• YARIM ALTIN
  1.650,00
  % -0,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  344980,408
  % 0,95
 • BIST 100
  1.442,56
  % -0,80
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Faizsiz kredi veren bankalar 2017

Faizsiz kredi veren bankalar 2017

Son günlerde faiz oranlarında düşüş yaşanması ile birlikte, kredi ihtiyacı olan vatandaşlar faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak bankalara başvurular yapmaya başladı. Türkiye üzerinde her ne kadar kredi kullanıcı sayısı fazla görünse de bir o kadar kişide çeşitli sebeplerden dolayı kredi kullanmamaktadır. Genel kredi kullanmama sebeplerini araştırıp baktığımızda bulduğumuz sonuç ise, bankaların kişiye kredi verdiği zaman yüksek faiz oranları nedeni ile tüketiciden fazla para beklemesi ve dinen bu durumun yasaklanmış olmasından kaynaklanmakta.  İşte tam bu noktada bankalara olan yüksek talepten dolayı vade sistemine benzeyen bir şekilde faiz siz kredi sistemi ortaya çıkmaktadır.

Faizsiz kredi veren bankalar 2017

faizsiz kredi

Ülkemiz üzerinde yaşan insanların büyük bir çoğunluğu Müslüman olduğundan dolayı, bu konu hakkında bankaların bir çekingenlik sergiledikleri de bir gerçek. İslam dininde faizin haram bir kavram olduğunu bu yüzden de yasaklandığını hepimiz bilmekteyiz. Tüm bunların yanında herkesin dini açıdan tamamen özgür olduğunu ve kredi kullanıp kullanmamanın kişilerin tercihi olduğunun altını çizmek gerek. Bu gün sizlerle paylaşacağımız bu yazıda faizsiz kredi veren bankalar hangileri oldukları hakkında bilgi vereceğiz.

Her şeyden önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin konuyu daha iyi anlayıp kavraya bilmeleri için faizsiz kredi, faizli kredi, faiz ve kar payı kavramlarını sizlere açıklayacağız.

[mavi_baslik] FAİZ [/mavi_baslik]

Banka ya da herhangi bir kurumun, kendisinden talep etmiş olan kişiye verdiği bir miktar ödünç paranın, talep etmiş olan kişinin kullanımına karşılık kar olarak elde edeceği paydır.

[mavi_baslik] KAR PAYI [/mavi_baslik]

Herhangi bir işletmede, kurumun giderlerinin ve zararlarının toplam elde edilen cirodan düşülmesinin ardında geriye kalan banko paranın, kurumun hissedarları arasında paylaştırılan paydır.

[mavi_baslik] FAİZLİ KREDİ [/mavi_baslik]

 Banka veya finansal kuruluşların müşterilerine belirlenmiş bir oran üzerinden verilmiş olan sonradan geri alınacak olan paradır.

[mavi_baslik] FAİZSİZ KREDİ [/mavi_baslik]

 Bu kredi türü kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Birinci tür bankaların müşterilerine verdikleri borç paradan herhangi bir faiz ödemesi alınmadan verilen krediler. Yani bankanın size vermiş olduğu paranın birebir aynısını ödeyeceksiniz demek. Ancak kredi ve sigorta masrafları bu paranın dışında tabi ki. İkindi türü ise, katılım bankaları tarafından size vermiş olduğu paranın yanına kar payı koyarak, size vermiş olduğu kredinin karşılığında kar payı ile birlikte ödenen kredi türü.

Herhangi bir faiz ödemesi olmasan yani faizsiz olarak sizlere verilen krediler, genelde bankalar tarafından kısa vadeli olarak verilirler. Örnek vermek gerekirse bazı bankalar 10 veya 12 ay vadeli faizli kredi imkanları bulunmaktadır. Bazen tanıtılacak olan herhangi bir ürün bazlı veya kredi kampanyaları düzenlenmektedir. Örnek olarak otomotiv üreticileri tarafından 30.000 TL 18 ay sıfır faizli, 24.000 TL 24 ay veya 18 ay sıfır faizli gibi kredi kampanyaları. KOBİ’lere özel olarak yapılmış olan kredi kampanyaları ya da devlet tarafından destekli olan, binaların izolasyonu için verilen kredi kampanyaları.

Ancak bu noktada sizler uyarmak isteriz ki hiç bir banka krediden kar elde etmeden kredi vermez. Faizsiz kredi olarak verilen kredilerin kredi masraflarını ve sigorta primlerini, faizli krediden daha yüksek tutmakta faizden kazanamadığı parayı bu şekilde çıkartmaya çalışmaktadır. Anlayacağınız aslında banka için size verdiği her iki kredide aynı şekilde olup düzen aynı şekilde işlemektedir.

[turuncu]#[/turuncu] Vakıf Katılım Bankası A.Ş.(kar payı oranına göre faizsiz kredi vermektedir)

[turuncu]#[/turuncu] Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kar payı oranına göre faizsiz kredi vermektedir)

[turuncu]#[/turuncu] Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kar payı oranına göre faizsiz kredi vermektedir)

[turuncu]#[/turuncu] Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kar payı oranına göre faizsiz kredi vermektedir)

[turuncu]#[/turuncu] Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kar payı oranına göre faizsiz kredi vermektedir)

[mavi_baslik] Diğer bankalar; [/mavi_baslik]

[turuncu]#[/turuncu] Denizbank (Yapacak olduğunuz otomatik ödeme talimatınıza 1000 TL faizsiz kredi)

[turuncu]#[/turuncu] Halk Bankası ( KOBİ’lere özel faizsiz kredi imkanı)

[turuncu]#[/turuncu] Odebank (Faizsiz kredi imkanı)

[turuncu]#[/turuncu] Garanti Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkanı sunmaktadır)