• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  404203,434
  % -2,70
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir?

Bu yazımızda Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir hakkında size bilgiler aktarmaya çalışacağız,

[gri]Kredi notu[/gri]kredi ve kredi kartı başvurularında ilk bakılan değerlendirme sistemidir. Kredi notunuz düşükse ve risk durumunuz çok fazla ise bankalardan kredi almanızın imkanı bulunmamaktadır. Bankaların politikaları belirlediği koşullar ve de usuller doğrultusunda kredi notunun kabul görür bir seviyede olmasını istemektedirler. Kredi notunuz eğer düşükse yükseltmek amacıyla yapmanız gerekenleri yerine getirmelisiniz,

KKB tarafından kaydedilen risk bilgileriniz doğrultusunda ve hesaplama araçları ile oluşan kredi notunun dokümanlarının kaydı, güncelleme işlemleri uzun ya da kısa zaman aralıklarıyla olmaktadır. KKB aynı zamanda bankaların ve finans kuruluşlarının çalışma politikaları, işleyiş şekilleri çerçevesinde tüm bankacılık işlemlerini, hizmetlerini kullanmakta olan kişilerin işlem süreçlerini ve de işlemlerin niteliklerini kaydetmektedir. Bu belirtilen kayıtlar analiz, değerlendirme gibi aşamalara tabii tutulmakta ve KKB kredi notuna yansıması sağlanarak puanlama sistemi oluşturmaktadır.

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir

[mavi_baslik] Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir? [/mavi_baslik]

Kredi notunda Türkiye ortalaması [turuncu]1400 puan[/turuncu] olarak belirlenmektedir. Bu durumda bankalarda kendilerine bir sınır çizerek kredi notunuzun belli bir düzeyde olmasını istemektedirler. [turuncu]Kredi notu 0 ile 1900 puan aralığındadır.[/turuncu] Kredi notu [kirmizi]0 ile 900 puan aralığında ise bankalar kesinlikle kredi kullanımı yapmamaktadır.[/kirmizi] 901 ile 1250 puan aralığında ise bankanın isteğine bağlı olarak bir kredi kullandırımı yapılmaktadır. 1251 puandan sonra banka değerlendirmeleri kapsamında kredi kullandırımı yapmaktadır. Kredi notunuz bankaların talep ettiği aralıklara sahip olmaması halinde kullanıma yönelik yapılan başvurular genel olarak olumsuz sonuçlanmaktadır. Tabi başvuru olumsuz sonuçlanırsa kredi notunuzda biraz daha düşme olacaktır. Kredi başvurularında diğer finansal ayrıcalıklara sahip olunmadığından da kredi notunun talep edilen seviyeye ulaştırılması ve de problemli banka çalışmalarına son verilmesi gerekmektedir.

Bireysel olarak kredi ve kredi kartı kullanımları, mevcut borçlar, banka hesapları, kullanılan kredi tutarları, kredi talepleri ve kredi sayıları gibi değerlendirme unsurlarının etkilendiği kredi notunun analizlerinde sağdığımız tüm unsurlar incelenmeye alınmaktadır. Bu incelemeler neticesinde kredi notunuz oluşmaktadır. [turuncu]Kredi ve kredi kartlarınıza ait tüm borçların kapatılması sonucunda kredi notunuzda yükselme işlemleri başlamaktadır.[/turuncu] Ayrıca banka hesaplarınızın aktif kullanılması ve ödeme planlarına uymanız sonucunda kredi notundaki olumlu yükselmeler olmaktadır.

[mavi_baslik] Kredi Notu Ne Zaman ve Neye Göre Güncellenir [/mavi_baslik]

 KKB tarafından kayıt altına alınan risk raporlarındaki kayıtlar kredi notuna her ay düzenli olarak yansıtılmakta ve kredi notunuz güncellenmektedir. Bütün bankalar her ayın sonunda bağlı oldukları Genel Müdürlüklere bilgilerin toplanması için rapor göndermektedir. Bu gönderilen raporlar takip eden ayın 10. işgünü içerisinde risk raporuna yansımaktadır ve kredi notunuz güncellenmektedir.

Risk raporunuzun üzerinden aylık olarak güncellemeler mevcut değil ise [turuncu]kredi notunuzun güncellemesi[/turuncu] için ilgili bankaların şubesine gidilerek risk raporuna itiraz edilmesi gerekmektedir. İtiraz talebinizin oluşturulması sırasında 11 numara ve harften oluşan referans numarası talep edilmektedir. Bu numara ile risk raporunun birinci sayfasının sağ üst köşesinde yar almaktadır. İtiraz işlemlerinde kayıt referans numarası da talep edilmektedir. Bu numarada risk raporunuzun üçüncü sayfasında bireysel hesap detaylarında yer almaktadır. Risk durumunuz ile ilgili değiştirme hangi bankaya yapılacaksa eğer o bankaya ait referans numarasının girilmesi gerekmektedir.

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir adlı yazımızı beğendiyseniz eğer, aşağı yorum kısmına, düşüncelerinizi yazabilirsiniz.