kredi kartı gecikme faiz oranlarından daha düşük. Kredi kartı gecikme faiz oranlarına değinecek olursak %2,52 ancak %1’in bile altında faizle ihtiyaç kredisi kullanmak artık mümkün. Ortalama olarak %1,15 faiz oranı ile 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi hizmetini bankalar sizlere sunmakta. Hatta 10 bin tl de 3 bin 300 tl ye kadar kar etmeniz mümkün.

[gri]Kredi Kullanmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli[/gri] başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.