• YARIM ALTIN
  1.630,00
  % -2,30
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338081,463
  % 8,36
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi kartı kullanmak güvenli mi?

Kredi kartı kullanmak güvenli mi?

Her geçen sene de, güne yeni bir e-ticaret sitesi ile uyandığımız 2017 Türkiye’sinde, internet kullanıcılarının aklında hala aynı soruyu görüyoruz. “Kredi kartı kullanmak güvenli mi?” Türkiye e-ticaret,internet siteleri ile 1991 yılında tanışmıştır. Bu seneden itibaren aradan geçen 20 küsur seneye rağmen internet kullanıcıları kuşkulu.

[mavi_baslik] Kredi kartı kullanmak güvenli mi? [/mavi_baslik]

Geçtiğimiz senelerde internet siteleri üzerinden yapılan alışverişlerinde memnun olmayan vatandaşların tepkileri hepimize yansıyarak, tüketicilerde bir ön yargı oluşturmuştur. Her ne kadar son yıllarda internet sitelerine karşı önemli bir kırım yaşan da da bu izlerin devam ettiğini hala görmekteyiz. Bu kuşku ile birlikte internet kullanıcıları internet üzerinden alışveriş tutuculuğunu sürdürmekte. Tabi ki de bunu devam etmesinin birçok sebebi var.

[mavi_baslik] Tüketicilerin dikkatine [/mavi_baslik]

Öncelikle internetten alışveriş yaparken hiç görmediğiniz bir para ortada döner, buda tüketicilere tehlikeli geliyor. Bunun yanı sıra internete gördüğünüz ve almak istediğiniz malın kalitesi, ürünün tanıtıldığı gibi çıkmaması, kıyafet ürünlerinde beden uyuşmazlıkları gibi birçok konu yüzünden, internetten yapılan alışverişlerde tereddüt edilmekte. Bu gibi nedenler ve bunun gibi birçok neden yüzünden internetten yapılan alışverişler güvenli görülmemekte. Güvensizlik tabi ki de bu nedenler ile sınırlı kalmıyor.

Kredi kartı kullanmak güvenli mi?

Kredi kartı kullanmak güvenli mi?

Genel olarak tüketicilerin sanal ortamda dönen para aktarımı ile ilgili sorun yaşadıklarını, internet bankacılığında havale ve EFT işlemlerinin kullanım azlığından anlaşılabiliyor. Türkiye üzerinde yaşayan hemen hemen bütün internet kullanıcıları, internet üzerinden yapılan alışverişlerin devlet tarafından desteklenmesi gerektiği görüşünde. Ticaret kanunu içerisinde internetten alışveriş yapan vatandaşların korunması için hazırlanmış kanunlar içerdiğini ise pek kimse bilmiyor.

[mavi_baslik] Güvenli E-Ticaret siteleri ile alışveriş yapın [/mavi_baslik]

Öncelikle bilmemiz gereken, internetten yapılan alışveriş ile herhangi bir mağzadan yapılan alışveriş güvenliği arasında hiçbir fark yok. Hatta birçok yönden internetten alışveriş yapmak, fiziksel acıdan tüketici için çok daha kolay. İnternet üzerinde ürün çeşitliliğinin çok fazla olması da sizin yararınıza oluyor. Birkaç noktaya dikkat edildiği durumda internetten alışveriş yapmanızda hiçbir sakınca yok.

İnterntten alışveriş yaparken akla gelen ilk soru ”Kredi kartı bilgilerim başkasının eline geçer mi?”. Eğer alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesi sunucu ile işlemci arasındaki iletişimin şifrelenmesi için kurulan SSL Sertifikası’na sahipse kredi kartı bilgileriniz tamamen koruma altında demektir. Yani bilgileriniz özel olarak şifrelenmesi, bankanız ve site arasında ki iletişimi güvenli bir şekilde gerçekleşmesi demektir.

[mavi_baslik] Nelere dikkat etmelisiniz? [/mavi_baslik]

[turuncu]#[/turuncu] E-ticaret siteleri sizden kesinlikle kredi kartı şifresini istemez. Kredi kartı şifresini isteyen bir siteye güvenmeyin.

[turuncu]#[/turuncu] Alışveriş yapmak istediğiniz site, E-Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği’ne üye olup olmadığına dikkat edin. Bu demek olur ki, site kesinlikle sizlerle ticari ünvanlarını, telefon, adres ve e-posta bilgilerini paylaşmalı.

[turuncu]#[/turuncu] Satın aldığınız ürünün paketini kargo görevlisinin yanında açarak ürünün, yanlış yada hasarlı olup olmadığını kontrol edin. Ürün hatalı ise tutanak tutturup ürünü almadan iade edebilirsiniz.

[turuncu]#[/turuncu] İnternetten yapmış  olduğunuz ürünün yanında size mutlaka garanti belgesi ve fatura göndereceklerdir. Ürünün garanti belgesi ve faturası elinizde olduğu sürece normalde de sahip olduğunuz tüketici haklarına, internetten yapmış olduğunuz alışverişlerde de sahipsiniz. Bu iki belgeyi mutlaka saklayın, ürünün bozulması veya sizin fark edemediğiniz bir hasar gördüğünüz zaman ürünü iade edebilirsiniz.

Sizlerle paylaşmış olduğumuz haklarınıza ve bilgilere dikkat ederseniz, internetten yapmış olduğunuz alışverişlerde yüzde yüz güvendesiniz demektir. Bu bilgiler sizleri korumaya yetecektir. Bu bilgilere dikkat ettikten sonra internet sitelerinin sizlere sunmuş oldukları PayPal, İyzico, BKM Exspress gibi güvenli ödeme seçeneklerinden birisini seçerek alışverişinizi güvenli bir şekilde tamamlaya bilirsiniz. Alışveriş yapmış veya yapmak üzere olduğunuz internet sitelerinin sizlere bu seçenekleri bile sunuyor olması, internet sitenizin güvenli bir site olduğunun en büyük kanıtıdır.