• YARIM ALTIN
  1.580,00
  % 1,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  473801,236
  % 2,29
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi notu yüksek olanlar neden kredi alamaz

Kredi notu yüksek olanlar neden kredi alamaz

Birçok kişi bankaya kredi başvurusunda bulunup, kredi notları yüksek olmasına rağmen olumlu cevap alamamaktan şikayetçi. Peki Kredi notu yüksek olanlar neden kredi alamaz nedeni ne olabilir. Sizde bu konu hakkında sorun yaşayan kişilerden biriyseniz yazımızı okumaya devam edin.

[mavi_baslik] Kredi notu yüksek olanlar neden kredi alamaz [/mavi_baslik]

Günümüzde birçok nedenden dolayı acil nakit ihtiyacı doğabiliyor ve bunun sonucunda bankaya kredi başvurusunda bulundunuz. Her tüketici ve potansiyel müşterinin aylık gelir durumuna göre belirlenmiş olan bir kredi üst limit tutarı bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman bankadan talep ettiğiniz kredi tutarı çok önemlidir.

Kredi başvurunu doldururken “almak isteğim kredi miktarı‘ ‘bölümüne sizin için banka tarafından belirlenmiş olan kredi üst limitinizin üzerinde bir kredi miktarı yazarsanız, başvuruda bulunduğunuz banka size kredi onayı vermeyecek ve kredi başvurunuz olumsuz değerlendirilecektir. Böyle bir durumda sahip olduğunuz kredi not ortalamanız da pek bir işe yaramaz. Ancak ne kadar kredi miktarına ihtiyacınız olduğunu şöyle pratik bir yolla hesaplaya bilirsiniz. Almak istediğiniz kredinizin taksitleri, hane halkınızın aylık gelirinin yarısından fazla olmamalıdır.

Kredi notu yüksek olanlar neden kredi alamaz

Kredi notu yüksek olanlar neden kredi alamaz

Tabi ki bu noktada kirada oturmanız ve başka bir kredi veya kredi kartı kullanıyor ve onu ödüyor olmanız, bankanın size kredi red cevabı vermesinde büyük bir etkendir. Başka bir kredi kartı kullanıyor olmanız sahip olduğunuz maksimum limiti zaten düşürecektir.

[mavi_baslik] Sahip Olduğunuz Kredi Kartı Borçları [/mavi_baslik]

Herhangi bir bankadan sahip olduğunuz krediniz olmasa bile, kredi başvurusu yaptığınızda mevcut kredi kartı borçlarınız da bankanın size verdiği kredi yanıtını etkiler ve kredi almanızı engelleyebilir. Kredi notu oldukça iyi seviyede olan vatandaşlar, kredi kullanmak istedikleri zaman bu gibi durumlarla çok fazla karşılaşır. Örnek vermek gerekirse; toplamda 2000 liralık bir limite sahip kredi kartınızın 1500 liralık kısmını harcamalarınıza ve ihtiyaçlarınıza kullandıysanız ve borcunuzu henüz ödeme yapmadıysanız, yapacak veya yapmış olduğunuz kredi başvurusunda bu durum olumsuz değerlendirilecektir. Tabi ki bu noktada aylık geliriniz veya ek olarak aldığınız başka bir gelirinizin olması başvurunuzun değerlendirilmesinde oldukça etkili olacaktır.

[mavi_baslik] Başka Bir Kişinin Borcuna Kefil Olmanız [/mavi_baslik]

Geçtiğimiz aylarda başka bir arkadaşınızın veya akrabanızın borcuna veya kredisine kefil olduysanız, bu durumda kredi çekebilmenizi engelleyen faktörlerden. Kefil olan herhangi bir tüketicinin kendisi için kredi başvurusu yapması durumunda, kefil olduğu kredi tutarı, kefil olduğu krediden kalan borç, kefil olunan kredinin aylık ödeme düzeni ve miktarı gibi durumlar, sizin çekmek istediğiniz kredinizi engelleyecek veya etkileyecek faktörlerdir. Eğer kefil olduğunuz kredinin borcu ödenmediyse veya az bir miktarı ödendiyse, kefil olduğunuz kişinin borcu ödememesi halinde borç size kalacağı için bankadan yapmış olduğunuz kredi başvurusu olumsuz değerlendirilebilir. Sizin açınızdan oldukça kötü bir durum olmakla beraber, bankalarda kredi verecek müşterini dikkatle seçmek isteyerek kendilerini güvence altına almak isterler.

[mavi_baslik] Aylık Gelir Durumunuz [/mavi_baslik]

Kullanıyor olduğunuz düşük limitli kredi kartınızın ödemelerini düzenli bir şekilde yapıyor ve ödeme gününüzü geçirmiyorsanız, kredi notunuzun yüksek olması yüksek bir ihtimal olur. Ancak gelir durumunuza göre yüksek bir kredi tutarından başvuru yaptıysanız kredi notunuzun yüksek olması başvurunuza olumlu cevap verilmesinde yeterli bir etken olmayacaktır. Bu yüzden de kredi başvurularında aylık gelir tutarınız oldukça önemli bir etkendir. Günümüzde birçok kişi aylık gelir durumunu hesaplamadan bankalardan kredi çekip sonrasında kara listeye isimlerini yazdırdıkları için bankalar da kendilerince bu duruma bir önlem almışlardır.

[mavi_baslik] Yapmış Olduğunuz Başka Bir Kredi Ödemesi [/mavi_baslik]

Ödemeye devam ettiğiniz başka bir krediniz varsa, bu borcun hala ödenmemiş olan miktarı yüksekse, bu durum yeni bir kredi çekmenizi zorlaştırabilir. Bu noktada önce çekmiş olduğunuz kredinizin geri kalan miktarı önemli. [turuncu]Örneğin[/turuncu] 36 aylık bir kredinizin henüz 6 ayını ödemişseniz bu durum yeni kredi çekmenizi etkiler. Ancak son 1 yılı kalmışsa bu durum çok fazla etkili olmaya bilir. Aylık geliriniz güzel olduğu ve kredi puanınızın yüksek olduğu takdirde her banka size kredi verecektir.