• YARIM ALTIN
  1.581,00
  % 1,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  480950,639
  % 4,03
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi notu neden düşer?

Kredi notu neden düşer?

Kredi ile ilgili hemen hemen her yazımızda kredi notunun önemiyle alakalı bilgileri sizlerle paylaşmaktayız. Bu konu o kadar hassas ve dikkat edilmesi gereken bir durum ki eğer bankalar ile aktif bir çalışma düşüncesinde iseniz muhakkak önem vermeniz gereken bir hadise “Kredi notu neden düşer?” konusudur. Ayırca günümüzde kredi notu o kadar büyük bir önem kazandı ki  sadece bankayla değil onun dışındaki çoğu farklı sektörde de sizin değerlendirme ölçütünüz olarak karşınıza çıkabiliyor.

[mavi_baslik] Kredi notu neden düşer? [/mavi_baslik]

Kredi notu bilindiği üzere üzere bireylerin kullandığı bankacılık ürünleri neticesinde sorumlu oldukları ödeme durumlarına göre şekillenmektedir. Düzensiz yapılan ödemeler, göz ardı edilen ve önemsenmeyen kredi veya kredi kartı ödemeleri sizin puanınızı hızla aşşağıya çekmektedir. Kredi notunu en yüksek seviyelerde tutmak her bir bireyin dikkat etmesi gereken bir konu. Her an bir nakit ihtiyacının doğabileceği günümüz ekonomi koşullarında, kredi notunun önemsenmemesi ileride oluşabilecek ihtiyaçların karşılanamamasına sebebiyet verebilir. Günümüz standartlarında en rahat nakit ihtiyacı karşılayabileceğimiz kurumlar olan bankalar, bu konu hakkında çok net bir tavır sergilemektedir. İnsayatif kullanma konusunda asla taviz vermeyen bankalar, kredi notunu yükseltmenin belirli standartlar dışında gerçekleşmesini tam anlamıyla red etmektedir.

Kredi notu neden düşer?

Kredi notu neden düşer?

[mavi_baslik] Kredi Notunun Önemi [/mavi_baslik]

Kredi puanınız düşükse ve bankalardan kredi talep ettiğinizde genelde şu tabir ile karşı karşıya kalacaksınız; ”kredi red nedeni 11 ”. Bankaların onay ve red kararları kendi içlerinde oluşturdukları bazı mevzuatik şartlardan ibarettir. Ancak bunlardan en önemlisi kredi notu uygulamasıdır. .Bunun için çok farklı kriterler mevcut olsa da çoğu bankanın red kararının temel nedeni kişilerin kredi puanın düşük olmasıdır. Bankaların öne sürdüğü kredi  red nedeni 11 ibaresi kişinin yetersiz kredi notu ortalamasına sahip olduğunu göstermektedir.

Böyle bir seneryo oluştuğunda ise kişi  kredi alabilmek adına kredi notunu yükseltmek için  bazı faaliyetlerde bulunması gerekmektedir. Bu faaliyetler kredi kartı varsa yada bir hesab kullanılıyorsa o hesaplar üzerinden düzenli ödemeler yapması puanın yükselmesine sebebiyet verebilecektir. Kredi kartı sahibi olan kişiler kartının limitini sonuna kadar kullandığında ve borcu geciktirmeye düşmeden sadece asgarisini değil , bütün aylık ekstreyi ödemelilerdir . Bu da gene kredi puanını yükseltecek bir strateji kabul edilebilir.

[mavi_baslik] Kredi Notunun Düşmesine Neler Sebep Olabilir ? [/mavi_baslik]

Kredi  kartını aktif olarak kullanmak, ödemeleri düzenli olarak yapmak , kredili mevduat hesabında yüklü miktarlarda işlem yapmak kredi puanınızı yükseltecektir. Ancak olası bir kötü seneryoda da kredi puanınız hızla ivme kaybedecek ve bankalarla işlem yapabilme konusunda size sıkıntı yaşatabilecektir. Bu konuda sizin dikkat etmeniz gereken en önemli konu risk  faktörü. Eğer kredi işlemlerinizde risk dereceniz ortalamanın üstündeyse bu durum kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verebilir.

Banklara yapacağınız ödemeler konusunda kendinize düzenli ve sizi zora sokmayacak ödeme planları oluşturun. Ancak bu yöntemin faydalı olmasını istiyorsanız oluşturduğunuz plana sadık olmanız gerekmektedir. Bu sebeplerden ötürü kredi kartınızın son ödeme tarihi yaklaştığında ödeme yapacağınız tutarı önceden hesaplayıp ona göre bir bütçeyi ayırmanız sizin ödeme günü geldiğinde sıkıntıya düşmenizi engelleyecektir.

Kredi kartı ödemelerinde o aya ait olan toplam ödeme tutarını ödemeye özen gösterin. Eğer bu konuda zorluk çekiyorsanız ay içinde yaptığınız alışverişlerinizi ona göre dizayn etmenizde fayda var. Kısacası ödeyebileceğiniz kadar harcama yapmaya çalışın. Ödeme günü gelip çattığında ekstrenin sadece asgari tutarını ödemek sizin mevcut borcunuzu düşürmeyeceği gibi sadece söz konusu borçu ertlemenize bir sonraki ayın da borcuyla birleşerek daha faiş  bir rakamdan sorumlu olmanıza sebebiyet verecektir. Borç üstüne borç yapmaya ve borcu borç ile kapatmaya çalışmamanızda fayda var.

Benim daha önce hiç bir bankayla bir çalışmam yok o yüzden de bankalar benim kredi  notumu sıfır olarak değerlendiriyor. Dolayısı ile bana da kredi kartı vermiyor diyenlerdenseniz, yapmanız gereken şey bankadan adınıza bir hesap açılmasını talep etmeniz. Gerek alış verişlerinizde gerekse ödemeleriniz de nakit yerine hesabına para yükleyeceğiniz bu kartı kullanmanız sizin puanınızı yükseltmeye başlayacaktır.

Eğer geçmiş  dönemlere ait açık hesabınız var ise ve nasıl olsa kullanmıyorum kapatmasam da olur düşüncesindeyseniz bu yanlıştan hemen kurtulmaya özen gösterin . Aktif olarak sistemde kayıtlı olan hesaplar eğer faaliyet olarak pasif durumdaysa bu olay  sizin kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi Notunu En Çok Düşüren 22 Olumsuz Durum