• YARIM ALTIN
  1.631,00
  % -2,30
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338538,428
  % 8,15
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi kartı aidatı geri alınabilir mi?

Kredi kartı aidatı geri alınabilir mi?

Bankaların müşterilerine sağlamış olduğu kredi kartı aidatı iadesi, 2014 Ekim ayında yayımlanmış olan yönetmelikten önce çok fazla şikayet alınan bir konuydu. Bankalara bu aidatın kendisine geri ödenmesini istediğini söyleyen müşteriler, yapmış oldukları talebin banka tarafından geri dönüşü olmayınca, yasal yollara başvurarak, mahkeme yoluyla tahsil etmeye çalışıyorlardır.

Bankaların müşterileri ile bu tatsız olayı yaşamasının önüne geçmek isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketicinin korunması için kanuna, istinaden alınacak masraflar ile ilgili bir çalışma yapıp yönetmelik çıkartarak konuyu netleştirdi. Bankalar’da düzenlenmiş olan bu yönetmeliğe istinaden kredi kartı aidatları konusunda birçok uygulamayı yeniden düzenleyerek değiştirdi. ” Peki şimdi kredi kartı aidatı geri almak mümkün mü?

[mavi_baslik] Kredi kartı aidatı geri ödenmesi [/mavi_baslik]

Günümüz yönetmeliğinde tüketicinin haklarını ve tüketiciyi koruyan birçok madde yer almaktadır. Kredi kartı aidatları düzenlenen yönetmelik ile birlikte yasal bir zemine oturduğu için, kredi kartı aidatı/üyelik bedeli iade etme zorunluluğu da, yönetmelik kurallarının dışına çıkılmadığı sürece ortadan kalkmış oldu. Bu süreçten sonra bankaların yasal olarak kredi kartı aidatlarının iadesi yapılabilmesi için yönetmeliğin tamamen iptal olması gerekiyor (ki bu durum şimdilik çok zor gibi görünüyor). Tabi ki bankalar kendi politikalarına uygun olarak, aidatları puana çevirebilirler veya kendi insiyatiflerini kullanarak almış oldukları aidatları sahiplerine geri iade edebilirler.

Kredi kartı aidatı geri alınabilir mi?

Kredi kartı aidatı geri alınabilir mi?

Geçmiş zamanlar da alınan kart aidatları ile ilgili durum bu kadar net değildi. 2014 Ekim ayından önce bankaların müşterilerinden almış oldukları kart aidatları konusunda tüketici hakem ve mahkemeler genellikle bankaların aleyhine karar veriyor. Yani, 2014 Ekim ayı öncesi, bulunan kart aidatlarınızı bankadan temin etmek istiyorsanız, ilgili hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz zaman, bankanızdan kart aidatınızı almasın yüksek ihtimal.

[mavi_baslik] Aidat Yönetmeliklerinde Yapılan Değişiklikler [/mavi_baslik]

[turuncu]1-[/turuncu] [kirmizi] Aidatsız Kredi Kartı Çıkartılma Zorunluluğu Getirilmiş Oldu [/kirmizi]

Getirilmiş olan bu yeni yönetmelik sayesinde, artık her kredi kartı hizmetini sunan kuruma, müşterisine aidatsız kredi kartı hizmeti verme zorunluluğu getirildi. Ancak yeni çıkartılacak olan aidatsız kredi kartlarının puan vermesi, taksit yapması, çeşitli kampanyaları müşterilerine ve kart sahiplerine sunması tamamı ile kartı verecek olan kurumların insiyatifine bırakılmış oldu.

Aidatsız kredi kartlarının limitinin belirlenmesi ve başvuru da yapılacak değerlendirme hizmetleri ile ilgili olan yönetmelikte, ”… Kart çıkaran kuruluşlar, yıllık ücreti bulunmayan kredi kartı hizmetinin limitini belirlerken, yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartları değerlendirme kriterlerini aynen uymakla yükümlüdür…’ şeklinde bulunmaktadır. Yani kısacası açıklamak gerekirse, aidatı bulunmayan kart ile aidatı bulunan kartın limitleri aynı olmak zorunda olduğu söylendi.

[turuncu]2-[/turuncu] [kirmizi] Aidatlı Kartı, Aidatsız Kart İle Değiştirin [/kirmizi]

Diyelim ki sizin şu anda kullanıyor olduğunuz kredi katınız aidatlı. Bu durumda kullanmış olduğunuz kartın aidatını iptal ettirmeden ve limitini değiştirmeden aidatsız sabit limitli karta sahip oluyorsunuz. İlgili olan yönetmelikle size tanınmış olan bu hak durumu şu şekilde açıklıyor, ”Kredi kartı kullanıcılarının yıllık üyelik ücreti bulunan kartlarının limiti aynı kalmak koşulu ile yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı ile değişme talepleri, kart veren ve kişiye kredi kartı hizmetini sunmuş olan kurum ve kuruluşlar tarafından yerine getirmek zorundadır.

[turuncu]3-[/turuncu] [kirmizi] Ek Kartların Aidat Ücretleri [/kirmizi]

Yeni düzenlenmiş olan yönetmelikte ek kredi kartları ile ilgili olan bilgi şu şekilde: ”… Kişinin asıl karta bağlı olarak sunulan ek gelir kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellini geçemez.” Bu açıklamanın sonucunda asıl kartı için yıllık 100 lira ödeyen bir kişi, asıl kartının ek kartı için 50 lira yıllık üyelik ücreti öder. Bu 50 liralık fiyat her bir ek kart için geçerlidir.