• YARIM ALTIN
  1.652,00
  % -0,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  343384,415
  % 0,44
 • BIST 100
  1.442,56
  % -0,80
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Günümüzde birçok kişi kredi borçları yüzünden sıkıntı çekmekte. Bankalara kredi borcu yapmadan önce ‘ kredi borcu ödenmezse ne olur ‘ sorusunun cevabını bilmek size fayda sağlar. Bilindiği üzere bankalar, kredi, kredi kartı kullanımı, faizi vb.. gibi konular birçok kişi için zorlayıcı konular. Ancak paraya ihtiyacınız varsa ve bankadan kredi çekmeyi düşünüyorsanız, hesaplama yapmak şart. Neyi nereye ödeyeceğinizi bilmeden, rahat bir şekilde harcama yaparsanız sizin için sonraki dönemler sıkıntılı olabilir.

Yani kendi kendinizi sıkıntıya sokmuş olursunuz. Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusu aslında bankadan kredi talebinde bulunmadan önce araştırılıp bilinmesi gereken bir konu. Ancak ne yazık ki hep zor durumda kalındığı zaman araştırılır bu konu. Kredi hesaplaması yaparken her zaman başınıza gelebilecekleri bilip ona göre bir yol çizilmelidir. Kredi kartı veya kredi kullanmanın en sağıklı yolu budur.

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Eğer sizde ‘ kredi borcumu ödeyemiyorum, şimdi ne olacak‘ sorusunu kendinize veya çevrenizdekilere sormaya başladıysanız yazımızı okumaya devam edin. Kredi borcunuzun ödeme gününü geçirmeye başladıktan sonra bankalar sizlere uyarı verir. Gerekli uyarı yapıldıktan sonra kredi borcu ödenmezse ne olur diyenler için yasal süreyi tane tane sizlerle paylaşalım.

[mavi_baslik] Kredi borcu ödenmezse ne olur? [/mavi_baslik]

Merkez bankası [gri]kara liste[/gri]si‘ne girebileceğiniz gibi [turuncu]yasal takip sürecine[/turuncu] geçiş yapabilirsiniz. İş, son noktada [turuncu]icra takibi[/turuncu]ne kadar gelebilir. Ancak bankalar tabi ki de sizleri borcunuzu ödemedikten bir sonraki gün idari takibe sokmazlar. Siz yasal takibe girmeden önce önünüzde 3 ay yani 90 günlük bir süre olur. Bankalar tarafından size tanınan bu doksan günlük süre içerisinde herhangi bir ödeme yapmazsanız idari takibe ardından yasal takibe dahil edilirsiniz. Bu 3 aylık süre zarfından borcunuzu öderseniz yada kapatırsanız sadece gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız. Herhangi bir yasal işleme maruz kalmazsınız.

[mavi_baslik] İdari takip başlatılır [/mavi_baslik]

Ancak net ve kesin olan bir bilgi var ki, 90 gün içerisinde herhangi bir ödeme yapmadığınız takdirde idari takip hakkınızda başlatılmış olur.

Bankalar tarafından 90 günlük süre boyunca size sürekli bilgi mesajı gelmektedir. Bu süre içerisinde bankalar tarafından mail veya kısa mesaj yoluyla, yada her ikisiyle de bilgilendirilir ve uyarılırsınız. Bu mesajlar borcunuzu ödemeniz için sizleri uyarır ve borcunuz ile ilgili sizi bilgilendirir. Bu uyarı mesajlarının ardından bu sefer sizinle doğrudan iletişime geçerek 7 günlük bir ek süre tanır ve geciktirmiş olduğunuz 3 aylık borcunuzun ödenmesi talebinde bulunur. Bu süreç içerisinde bankadan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bankadan borcunuzu yapılandırma hakkına sahipsiniz.

[mavi_baslik] Kredi notunuz olumsuz etkilenir [/mavi_baslik]

Geciktirmiş olduğunuz borcunuz 3 ay boyunca ödenmediği için kredi not ortalamanız da bu durumdan olumsuz etkilenir ve düşer. [gri]Kredi notu nasıl yükseltilir ve nelere dikkat etmelisiniz[/gri]

Size tanınmış olan ek sürenin sonunda hakkınızda idari takip başlatılır. Sizi arayan banka yetkililerine yeniden yapılandırma yapmak istediğiniz beyanında bulunabilirsiniz. Aksi halde bu teklif 7 günlük sürenin dolması halinde bankadan da size sunulabilir. Bankaya yapılandırma hizmeti için olumlu yanıt verdiğiniz durumda, sizin için hemen bir ödeme planı oluşturulur. Ödeme planı oluşturulurken kalan borç miktarı, güncel faiz oranları ile hesaplanır, ödeme gücünüz de göz önüne alınarak hakkınızda yeni bir ödeme planı oluşturulur. Ancak yapılandırma konusuna yanaşmazsanız hakkınızda yasal işlem başlatılmak zorunda kalınır.

[turuncu]Hakkınızda hukuki süreç başlatıldığında neler olur?[/turuncu] Avukat aracılığı ile yürürlüğe giren hukuksal süreç ve yasal takip ile birlikte, artık merkez bankasının kara listesine girmiş olursunuz. 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alamazsınız. Mahkeme kararı ile birlikte hakkınızda banka hesabınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi üzücü bir durum ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz çok yüksek.