• YARIM ALTIN
  1.650,00
  % -0,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  345252,354
  % 1,40
 • BIST 100
  1.442,56
  % -0,80
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Postane Çalışma Saatleri

Postane Çalışma Saatleri

Postane çalışma saatleri ile ilgili olan bu yazımızda sizlere Posta, Telefon ve Telgraf Teşkilatı (PTT) olarak isimlendirdiğimiz postanelerden gönderilerinizi hangi saatler içerisinde ve hangi günlerde gönderebileceğinize dair bilgi vereceğiz.

Ülkemizde kargo, evrak veya para gönderimi için en çok tercih edilen kurumlarda birisi PTT’dir. Gerek özel kargo şirketlerine göre daha uygun fiyatlarda gönderim sağlaması gerekse müşterilerine sunduğu avantajlar bakımından insanlar yapacağı gönderileri PTT’lerden gönderir. Fakat her firmada olduğu gibi postanelerinde çalışma saatleri ve günleri vardır. Bu günler dışında gönderi yapamazsınız veya gönderileriniz size gelmez. Yazımızda sizlere Postaneden gönderim yapabilmeniz için bilmeniz gereken bütün bilgileri vereceğiz.

[mavi_baslik] PTT’LERDEN NASIL GÖNDERİM YAPABİLİRİM? [/mavi_baslik]

PTT, Posta, Telefon ve Telgraf Teşkilatı’nın kısaltmasıdır. 2013 yılına kadar bir devlet kurumu olarak hizmet verirken 2013 yılından itibaren özelleştirilerek Anonim Şirketi yani AŞ unvanı almıştır. PTT şubelerine gittiğiniz takdirde özel kargo firmalarına göre daha uygun fiyatlı birçok işlem yapabilirsiniz.

PTT’lerden gönderim yapmak isterseniz göndereceğiniz ürünle beraber size en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. Buradan ürününüzü göndereceğiniz adresi ve kişi bilgilerini verdikten sonra gönderim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Gönderimi gerçekleştireceğiniz sırada ödemeyi siz yapacaksanız bunu belirtebilirsiniz. Eğer ürünü göndereceğiniz kişinin ödeme yapmasını istiyorsanız bunu da belirterek siz ödeme yapmayıp göndereceğiniz kişinin ödeme yapmasını sağlayabilirsiniz.

postane çalışma saatleri

ptt den nasıl gönderim yapılır

[mavi_baslik] Postane Çalışma Saatleri [/mavi_baslik]

Postane Çalışma Saatleri gönderi yapacak kişiler için özellikle düzenli olarak gönderim yapacak kişiler için çok önemlidir. PTT müdürlükleri saat [turuncu]08.30[/turuncu]’da mesaiye başlarlar. [turuncu]12.30[/turuncu]’da öğle arasına giren PTT Müdürlükleri [turuncu]13.30[/turuncu] itibariyle öğle arasını sonlandırır. Saat [turuncu]16.30[/turuncu] itibariyle mesailerini sonlandırır. Öğle arasında veya mesai bittikten sonra şubeden gönderim yapmak için giderseniz ne yazık ki gönderim işlemini yapamazsınız. Bunun dışında diğer işlemleri de yapamazsınız. Bazı şubeler dışında genellikle PTT şubeleri sadece hafta içi açıktır. Hafta sonu gönderimlere kapalıdır.  Aynı zamanda çok yoğun olan PTT şubelerinde öğle arası yapılmamaktadır.

Genel olarak PTT Müdürlükleri Cumartesi günü kapalı olur ve işlem yapılmasına izin vermez. Fakat [turuncu]Kadıköy PTT gibi posta işlemi merkezi görevi gören PTT’ler Cumartesi günü de açıktır.[/turuncu] Her ihtimale karşı sizler göndereceğiniz evrakları veya kargoları hafta sonuna bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

[mavi_baslik] PTT’LERDE HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR? [/mavi_baslik]

Posta, Telefon ve Telgraf Teşkilatı’nda sadece kargo gönderme işlemi yapılmaz bunun yanı sıra birçok işlem yapılır. İlk olarak PTT’lerde posta alım ve gönderim işlemini en uygun fiyatlarla yapabilirsiniz. Posta havale ve posta çeki işlemleri sayesinde para gönderip alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışına Waster Union sistemiyle PTT’lerden para gönderimi yapabilirsiniz. Aynı şekilde size gelen paraları da çekebilirsiniz.

