• YARIM ALTIN
  1.577,00
  % 1,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  470421,656
  % 0,87
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt Kredisi Hesaplama

Herkesin hayal ettiği ve sahip olmak istediği bir araç vardır. Bu yüzden gerekli birikim yapılsa bile artan araç fiyatları ve günlük yaşamın gün geçtikçe pahalı olmaya başlaması gerçeği insanları almak istedikleri araçlardan uzaklaştırmaktadır. Fakat günümüzde neredeyse bütün bankalar araç kredisi fırsatı sunmaktadır. Özellikle bankaları bazı dönemlerde yaptığı taşıt kredisi kampanyaları insanların düşük faizlerle araba almasına olanak tanır. Bu evrede taşıt kredisi kullanmak için en uygun kredi teklifini sunan bankayı araştırmanız gerekir. Sizlere yazımızda taşıt kredisi hesaplama ve taşıt kredisi kullanımı hakkında detaylı bilgi sunacağız.

Kullanacağınız taşıt kredisini hesaplarken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Araç kredisi kullanmak isteyenlerin büyük bir çoğunluğu kredi hesabını yaptığı sırada sadece bankaların müşterilerinden talep ettikleri faizleri baz alıyor. Hatta bu evrede araç kredisini, [gri]ihtiyaç kredisi[/gri]ni ve konut kredisini aynı alanda inceleyen kişiler bile olabiliyor. Fakat araç kredisi kapsamında bankaların müşterilerine sundukları kredilerde bazı ürün hizmetleri ve farklılıklar olabiliyor. Bu ürün hizmetleri ve farklılıklar arasında ayrı hesaplamalar yapılarak size en uygun olan krediyi seçmeniz gerekir.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt Kredisi Hesaplama , Taşıt Kredisi Hesaplama Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim

[mavi_baslik] Araç Kredisi Verirken Bankalar Nasıl Bir Yol İzler? [/mavi_baslik]

Araç kredisi hesaplaması yaparken sizlere dikkat etmeniz gereken bazı durumlar olduğunu belirtmiştik. İlk olarak kullanacağınız kredinin faiz oranları diğer kredi türlerine göre daha düşük olabilir. Kredinizi kaç taksitte yani kaç vadede ödeyeceğinizi baz almalısınız. Bu konuda bankalar birbirinden yüksek vade oranı sunabilirler. Banka, alacağınız araca KASKO yaptırmayı zorunlu kılabilir. Alacağınız aracın 0 KM bir araç olmasına veya kullanılmış bir araç olmasına karşı bankaların size sunacağı kredi faiz oranında değişimler olabilir. Genellikle 0 KM araç alacağınız zaman bankalar sizlere daha düşük faizli ve daha uzun vadeli kredi kullanma imkanı sunacaktır. Banka alacağınız ikinci el için almayı düşündüğünüz taşıta yaş sınırı koyabilir. Bankalar çok büyük ihtimal sizin yaşınıza göre ve teminatınıza göre farklı faiz oranı uygulayacaktır. Taşıt kredisi kullanıldığı zaman bankalar maksimum 48 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır. aldığınız araçta tek hak sahibi olarak siz görünmeyeceksiniz. Aracınıza rehinli ibaresi konulacak.

Sizlere yazımızda belirttiğimiz bu bilgiler bankalar arasında farklılıklar gösterebilir. Fakat neredeyse bütün bankalar için bu durumlar geçerlidir. Belirttiğimiz bilgiler çerçevesinde bankalar kendi inisiyatiflerini kullanarak değişiklik yapma hakkını elinde bulundurur. Bu hak bankalara Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından verilmiştir. Araç kredisi kullanacağınız zaman aklınızda bulunan bütün soruları kredi başvurusu yaptığınız sırada banka görevlisine sorma hakkına sahipsiniz. Kredi başvurusu yapacağınız sırada mutlaka imza atacağınız belgeleri okumanız gerekir. Bu sizin kredi çektikten sonra mağdur olmanızı engelleyecektir.

[mavi_baslik] Taşıt Kredisi Hesaplama Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim? [/mavi_baslik]

Taşıt kredisi kullanmaya karar verdiniz fakat hangi bankadan kullanacağınıza henüz karar vermediyseniz ilk olarak bankaların sizlere sunduğu ürünler için ne kadar masraf aldığına ve bu ürünler için ne kadar faiz oranı istediğine dikkat edebilirsiniz. Aynı zamanda araç kredisi kullandığınız sırada dosya masrafları, sağlık sigortası ücreti,  KASKO ve diğer tüm masraflar için ne kadar harcama yapacağınıza dikkat etmeniz gerekir. Bazı bankalar tüm bu masrafları kredinizin içinde hesaplayacaktır. Bu durumda ödemeniz gereken tutarda artış görülecektir. Bu yüzden araç kredisi kullandığınız sırada sadece faiz oranlarına değil sizden alınan masraflara da bakmanız gerekir.

[mavi_baslik] Taşıt Kredisi Faiz Oranını Ne Belirler? [/mavi_baslik]

Taşıt kredisi kullanacağınız zaman her bankanın size sunduğu faiz oranı farklı olacaktır. Hatta bankalar genellikle her müşterisine farklı faiz oranları sunar. Ödemeleri düzenli yapan kişiler ve işlemlerini genellikle bankalar üzerinden yapan kişiler bu konuda bir adım öndedir. Bankalar bu kişilere olabildiğince düşük faizli kredi kullanma imkanı sunar. Bankalar özellikle uzun süredir müşterisi olan kişileri başka bankalara kaptırmamak adına uygun faiz oranlı ve masrafsız kredi imkanı sunmaktadır. Bu yüzden taşıt kredisi kullanacağınız zaman ilk olarak müşterisi olduğunuz bankadan fiyat alabilirsiniz. Bankalar genellikle müşterilerine daha düşük faizli kredi sunar.

Ne kadar ilk müşterisi olduğunuz bankadan fiyat almanızı önersek de uygun şekilde araç kredisi kullanmak istiyorsanız diğer bankalardan da fiyat alabilirsiniz. Bazı bankalar dönem dönem yaptıkları kampanyalarla uzun vadeli araç kredilerinde oldukça düşük miktarda faiz oranı sunabiliyor.

[mavi_baslik] Kredi Notu Taşıt Kredisinde Önemli Mi? [/mavi_baslik]

Kredi notu bankalarda yapacağınız bütün işlemlerde önemlidir. Bankalar genellikle kredi notu yüksek olan kişilerde bir ödeme zorluğu olmayacağını bildiği için bu kişilere kredi kullandırırken düşük faiz oranları sunar. Aynı zamanda kredi notunuz çok düşükse bankalar ne kadar alacağınız arabayı teminat olarak görecek olsa da size araç kredisi vermeyebilir. Bankalar özellikle daha önce [gri]kara liste[/gri]ye girmiş kişilere araç kredisi gibi yüksek meblağ içeren krediler vermemektedir. Bu durumda kredi notu yüksek olan bir kefil göstererek kredi kullanabilirsiniz. Bankalar sadece araç kredilerinde değil konut kredilerinde ve ihtiyaç kredilerinde de kişilerin kredi notunu kontrol etmektedir.