• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  405343,514
  % -2,65
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Sicil affı 2017’de kapıda

Sicil affı 2017’de kapıda

Günümüzde birçok vatandaşımızın bankalardan aldığı kredi borcu bulunmakta. Başta birçok esnafı ilgilendiren kara liste sicil affı yasası geçtiğimiz günlerde hükümet içerisinde konuşuldu. Ülkemizde birçok kişi [gri]kredi borcu[/gri]nu ödeyemeyip kara listeye girmekte ve sicilleri bozulmaktadır. Sicilleri bozulan vatandaşların yardımına yine hükümet koşmaktadır. Mecliste kredi sicil affı 2017 yasası konuşulmaya ve tartışılmaya başlandı. Elbetteki hükümetin bu adımı atmasında ki en büyük etken esnafın ekonomiye doğrudan etkisi olması. Bu sebepten dolayı herkesin yararına olacak gibi görünmekte. Ancak bankalar bu konulara oldukça katı bakmaktalar. Bankaların konuya katı olmalarından kaynaklı baskılar hala sürüyor.

Sicil affı

Sicil affı

En son yapılan EKK Toplantısında hükümet bu konuya değinmişti ve kesinlikle affın çıkması kararında. Bu toplantının sonucunda sicil affı meclise hemen düşüp oynamaya sürülebilir. Kobi’leri ilgilendiren [gri]kara liste[/gri] ve sicil affı yasaları sayesinde, affın çıkması ile birlikte kara listeden silinen vatandaşlar, sıfır faizli olarak kredi çekebilecekler ve İşsizlik Fonun’dan yararlana bilir duruma gelecekler.

[mavi_baslik] Peki kara liste sicil affı ne zaman çıkacak? [/mavi_baslik]

Gümrük ve ticaret Bakanımızın, Bülent Tüfenkci’nin yapmış olduğu son açıklamaya göre, Sicil Affı önümüzdeki günlerde meclise sunulacak ve onaylandıktan sonra da hemen yürürlüğe girecek.2017 yılının af yılı olması beklenirken 1 milyon 600 bin esnaf ve kredi borçlusunun da yüzleri gülecek.

Esnaf vatandaşlarımızın ekonomiye çok büyük bir oranda katkı sağladıkları göz önüne alındığında başta esnaf için, kara listesicil affı çıkması sonucunda boğazına kadar borca batmış kişiler için gün yüzü doğacak olup, 50 bin liralık bir yıl geri ödemesi olmadan faizli kredi paketi kullanabilecek. Esnaf vatandaşlarımızın işsizlik fonundan direkt olarak yararlana bilmeleri için bütün gerekli düzenlemeler hükümet tarafından yapılacak, esnaf ve tacirlerin kullandığı defterlerin yıl sonu ödenen taksitlerin de kaldırılacağı düşünülüyor.

Gümrük Bakanı Tüfenkci’nin yaptığı açıklamaya göre sicil affı vatandaşlarımınız refahı için kesinlikle yürürlüğe girecek. Çalışmaların planlanıp tamamlandığını söyleyen Tüfenkci, Sicil affı yasasının torba yasa taslağına dahil olarak çıkacağından bahsetti. 2017 yılında sicil affının Tüfenkci’nin söylemlerine ve yapılan planlamalara göre kesin olarak çıkacağını söyleyebiliriz. Sicil affının çıkması sonucunda 11,5 milyon bireysel ve 2,4 milyon şirketin borçlarının tamamen silip, sicillerinin temizlenedeğini söyleyebiliriz.

[mavi_baslik] Sicil Affının Şartları Nelerdir? [/mavi_baslik]

[turuncu]#[/turuncu] Sicil affı yasasının yürürlüğe girdiği, gazetelere çıktığı ilk günden itibaren 6 ay içerisinde kredi boçlarını tamamen temizlemiş olması gerekmektedir.

[turuncu]#[/turuncu] Borcunu tamamen ödeyemeyip 72 ay vadeli olarak yapılandırmak isteyen vatandaşlar da sicil hakkından aynı şekilde yararlana bilirler.

Yukarıdaki şartlara uygun olan vatandaşların hepsinin sicili af çıktığı andan itibaren temizlenecektir. Ancak hükümetimiz tarafından sizlere sunulan sicil hakkı yasası sonucunda, sicilinizin temizlenmesi dahilinde her banka size kredi vermek istemeye bilir. Bu konu hakkında bankalara hiçbir yaptırım yapılmayacağı için her banka size kredi vermek istemeye bilir. Ancak 2017 sicil affı yasasını ilk olarak uygulama başlayan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bank gibi devlet tarafından destekli, devlet bankalarını tercih ederseniz olumlu sonuçlarla karşılaşma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.  Yürürlüğe girdiği andan itibaren, sicilinizin temizlenmesi için borçlarınızı ödediğiniz zaman, bu tarihten itibaren 6 ay içerisinde siciliniz tamamen temizlenmiş olacaktır. Kara listede artık isminiz olamayacağı ve siciliniz temiz olduğu için kredi çekerken zorluklarla karşılaşmayacaksınız.

Birçok haber sitesi tarafından sicil affından esnafların yararlanabileceği lanse edilse de, sicil affı yasasından bireysel ve kurumsal herkes yararlanabilecektir. Çıkarılacak bu yasa bankalar tarafından hiç hoş karşılanmadığını sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. Yasa sonrası tekrar kredi alırken sizlerle paylaşmış olduğumuz devlet bankalarına başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.