• YARIM ALTIN
  1.641,00
  % -1,53
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  336522,142
  % 6,70
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Evlilik kredisi nedir, nasıl alınır?

Evlilik kredisi nedir, nasıl alınır?

Günümüzde kredi ve kredi kullanımı çok fazla yaygınlaşmış durumda. Bankaların sağlamış olduğu kolaylıklar, yapmış olduğu kampanyalar ve günümüz ekonomik sıkıntılarını da ele aldığımız zaman birçok vatandaş kredi kullanmak zorunda kalıyor. Günümüzde evlenmek kadar masraflı ve zor bir olay yoktur diye düşünüyorum. Evlenmek istediğiniz de bunun evinden, ayakkabısına her şeyin masraf olduğunu var sayarsak bankalar tarafından size sunulan evlilik kredisinden yararlana bilirsiniz. Bu yazımızda ev düzmek ve düğün yapmak isteyen kişiler için evlilik kredisi nedir ve nasıl alınacağı ile alakalı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

[mavi_baslik] Evlilik kredisi 2017 [/mavi_baslik]

Vatandaşlarımızın sosyal yaşamlarını daha iyi hale getirebilmek için, devlet tarafından birçok kolaylık ve hizmet sunulmaktadır. Bankalar  ile birlikte yapılan anlaşmalar sonucu birçok imkan ortaya çıkmakta ve vatandaşlara sunulmaktadır. Son yıllarda evlilik düşünen ve evlenmek isteyen vatandaşlar için Aile ve Sosyal Yaşam Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen devlet destekli evlilik kredisi hizmeti ortaya atılmışmış ve gündemde yerini almıştır. Buna göre bakanlığın belirlemiş olduğu şartlar dahilinde, evlenmek ve bir yuva kurmak isteyen gençlerimize maddi destek sağlanması için faizsiz evlilik kredisi isimli bir kredi bankalar tarafından verilecek.

evlilik kredisi nasıl alınır

evlilik kredisi

[mavi_baslik] Evlilik Kredisi Alabilmenin Şartları Nelerdir? [/mavi_baslik]

Uzun bir planlama sonrası uygulamaya girmesi karar verilen faizsiz evlilik kredisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca alınan şartlar şu şekildedir;

[turuncu]#[/turuncu] Evlenmek isteyen çiftlerin 18-24 yaş aralığında olmalıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Evlenmek isteyen kişilerin sicili temiz olmalıdır. Yani Türk Ceza Kanununda yer alanan ağır suçlardan herhangi birini işlememiş ve cezaya çarptırılmamış olamak zorundadır.

[turuncu]#[/turuncu] Aylık geçim sıkıntısı ile evlenemeyecek durumda olmak. Bu maddeyi devlet bankaları korumak adına koymuş olsa gerek.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız olan tüm bu kriterlere uyan bay ve bayan her Türk vatandaşı, devlet tarafından desteklenen faizsiz evlilik kredisinden yararlana bilirler. Bankaya başvuru yaptığınız zaman onay cevabı almanız halinde almış olduğunuz faizsiz evlilik kredisini 1 yıl geri ödemeksizin 10.000 TL’ye sahip olabiliyorsunuz. Kredinin geri ödeme süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak evlendiği ilk sene çocuk sahibi olan aileler kredi ödeme süresini 1 sene daha öteleme hakkına sahiptirler.

[mavi_baslik] Evlilik Kredisine Başvurmak İçin? [/mavi_baslik]

Üniversite okuyup, bu sebepten dolayı evlenememiş olabilirsiniz. Üniversite mezunlarımız için devlet destekli faizsiz evlilik kredisinden yararlanabilme yaşları 26 yaşına çıkarılmıştır. Evlenmek isteyen çiftlerden herhangi biri yetim veya devlet yurdunda kalmış ise, almak istediği kredinin geri ödemesi 2 sene uzatılmış olacak, ancak 2 sene sonra kullanmış olduğu 10.000 TL miktarındaki kredisi 4 sene içerisinde ödemiş olması gerekmektedir.

Devlet tarafından çiftlerimize yapılan bu yardım, inanıyoruz ki birçok genç çiftimizin mutlu bir yuva kurmasını sağlayacak. Miktar olarak az görünse de birçok ihtiyacınızı kullanacağınız bu krediden alacak ve hallede bileceksiniz. Üstelik düğün üzeri ve sonrası bir sürü masrafa, ödemeye sahip olacağınız için bu kredinin 1 sene sonra ödenmeye başlaması sizin için oldukça büyük bir avantaj. Devletin koymuş olduğu kurallar çerçevesinde çocuk sahibi olursanız veya yetim, devlet yurdunda kaldıysanız bu süre 2 sene’ye kadar çıkıyor. Buda sizin ödeme süresine kadar birçok masrafınızı ve borcunuzu kapattığınız anlama gelecek.

Evlilik kredisi evlenecek olan gençlerimize bankalar tarafından verileceği için, banka şubesine gidip başvuru yapabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliği ile Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının da desteklemesi sayesinde, vatandaşlarımızın sosyal yaşam standartlarının arttırılması ve rahatlatılması devletimizin elleri ile planlanıp, sağlanmıştır.

Ayrıca belirtmek isteriz ki, yine devlet desteği sayesinde evlilik kredisi dışında evlenmek isteyen gençlerimize yardım ve destek amaçlı çeyiz kredileri de verilmektedir. Çeyiz kredisinden yararlanmak için, çeyiz kredi desteği veren bankalardan bir tanesine gidip başvuru yapmak olacaktır.