• YARIM ALTIN
  1.641,00
  % -1,47
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  335457,581
  % 6,80
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Krediye kefil olmanın dezavantajları

Krediye kefil olmanın dezavantajları

Kefil olmanın dezavantajları nelerdir ve ne gibi tehlikeler var bunlardan bahsedeceğiz. Öncelik olarak bilmeyenler için kefil, alım ve satım işlemlerinde,alım yapan kişinin parayı ödememesi ya da konulmuş şartları yerine getirmemesi halinde, alım yapan kişinin yerine ödemeyi yapmayı kabul eden kişidir. Borçlar Kanununu maddelerinde, kefaret sözleşmesi açıklanmıştır, şöyle ki kefil olan kişinin sorumluluğunun doğması ve kredi sözleşmelerinde yapılan kefaretin geçerli olması için:

[turuncu]#[/turuncu] Kefaletin geçerliliği için yazılı bir sözleşme yapılmış olması

[turuncu]#[/turuncu] Borçlu kişiye ödenecek tutarın kefil olan kişiye belirtilmesi şarttır

Bu iki temel yasal unsuru kapsamayan kefaret sözleşmelerinin hepsi kanuna göre geçersiz sayılmaktadır.

Kefaret sistemi banka kredilerinde adi kefalet, müşterek borçlu ve müteselsil kefalet şeklinde sözleşmeye bağlanır. Her iki şekildeki kefaret sistemi de süreli ve süresiz olarak düzenlenebilir.

Krediye kefil olmanın dezavantajları

Krediye kefil olmanın dezavantajları

[mavi_baslik] Adi Kefil [/mavi_baslik]

Kefil bankada yapılan sözleşme kağıdının altına imza atmış ise alacaklı banka ilk olarak borcu talep eden kişiden borcu ister ve asıl borç isteyen kişiyi takip eder. Bankadan borcu talep etmiş ve çekmiş olan kişi, bu takibe karşı olarak kendisine verilmiş olan vadede borcunu ödemez ise alacaklı kurumlar için adi kefil takip hakkı olur ve bu aşamadan sonra borç kefilden istenebilir, kefil ile ilgili takip yapılabilir. Alacaklı banka ilk olarak adi kefil olan kişinin üzerine giderse, adi kefil olan kişi borca adi kefaretle kefil olduğunu beyan ederek, alacaklı bankanın asıl borçluyu takibe almalarını beyan edebilir.

[mavi_baslik] Müteselsil Kefil [/mavi_baslik]

Müteselsil kefalet ve müşterek borçlu sıfatına sahip olarak kefil olunmuş ise, alacaklı banka borcu ister asıl borçludan isterse müteselsil kefilden talep edebilir. Kefil olan kişi borcun ilk önce asıl borçlu olan kişiden talep edilmesi gerektiği beyanını ileri süremez.

Ülkemizde hizmet vermekte olan birçok banka, müteselsil kefalet uygulayarak sözleşme yaptığı için kefiller aslında çok büyük bir sorumluluk altına girmektedir. Aslında yasal olarak banka asıl kişiden borcunu istemek yerine direkt olarak kefil olan kişiden tahsil etmekte serbest olmuş oluyorlar. Her iki halde de kefil olan kişi borcu ödemek zorunda kalırsa, kefil olduğu kişiden borcunu talep edebilir.

[mavi_baslik] Krediye kefil olmanın dezavantajları [/mavi_baslik]

Banka bir kişinin çekmek istediği krediye kefil olmak, aslında kendi adına kredi çekmek gibidir. Kefil olmanın kesinlikle doğru ve zararsız bir hareket edeceği düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Borca kefil olmuş olan kişi kredinin geri ödenmesi için en az krediyi çeken kişi kadar sorumludur. Kefil, ödemelerde gecikme ve aksama olduğu zaman (90 gün), çekilen krediyi kendisi kapatacağına dair bankaya garanti veren kişidir.

Kefili olmuş olduğunuz bir kredi varsa, ödemelerini yakından takip edersiniz kendinizi garanti altına almış olursunuz. Kefaret belgelerini imzalarken, herhangi bir ödeme aksaması yaşandığı zaman tarafınıza bilgi verilmesini istemeniz en büyük hakkınızdır. Borcun sizin üzerinize kalması durumunda size geç haber verildiğinde, o süreye kadar borç artmış olacaktır ve sizin kredi notunuz düşecektir. Krediye kefil olacak olan kişinin çekilecek borç tutarını karşılayabilecek maddi imkana sahip olması önemlidir. Borcun hayatını ne derece etkileyeceğini bilmekte çok önemli, aksi bir durumda işin sonu hacze kadar varabilir. Kime ve ne kadarlık bir krediye kefil olursanız olun risklerin farkında olmalısınız. Kefil olmanızı isteyen kişi ne kadar yakınınız bile olsa bütün seçenekleri iyice değerlendirmeleri ve iyi düşünmelisiniz.

Günümüzde pek çok banka kefil olan kişilere, kefil olduklar borç ödenene veya ödemenin bitmesine 1 sene kalana kadar büyük olasılıkla kredi vermemektedir. Yakın bir zamanda herhangi bir durum, ihtiyaç için kredi çekmeyi düşünüyorsanız hiç kimseye kefil olmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bankalar kefil olduğunuz borç miktardan haberdar olacakları için, herhangi bir ödenmeme ve borcun size kalması olasılığı düşünüldüğünde, size kredi onayı vermeyeceklerdir.