• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  409187,167
  % -2,11
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi borçlarını taksitlendirme

Kredi borçlarını taksitlendirme

Bankalar tarafından müşterilerine sağlanmış olan bireysel kredi kartlarına taksit imkanını 12 aya çıkaran ve kişilerin kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırmaya yönelik yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte yer alan bilgilere göre, önceden de uygulandığı gibi bu yönetmelik gereğince de kuyumculuk ürünleri, tekstil ürünleri, gıda, telekomünikasyon ve akaryakıt ürünlerinde taksit imkanı uygulanmayacak. Kredi kartı ve kredi borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlar için borçlarının 72 ay vadeyle yapılandırmasına ilişkin karar kapsamında 17,5 milyar liralık borç yapılandırmayı bekliyor. Bu yönetmelik sayesinde vatandaşlar kredi borçlarını taksitlendirme imkanından faydalanabilecekler.

[mavi_baslik] Kredi kartlarına 12 ay taksitli ödeme [/mavi_baslik]

Kredi kartlarına yapılan 12 ay vadeli taksitli ödeme imkanının resmi gazetelerde yayımlanmasından sonra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu düzenleme ile ilgili kuralları da açıkladı. Mal veya hizmet alımı sonrasında belirli bir ücret ödenmesi karşılığı borcun ödenmesinin taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği bir dönem de olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet ödemeleri ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı kesinlikle geçemez denildi. Yönetmeliğin belirlemiş ve mutlaka uyulmasını istediği bu süre; [turuncu]kuyum (kuyumculuk)[/turuncu] ile ilgili harcamalar da dört ay, [turuncu]elektronik eşya[/turuncu] ve [turuncu]bilgisayar satın alımlarında[/turuncu] altı ay, [turuncu]konaklama[/turuncu],[turuncu]seyahat acenteleri[/turuncu], [turuncu]hava yolları[/turuncu], [turuncu]taşımacılık[/turuncu], [turuncu]sağlık[/turuncu] ve [turuncu]sosyal hizmetler[/turuncu] için yapılan harcamalarda, [turuncu]sağlık ürünü (ilaç)[/turuncu] alımlarında, kulüp ve derneklere üyelik veya sizlere vermiş olduğu hizmetler için yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinizde dokuz ay olarak ödeme kolaylığı uygulanacaktır.

[mavi_baslik] Kredi borçlarını taksitlendirme [/mavi_baslik]

Önceden olduğu gibi kredi taksit imkanlarından faydalanamayacak durumlar, ” Kredi kartı ile yapılacak olan telekomünikasyon, doğrudan pazarlama harcamaları, yemek,alkollü içecek, gıda, akaryakıt, ofis malzemeleri, kozmetik, hediye kartı, hediye çeki ve yurt dışında yapacak olduğunuz harcamalar ve benzeri şekilde somut bir mal ve ürünü almadığınız her harcamanız da taksit imkanlarından faydalanamazsınız.”

[mavi_baslik] Peki Yeni Yönetmelik İle Kredi Kartında Yapılandırma Nasıl Olacak? [/mavi_baslik]

Yapılandırma haberinin gelmesi ile birlikte gözler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) çevrildi. Haber ile birlikte düzenlemenin netleştirilmesi bekleniyor. Borçlu halka rahat bir nefes aldıracak bu yeni düzenleme, ihtiyaç kredilerini ve bireysel kredi kartlarını kapsayacak.

Kredi borçlarını taksitlendirme

Kredi borçlarını taksitlendirme

21 Eylül’de borçlu tüketicilerin yüzünü güldürecek bu karar ile , Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları sonucu, kişilerin mevcut borç bakiyeleri kart sahipleri tarafından talep edilmesi sonucu bir defaya mahsus olmak şartı ile 72 aya bölünerek, bankalar tarafından taksitlendirilecek. İhtiyaç kredisi borç sahipleri için de aynı durum geçerli olup, 72 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılacaktır.

[mavi_baslik] ” BORÇ SAHİPLERİNİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNUN BU İMKANDAN FAYDALANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ ” [/mavi_baslik]

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Bülent Taban, EKK’nin kararlarını olumlu bulduklarını söyleyerek, ”Kredi kartı taksit imkanlarının 12 aya çıkartılması, tüketici kredilerinin 48 aya çıkartılması, konut kredisi peşinat oranının %20’ye indirilmesi tüketicilerin ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılamalarını sağlayacaktır. Bu durum sonucunda tüketimde yaşanacak olan büyük artık ekonomiyi olumlu etkileyecektir. Bu karar ile birlikte hiç vakit kaybetmeden bankamızda çalışmalara hemen başladık.” diye konuştu.

[mavi_baslik] ” TAKSİT SAYISININ ARTTIRILMASI MÜŞTERİLERİN İHTİYAÇLARINI DAHA KOLAY KARŞILAMASINI SAĞLAYACAK ” [/mavi_baslik]

DenizBank Ödeme Sistemleri ve Şube Dışı Kanalları Grubu Genel Müdürü Ayşenur Hıçkıran ise 2016 yılından itibaren uygulanan ekonomik tedbirlerin güzel sonuçlar vermesi ile birlikte, kredi kartı kullanıcılarının taksit konusundaki düzenlemelerin oldukça memnun edici bir yenilik olduğunu söyledi.

Kredi borçlarının taksit sayısının arttırılmasının müşterilere ödeme konusunda oldukça fayda sağlayacağını belirten Hıçkıran. ” Diğer taraftan baktığımız zaman, kredi kartlarına uygulanacak olan taksit imkanlarının arttırılması limit kullanım oranlarını da arttırarak kredi kartında bulunan kullanıla bilir limitlerin azalmasına yol açacaktır. Bu durum içerisinde kredi kartı toplam limitinin dört katı sınırlanmasında olası bir düzenleme yapılması gerektiğini, yapıldığı durumda taksit düzenlemesinin ekonomiye olan katkısının daha da arttıracağını söylemiştir.