• YARIM ALTIN
  1.579,00
  % 1,30
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  479884,106
  % 3,37
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi notunu etkileyen faktörler

Kredi notunu etkileyen faktörler

Günümüz de bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmemiz için önem vermemiz geren bir faktör varsa oda kredi notudur. Kredi notu bankaların oldukça önem verdiği, geçmişten günümüze kadar yapmış olduğumuz finansal harcama hareketlerimize göre şekillenen bir nottur. Bankalar geçmişte yaptığımız harcamaların hepsine bakarak sizin hakkınızda bir değerlendirme yapmak yerine, direkt olarak kredi notunuza bakarlar. Günümüzde bir bankaya yapılan kredi ve kredi kartı başvurularını düşündüğümüz de bu oldukça pratik bir yöntemdir. Bankalara göre kredi notu bir nevi bizim sicil notumuz. Peki kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir?

Kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir

Kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir

Dediğimiz gibi kredi notu finansal işlemlerime göre şekillenen bir not. Peki nedir bu finansal işlemler derseniz şu şekilde açıklayalım. Bu güne kadar kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartları, kredi ödeme düzeniniz, ödediğiniz veya ödüyor olduğunuz miktar, banka hesap durumunuz, geciktirdiğiniz borçlar ve daha birçok faktörün etkilemesi ile birlikte oluşturulan bir puandır. Kredi notu belirli bir rakamın üzerinde olan tüketiciler rahatlıkla kredi ve kredi kartı alabilirler. Ancak kredi notu düştükçe bankaların yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularına onay verme olasılığı düşmektedir. kredi notunu etkileyen faktörler neler olduğuna daha detaylı bakmak gerekirsek;

[mavi_baslik] Finansal Durumunuz [/mavi_baslik]

Kredi başvurularında bulunan kişiler ile ilgili olarak bankalarınız sizinle ilgili baktığı ilk nokta finansal durumunuz. Kredi başvurusunda bulunan kişinin mevcut banka hesaplarındaki birikimleri, vadeli olan hesapları, banka hesaplarını aktif olarak kullanması ve kullanma sıklığı, aylık gelir durumu başvuru yapan kişinin mevcut finansal durumunu oluşturur. Buda kredi notunu doğrudan etkileyen faktörlerdir. Herhangi bir bankadan rahatlıkla kredi çekebilmeniz için finansal durumunuz iyi olmalı veya çekmek istediğiniz tutarı aylık ödemesi, maaşınızın yarısı edecek şekilde olmalıdır.

[mavi_baslik] Aylık Ödeme Düzeniniz [/mavi_baslik]

Sahip olduğunuz kredi notunuzu etkileyecek faktörlerden bir tanesi de kredi ve kredi kartlarınızın sahip olduğu borçları ödeme düzeninizdir. Eğer borçlarınızı bankanın sizden istediği veya sizin belirlediğiniz zaman ödemiyor, geciktiriyorsanız kredi puanınız düşük olur. Ancak borçlarınızı zamanı geldiğinde, son ödeme tarihi geçmeden ödüyorsanız, bu durum sizin yararınıza olacak ki bu durum ile beraber kredi not ortalamanız da artış olur ve kredi notunuz yüksek olur. Kredilerinizin son ödeme tarihini bir gün bile geciktiriyor olmanız kredi notunuzun düşmesine ve sicilinize negatif yansımasına neden olur. Kredi kartı kullanıyorsanız gecikmeye düşen veya ödemediğiniz borçlarınız sistem üzerinde otomatik olarak işlenir ve kredi notunuzu düşürür. Günümüzde çeşitli ekonomik sıkıntılardan dolayı birçok kredi tüketicisi borçlarını ödeyemiyor ve bununla birlikte [gri]kara liste[/gri]ye girip bir daha bankaların sizlere sağlamış olduğu nakit para kolaylığından yararlanamıyor. Kredi ve [gri]kredi kartı borcu[/gri]nuzu ödemediğiniz takdirde kredi notunuz düşer ve bu sebepten dolayı düşmüş kredi notunu yükseltmeniz ve bankaların güvenini tekrardan kazanmanız oldukça zordur.

[mavi_baslik] Sahip Olduğunuz Mevcut Borçlar [/mavi_baslik]

Sahip olduğunuz bir borç varsa bu borcun miktarı kredi notunuzu etkiler. Borcunuz ne kadar fazlaysa kredi notunuzu ve bu dönem içerisinde yapacağınız kredi başvurularını olumsuz etkiler. Zaten yüklü miktarda borç ödeyen bir kişiye hiçbir banka kredi vermek istemez.

[mavi_baslik] Mevcut Varlık Durumunuz [/mavi_baslik]

Sahip olduğunuz banka hesaplarınız ve mevcut varlık durumunuz kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında. Vadesiz hesabınıza bulunan birikiminiz, altın hesaplarınız,döviz hesaplarınız, vadeli hesaplarınız, bunların her biri kredi notunuzu olumlu bir şekilde etkileyerek kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Eğer kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, yastık altında duran altınlarınızı bir altın hesabı açtırarak bankaya yatırabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

[mavi_baslik] Kredi Limitiniz [/mavi_baslik]

Borçlarınız bankaların sizler için belirlemiş olduğu kredi limitinizi aşmıyorsa kredi notunuz bundan etkilenmez. Ancak kredi limitinizi azına kadar doldurmuş ve hala borç ödüyorsanız kredi notunuz zaman içerisinde düşecektir.

 

YORUMLAR YAZ
 • rafet mert4 sene önce
 • öncelikle sitenizi çok başarılı ve faydalı bulduğumu söylemek isterim

  keşke yazınızı daha önceden görme fırsatım olsaydı, yaptığım birçok hatayı yeni yeni yazınızı okudukça fark ediyorum, umarım bende yazılarınızdakileri uyguladıktan sonra kredi notumda artış sağlarım