• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  413959,552
  % -0,15
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Vadeli altın hesabı nedir?

Vadeli altın hesabı nedir?

Küresel yatırım piyasalarının gözde yatırım unsurlarından olan vadeli altın hesabı son dönemde yine revaçta bir yatırım aracı olmuştu. Yatırımcıların iyi bir tasarruf aracı olarak gördükleri vadeli altın hesabına platin, gümüş, Cumhuriyet, bilezik, yüzük vb. ziynet eşyaları kullanılarak yatırım yapılır. Kişiler bu değerli ziynetleri evde saklamak yada boş bir şekilde risk altında bulundurmaktansa vadeli altın hesaplarında hem korum altında tutup hem de kazanç elde etmeyi isteyebilirler.

Vadeli altın hesabı nedir?

Vadeli altın hesaplarına neden geçmeliyiz sorusuna cevap olarak ise yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi ilk önce kişiler altının fiyat artışından yararlanabilmektedir ve üstüne vadeli hesaptan getiri elde etmektedirler. İki şekilde avantaj ve getiri sağlaması kişileri vadeli altın hesabına yönlendirmektedir.

Vadeli altın hesapları nasıl açılır?

Bankalar genelde vadeli altın hesapları için uzun ve orta vadede hesap açarlar. Bu vadeler 6-12 ay arası olmaktadır. Unutmayalım bu bilgiler genel ve ortalamalar üzerine verilen değerlerdir. Aynı şekilde bankaya göre vadeler gibi kazançlar ve faiz oranları da değişebilirler. Bankalar bu vade içinde altını elinde tutma bedeli olarak kişiye faiz ödemesi yaparlar.
Vadeli altın hesabı açarken diğer altın hesaplarından farklı olarak altın için bir asgari limit belirlemesi uygulanır. Bu limit minimum 10 gram olarak belirlenmiştir. Bu limitin altındaki ziynet eşyalarınız için vadesiz altın hesabı kullanabilirsiniz.

Vadeli altın hesabının olumsuz etkileri neler olabilir?

Piyasaların tümünde olduğu gibi altın piyasalarında da dalgalanmalar meydana gelebilmektedir. Piyasada ki bu iniş çıkışlar vadeli altın hesaplarına da yansıtmaktadır. Kişiler altının piyasa fiyatında ki düşüş ile birlikte yatırımlarında da aynı oranda düşüş yaşayacaklardır. Vadeli altın hesaplarında yatırımlar genellikle vade sonunda alınan %15 oranında stopaj kesintisinden etkilenirler. Yani kişiler mevduatlarını kapatmak yada sonlandırmak istediklerinde kazançlarından bu stopaj kesintisinin alınacağını bilirler. Çünkü genellikle vadeli altın hesabı açılırken kişilere bu ön bilgi önceden verilmiş olur. Örneğin vade gününüz gelmeden altın hesabınızı kullanmak yada kapatmak istediniz. Hesap faizi bozulacaktır daha sonra eğer kazanç elde etmediyseniz yada elde etmeye başlamadıysanız kur farkından dolayı birde hesabı kapatırken %15 stopaj kesintisi olacağından dolayı yatırımınızı zararla kapatmış olacaksınız. Aynı durum altın fiyatları düşük seviyede iken de geçerli olacaktır.

Vadeli altın hesabı nedir?

Vadeli altın hesabı nedir?

Vadeli altın hesabı kullanıcılarının bir diğer dezavantajı ise bankalar aracılığıyla işlem görüyorlarsa mesai saatleri içerisinde işlem yapma zorunluluklarının bulunmasıdır. Bu durum sadece zamanda kısıtlılık değil aynı zamanda yatırımcı için anlık fırsatları kaçırma ve riskle karşılaştıkları durumda yatırımı yönlendirme fırsatından da mahrum kalmalarına sebep olmaktadır. Borsa gibi anlık takibin yapılabileceği serbest ve uluslararası Piyasaların yer aldığı kuruluşlarda tüm dalgalanma ve değişiklikler anlık olarak paylaşıldığı için kişiler yatırım ve portföylerini kar zarar durumuna göre yönetebiliyor fakat vadeli altın hesap müşterileri mesai saatleri dışında yakaladıkları fırsatlar için işlem yapamaz ve risk gördükleri durumlarda ise yatırımlarına müdahale edemezler.
Altın ve ziynetini bu denli uzun vadeye yatıran yatırımcı alternatif getiri fırsatlarından istediği zaman yararlanamayacaktır.

Vadeli altın hesabı

Anlık gelişen değişen para piyasalarında önüne gelmiş fırsatları ya vadisini bozarak zarara uğramayı göze alarak hareket etmek zorunda kalacak yada bu fırsatları kaçırmak zorunda kalacaktır.
Bu kadar dezavantajın yanında elbette ki vadeli altın hesabının avantajları da vardır. Olmasaydı böyle bir yatırım aracı oluşmaz en azından hala bu kadar revaçta kalmazdı. Öncelikle herkes anlık kazanç elde etmenin peşinde olmayabilir. Yavaş ve güvenli daha az risk alarak ilerlemek isteyen yatırımcıların yada bu düşüncede olan kişilerin başvurduğu yatırım şeklindedir.

Altın ve ziynet eşyalarının saklanması ve taşınmasının günümüzde tehlike arz ediyor olması kişileri daha güvenli olduğu için bankalara ve bu tarz vadeli hesaplara kişileri teşvik ediyor. Altınların hem güvende olması hem de kazanç sağlaması kimin istemeyeceği bir durumdur. Vadeli altın hesapları aynı zamanda tasarruf mevduatı sigorta fonu kapsamında güvence altındadır. Bu da işini sağlam şekilde devam ettirmek isteyen yatırımcılar için oldukça güven verici bir sebeptir. Sizin de aklınızda vadeli altın hesabı açtırmak gibi bir düşünce varsa ve karar veremediyseniz, umarım yazımız karar vermenize yardımcı olmuştur.