• YARIM ALTIN
  1.651,00
  % -0,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  341374,137
  % 0,16
 • BIST 100
  1.442,56
  % -0,80
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Eğer sizde nakit sıkıntısı çekiyorsanız ve bankadan kredi talep etmeye hazırlanıyorsanız bilmeniz gereken en önemli konu kredi puan sistemi. Yaklaşık 5 senedir hayatımızda olan bu uygulama ile kişilerin kredi çekmek için belli  bir yasal puan uygulamasına tabi tutulduğunu söyleyebiliriz. Bankalar bu sistem için BDDK ‘nın da desteği ile ortak bir ağ sayesinde veri tabanı ulaşımı konusunda birlikte hareket etmektedir. Peki bu kredi notu nedir konusunda sizi biraz bilgilendirelim.

[mavi_baslik] Kredi Notu Nedir ? [/mavi_baslik]

Bankalarda kullanılan, kredi kartı, ihtiyaç ve konut kredisi gibi tüm bireysel krediler ile banka hesap hareketlerinin, ortak bir yerde toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemi, kredi notu olarak tanımlanıyor. Ülkemizde bankaların bir araya gelerek kurdukları bir kurum olan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB), bankalardan kredi geçmişinizle ilgili tüm bilgileri otomatik bir sistemle görebiliyor ve bunları analiz ederek kredi notunuzu hesaplıyor. KKB’nin müşterileri için oluşturduğu marka olan Findeks, bu hesaplama sonucu 1 ile 1900  arasında bir puan belirliyor.

kredi notu nedir

kredi notu nedir

[mavi_baslik] Kredi Puanının Önemi ve Değerlendirme Aşamaları [/mavi_baslik]

Günümüzde bankacılık işlemleri ile fiilen ilgilenen herkesin bir kredi puan uygulamasına tabii olduğunu söyleyebiliriz. 2012 yılında yürürlüğe giren bu uygulama neticesinde şahıslar bankacılık işlemlerinde sahip olduğu puana göre değerlendirilmekte ve işlemlerinin onay ya da red cevabı alması bu puan sistemine göre yapılmaktadır. Bu güne kadar hiç bir bankayla her hangi bir geçmişi bulunmayan şahısların kredi notu puanı ‘0’ dır. Bu kişilerin kredi yada bankacılık bireysel ürünü olan kredi kartı talebinde bulunabilmesi mümkündür. Fakat belirtmeliyiz ki bu durumda bireyler bankadan red cevabı almaktan öteye gidemeyeceklerdir.

[gri]Kredi notu hesapla[/gri]nırken daha önce kullandığınız kredi ve kredi kartları, ödediğiniz ve ödemekte olduğunuz borçlar, ödeme alışkanlıklarınız, kredi ve kartı limitleri, fatura ödemeleri gibi bankayla olan ilişkileriniz değerlendirilir. Tüm bu durumların değerlendirilmesi sonucunda bir kredi puanı ortaya çıkar. Bankalar, kredi ve kredi kartı kullandırımında minimum bir kredi notu seviyesi belirlerler. Bu seviye bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Aynı kredi notu ile bir bankadan kredi çekebiliyor iken başka bir bankadan çekemeyebilirsiniz.

[mavi_baslik] Düşük Kredi Puanı İçin Alınabilecek Önlemler [/mavi_baslik]

Kredi notu ani değişikliklere açık bir puan türü değil. Kredi notunuzun yükselmesi de düşmesi de uzun zamana yayılmış eylemleriniz sonucunda olur. Kredi notunuz düşükse birden yükselmesini beklememelisiniz lakin hiçbir şey yapmadan beklemek de kredi notunu yükseltmez çünkü daha önce de dediğimiz gibi kredi notu, sizin eylemlerinize göre şekillenen bir puan türü.

Kredi veya kredi kartı başvurunsunda bulunan şahıslar bankanın ilk adımı olan ön önay sürecine tabii olurlar. Bu süreç aslında kredi alınıp alınamayacığının, alındığı takdirde ne kadar bir rakam olacağını belirleyen en önemli süreçtir. Bankaların onay departmanları tabi ki  bankadan bankaya farklılık gösterir ama temelde hepsi aynı altyapı ile çalışır. Peki kredi puanım yok gibi bir soru olabilir mi ? Biraz da bundan bahsedelim.

Her hangi bir bankayla hiç bir çalışması olmayan şahıslar kredi notu öğrenme konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bu durum karşısında bankacılık ürünlerinden en az bir tanesine sahip olunmalı ve ürünün düzenli kullanımı neticesinde kredi puanının yükselmesine özen gösterilmeli.

[mavi_baslik] Kredi Puanının Düşüş Nedenleri ve Bankaların Avantajları [/mavi_baslik]

Bankalar ve diğer finans kurumları, bireylerin kredi notunu hızlı ve otomatik bir değerlendirme kriteri olarak kullanıyorlar. Yani buradaki amaç, kredi başvurusu yapan müşterilerin hızlıca ilk elemesini yaparak daha detaylı incelemeye alacağı müşterileri düşük maliyet ve minimum zamanda belirlemek.

Bankalar son ödeme tarihi gelmiş  borç bedelinin ödemesi konusunda kredi sahibini kendi öz kaynaklarını kullanarak sürekli arayarak borcunu hatırlatmaktadır. Üç defa üst üste ödenmeyen kredi borcu bankaların yoğun ödeme yapılması talebine rağmen tahsis edilemezse bankalar yasal takibe başvurur. Böyle bir seneryonun gerçekleşmesi neticesinde ise kişinin karşılaşacağı en büyük yaptırım, kredi notunun düşürülmesi olacaktır. Kredi notu düşürülen şahısların, borçlarını temizleyene kadar herhangi bir banka ile tekrar iş yapabilmesi mümkün değildir. Borçlarını temizlese dahi, ödemenin üzerinden belli bir zamanın geçmesi ve kişinin temiz bir sicile sahip olana kadar gene kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanamaması bireyleri zor durumda bırakacaktır.

Kredi Notunu En Çok Düşüren 22 Olumsuz Durum