• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  404286,598
  % -2,13
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Hesaplama

Yaşam şartlarının gün geçtikçe daha pahalı hale geldiğini düşünürsek bir ev sahibi olmak özellikle büyük şehirlerde çok zor hale geldi. Fakat kiralarında çok yüksek olmasıyla beraber insanlar bir ev sahibi olmak için konut kredisi yani bir diğer adıyla Mortgage kullanma yoluna gidiyorlar. Tabi konut kredisinde de ödeme koşulları en uygun krediyi veren bankayı tercih ediyorlar. Bu konuda konut kredisi hesaplama işlemi yapan çok fazla kişi var. Bizde yazımızda sizlerle konut kredisi ve konut kredisi hesaplama hakkında detaylı bilgi paylaşacağız.

[mavi] Konut Kredisi Nedir? [/mavi]

İlk olarak bu soruya cevap vermek gerekiyor. Konut kredisi ülkemizde hatta uluslararası alanda Mortgage olarak da geçmektedir. Mortgage, konut almak isteyen kişilerin alacakları konutu ipotek göstererek bankalarda kredi çekmesi işlemidir. Konut kredisi kişilere vergi avantajı sağlar ve uzun vadelere bölünebildiği için ödeme işlemi sırasında da kolaylık sağlar.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Hesaplama, mortgage

[mavi] Konut Kredisi Hesaplama sını Nasıl Yapabilirim? [/mavi]

Konut kredisi kullanacağınız zaman çekmek istediğiniz kredi tutarına belirlemiş olduğunuz (taksit) tutarına göre her vade döneminde ödediğiniz taksitten sonra kalan anaparanın üzerine tekrar faiz uygulaması yapılır. Aylık ödemeleriniz sabitlenir ve her ödemeden sonra kredi ödeme planınızda düşüş olur. Konut krediniz hesaplanacağı sırada faizler gibi masraflarda hesaplamaya dahil olur. Bu yüzden hesaplama yapacağınız sırada sizden masraf olarak en düşük fiyatı talep eden veya hiç masraf ücreti talep etmeyen bankaları kullanmanız sizin için avantajlı olacaktır.

[mavi] Konut Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? [/mavi]

Konut kredisi uzun vadeli ve yüksek meblağlı bir kredi türü olduğu için bankalar konut kredisi kullanılacağı sırada müşterilerinden birçok belge talep etmektedir. Sizlere yazımızın devamında durumunuza göre hangi belgeleri beyan etmeniz gerektiğini belirteceğiz.

[turuncu]#[/turuncu] Özel sektör çalışanı: Eğer özel sektörde çalışıyorsanız ve konut kredisi kullanmak istiyorsanız maaş bordronuzu, SGK dökümünüzü, ikametgah belgenizi, işyeri imza sirküsünü, tapu fotokopisini ve varsa ek gelir belgenizi bankaya beyan etmeniz gerekmektedir.

[turuncu]#[/turuncu] Kamu çalışanı: konut kredisi kullanarak ev almak isteyen bir kamu çalışanı maaş bordrosunu, ikametgah belgesini, tapu fotokopisini ve varsa bir ek gelir belgesini bankaya beyan etmesi gerekir.

[turuncu]#[/turuncu] Emekli: Konut kredisi kullanmak isteyen bir emekli, emeklilik aylık dökümünü, ikametgah belgesini, tapu fotokopisini ve varsa ek gelir belgesini bankaya beyan etmek zorundadır.

[turuncu]#[/turuncu] Vergi Levhalı: Vergi levhasına sahip birisi konut kredisi kullanarak ev alabilmek için güncel vergi levhasını, imza sirkülerini, oda kayıt belgesini, gelir tablosu ve bilançosunu, ticari sicil gazetesini ve tapu fotokopisini bankaya beyan etmek zorundadır.

Konut kredisi kullanacağınız bankayla daha önce çalışmalarınız olduysa banka bu belgelerden bazılarını sizlerden talep etmeyebilir. Fakat henüz bankayla belgeler hakkında herhangi bir konuşma yapmadıysanız kredinizi daha hızlı kullanabilmek için ve daha hızlı onaylanmasını sağlamak için bu belgeleri yanınızda götürmeniz iyi olacaktır.

[mavi] Konut Kredisi Herkese Veriliyor Mu? Bana Konut Kredisi Çıkar Mı? [/mavi]

Bankalar konut kredisini diğer kredi türlerine göre daha rahat vermektedir. Bunun sebebiyse konut kredisi ipotekli bir kredi olduğu için diğer kredi türlerine göre ödenmeme riski daha düşüktür. Fakat ne kadar ödenme riski az olsa da konut kredisinin yüksek meblağlı ve uzun vadeli bir kredi olduğunu unutmamak gerekir. Bankalarda bunu düşünerek gelir durumunuzda ve kredi notunuzda incelemeler yapar. Hatta aynı hane içerisinde kaldığınız diğer kişilerin gelirleriyle bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri de baz alarak inceleme yapar. Yapılan incelemek sonucunda kredi alıp alamayacağınıza ise banka tahsis birimi karar verecektir.

[mavi] Aylık Taksit Tutarları Nasıl Belirlenir? [/mavi]

Konut kredisinde aylık taksit tutarınız  kredi notunuza göre değişiklik gösterebilir. Fakat bankalar genel olarak belgelendirerek beyan ettiğiniz aylık gelirinizin yarısını kredinin ödenebilir taksiti olarak belirler. Örneğin aylık 5 bin TL kazanıyorsanız bankalar aylık 2 bin 500 TL ödeyebileceğinizi hesaplar.

[mavi] Konut Kredisi Kullanacağım Nelere Dikkat Etmeliyim? [/mavi]

Ev almak için konut kredisi kullanmak isteyen birisinin dikkat etmesi gereken birçok durum vardır. Konut kredisi kullanırken dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

[kirmizi]#[/kirmizi] Bankaların size sunduğu maliyet oranları arasında karşılaştırmalar yapın.

[kirmizi]#[/kirmizi] Konut kredisi için tek banka ile görüşmek gibi bir hata yapmayın. Mümkün olduğunca fazla bankadan teklif almaya özen gösterin.

[kirmizi]#[/kirmizi] Gelirlerinizi ve giderlerinizi bankalardan önce siz hesaplayın ve konut kredisi için sizi çok zorlamadan aylık olarak ödeyebileceğiniz taksit tutarını belirleyin.

[kirmizi]#[/kirmizi] Tek bir ödeme seçeneğini baz almayın. Artık bankaların müşterilerine sunduğu birçok ödeme yöntemi mevcut. Bu ödeme yöntemlerinin hepsini hesaba katarak ödeme planınızı seçin.

[kirmizi]#[/kirmizi] Unutmayın! Teklif almakla başvuru yapmak farklı şeylerdir. Sadece denemek için konut kredisi başvurusu yapmayın. Bu durum sizin kredi notunuzu düşürebilir ve bu şekilde kredi sicilinizi olumsuz etkileyebilir.

[kirmizi]#[/kirmizi] Konut kredisi kullandığınız zaman bankalar sizden bazı sigortaları yaptırmanızı isteyecek. Bu tarz bir durum için zorunlu sigortaların ücretlerini araştırın. Bu sigortaların bazıları kanunlar tarafından da zorunlu hale getirilmiş durumda. Bu yüzden yapmama gibi bir ihtimali düşünmeyin.

Konut Kredisi Hesaplama yazımızı beğendiyseniz eğer, [gri]Konut Kredisi ve Faiz Oranları [/gri]başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.