Elektrik, su, doğalgaz, internet gibi faturalarınızı ödeme işlemi yapabilirsiniz. Faturalarınızın bazılarından masraf ücreti alınmayacaktır. Bu şekilde diğer yerlerde ödemeye göre daha uygun fiyatlı ödeyebilirsiniz. Sadece şehir içinde veya şehir dışında kargo gönderme işlemleri değil yurt dışına da uygun fiyatlı kargo gönderme işlemi yapabilirsiniz. Yurt dışına genellikle kargo gönderim işlemi şehirler arası veya şehir içi gönderim işlemleri kadar kısa sürmez. Bu konuda gerekli bilgiyi sizlere PTT şubelerinde çalışan kişiler verecektir. Aynı zamanda arada fiyat farkı da olacaktır.

Sadece fatura ödemelerinizi değil bazı bankaların kredi kullanımını ve bu kredilerin taksitlerinin ödenmesini de PTT şubeleri üzerinden yapabilirsiniz. Örneğin Aktif Bank kredi borcunuzu PTT şubeleri üzerinden veya PTT ATM’leri üzerinden ödeyebilirsiniz.

E-devlet şifrelerinizi de PTT Müdürlükleri’nden alabilirsiniz. Bu şifreler sadece PTT Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Sizinde bildiğiniz gibi günümüzde neredeyse bütün sorgulama işlemlerini E-devlet üzerinden yapıyoruz. Hatta öğrenci belgesi, adli sicil belgesi gibi belgelere de E-devlet üzerinden erişebiliyoruz. Vatandaşın tek tıkla devlet bilgileri ulaştığı bir yer olarak düşünülen E-devlet şifresini herkesin mutlaka alması gerekiyor.

[mavi_baslik] PTT’DEN YAPTIĞIM GÖNDERİYİ NASIL TAKİP EDEBİLİRİM? [/mavi_baslik]

PTT’den ilk defa gönderim yapıyorsanız veya daha önceki yaptığını gönderimleri takip etme gereği duymadıysanız gönderi takip işleminin nasıl yapılacağını bilmeyebilirsiniz. PTT’den gönderim işlemini yaptıktan sonra sizlere gönderi bilgilerinin yer aldığı bir kağıt verecekler. Burada “Barkod numarası” yer alır. Bu barkod numarası gönderinizi takip etmeniz için çok önemlidir. Bu yüzden kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Gönderi takip işlemi yapmak istediğiniz zaman PTT’nin resmi internet sitesi üzerinden “gönderi takip” bölümüne gelmeniz gerekir. Gönderi takip bölümünde barkod numarasını girerek ve gerekli bilgileri girerek gönderinizin takibini gerçekleştirebilirsiniz. Bu barkod numarasını gönderdiğiniz kişi de gönderiyi takip etmek istiyorsa ona da gönderebilirsiniz veya size bir gönderi gelecekse mutlaka bu barkod numarasını istemelisiniz. Bu şekilde gönderinizi takip edebilirsiniz.

[mavi_baslik] GÖNDERİM KİŞİYE TESLİM EDİLMEDİ [/mavi_baslik]

Gönderdiğiniz ürün kişiye teslim edilmemiş olabilir. Bu durumda gönderiniz size geri gönderilecektir. Fakat her ihtimale karşı belki gönderdiğiniz kişi gelir alır diye 1-2 gün şubede tutulur. Bu süre içerisinde gönderdiğiniz kişi şubeye giderek gönderinizi alabilir. Bu konuda şubeyi bilgilendirmesi gereklidir. Çünkü bazı şubeler bekletemeyebiliyor. Eğer kişi şubeye gidip gönderiyi almazsa tekrar dağıtıma çıkmaz ve size tekrar gelir.

Postane Çalışma Saatleri adlı yazımızı faydalı bulduysanız eğer, [gri]Garanti Bankası ve Deniz Bankası çalışma saatleri[/gri] adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.