• YARIM ALTIN
  1.631,00
  % -2,24
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338242,740
  % 7,17
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Günümüzde neredeyse bütün toplu para ihtiyaçlarımız için ihtiyaç kredisi kullanıyor. Tatil, eğitim, ev tadilatı, sağlık veya herhangi bir ürün alırken toplu para ihtiyacı varsa direk bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmaya yöneliyoruz. Bunun en büyük sebebi ise hayat şartlarının gün geçtikçe daha pahalı hale gelmesi ve insanların para biriktirirken zorlanmaya başlamasıdır. Fakat direk ihtiyaç kredisi kullanırken bazı unsurlara dikkat etmiyoruz. Örneğin İhtiyaç Kredisi Hesaplama işlemini ihtiyaç kredisi kullandığımız zaman mutlaka yapmamız gerekir. Çünkü her bankanın müşterilerine sunduğu ihtiyaç kredisi fırsatları farklıdır ve gerek ödem şekli gerekse ödenecek tutar olarak en makul olan ihtiyaç kredisini kullanmanız sizin lehinize olacaktır. Yazımızda İhtiyaç Kredisi Hesaplama için dikkat etmeniz gereken her şeyi sizlerle paylaşacağız.

[mavi_baslik] İhtiyaç kredisi nedir? [/mavi_baslik]

İlk olarak sizlere bu sorunun cevabıyla başlayabilir. [gri]İhtiyaç kredisi [/gri], bankaların eşya alımı, küçük gereksinimler, tatil, sağlık gibi durumlar için müşterilerine sunduğu kredi tipidir. Aynı zamanda evlilik içinde ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bankalar ihtiyaç kredilerini müşterilerine birkaç 1.000 liraya kadar sunabilir. Faizi diğer kredi türlerine göre genellikle daha düşük oluyor ve çok fazla belge ihtiyacı da duyulmuyor. Bankalardan en fazla kullanılan kredi türlerinden birisi ihtiyaç kredileridir. Bu yüzden bankaların en büyük gelir kaynağıdır diyebiliriz. Günümüzde bankaların sayısının çok fazla arttığını hesap edersek ihtiyaç kredisi kullandırma konusunda birbirleriyle rekabet halinde olduklarını ve bu konuda sürekli kampanya düzenlediklerini söylersek yalan söylemiş olmayız.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

[mavi_baslik] Bankalar İhtiyaç Kredisi Verirken Neleri Baz Alıyor? [/mavi_baslik]

Bankaların birer ticari kurumlar olduğunu düşünürsek ihtiyaç kredisi verdikleri kişinin aldığı kredinin taksitlerini gününde ve sorunsuz ödemesi bankalar için oldukça önemlidir. Bu yüzden bankalar kişilerin kredi kullanabilirliğini ölçmek için belirli bir risk değerlendirmesi yaparlar. Bu değerlendirme kapsamında bankaların müşterilerine ihtiyaç kredisi kullandırıp kullandırmayacağı genellikle farklılık gösterir. Bankalar ihtiyaç kredisi vereceği kişilerde inceledikleri durumlar şu şekildedir:

[turuncu]#[/turuncu] İhtiyaç kredisi kullanan kişilerin son beş yıl içerisinde aldıkları bir kredide veya kredi kartı borcunun ödemesinde sorun yaşayıp yaşamadığı.

[turuncu]#[/turuncu] Daha önce kullanılan ve ödenen veya şuanda hala açık halde bulunan kredilerde gösterdiğiniz ödeme performansı.

[turuncu]#[/turuncu] Başkasına kefil olduysanız bu kefil olduğunuz hesaplar.

[turuncu]#[/turuncu] İhtiyaç kredisi kullanırken birisini kefil olarak gösterecekseniz bu kişinin ödeme düzeni ve kredi risk durumu.

[turuncu]#[/turuncu] Toplam geliriniz ve gideriniz arasındaki denge durumu.

[turuncu]#[/turuncu] Geçmiş dönemlerde ödediğiniz veya ödemediğiniz borçlarınız.

[turuncu]#[/turuncu] Bankalarda bulunan mevduatlarınız ve bu mevduatların süreleri.

[mavi_baslik] İhtiyaç Kredisi Hesaplama da Nelere Dikkat Etmeliyim? [/mavi_baslik]

İhtiyaç kredisi kullanmak istediğiniz zaman aslında dikkat etmeniz gereken birçok parametre var. Çoğu insan ihtiyaç kredisi hesaplayacağı zaman sadece bankaların kişiye sunduğu faiz oranlarına dikkat eder. Fakat tek dikkat etmeniz gereken faiz oranları değildir. Örneğin bankaların size sunduğu ek ürünler karşılığında ne kadar faiz oranı aldığına da dikkat etmeniz gerekir. Bazı bankalar müşterilerine hiçbir masraf almadan ihtiyaç kredisi imkanı sunarken bazı bankalar müşterilerinden dosya masrafı gibi farklı masraflarda isteyerek ihtiyaç kredisi sunuyor. İlk başta belki sizden masraf talep etmeyen bankanın faiz oranı yüksek gibi gelebilir. Fakat masraf talep eden bankanın faizi düşük olsa bile masrafla beraber sizden daha yüksek miktarda para almış olabilir.

İhtiyaç kredisi kullanırken sadece faiz oranlarına ve masrafa değil gecikme olduğu takdirde günlük ne kadar gecike faizi alınacağına da bakmanız gerekir. Ne kadar ödeme düzeninize dikkat ederseniz edin bazı durumlarda gecikmeler yaşayabilirsiniz. Bu tarz durumlar uygulanan faiz oranının yüksek olması sizi zor duruma sokabilir.

[mavi_baslik] İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları [/mavi_baslik]

İhtiyaç kredisine başvuru yapacaksanız ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Ülkemizde kredi kullanmayla ilgili yasalar gereği kredi kullanacak kişinin reşit olması yani 18 yaşını geçmiş olması gerekir. İhtiyaç kredisi kullanmak için bir diğer şart ise kişinin düzenli bir gelirinin olması gerekir. Kişi gelirini belgelendirebilmelidir. Bu gelir belgesi veya maaş bordrosu ile olabilir. Bankalar genellikle kişinin son 6 aydır düzenli bir işte çalışmasına da özen gösterir.

Belirttiğimiz bu kriterlere sahip olan kişilerin başvurularını bankaların mutlaka kabul etme gibi bir zorunluluğu yoktur. Bankalar isterlerse kişinin başvurusunu reddedebilirler. Genellikle bu kişilerin başvurularının olumsuz sonuçlanmasının sebebi kredi notlarının düşük olmasıdır. Bankalar kredi verecekleri kişilerin bu kredileri sorunsuz bir şekilde ödeyebilmesi konusunda emin olmak ister. Eğer bankalar kredi notunuza baktığı takdirde ve kredi notunuzda düşükse aynı zamanda geçmişte kredi kartı borçlarınızın ödemesinde veya aldığınız kredilerin ödemesinde sorun yaşadıysanız bankalar size kredi vermeyebilir.

[mavi_baslik] İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? [/mavi_baslik]

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için günümüzde birçok yöntem var. Bu yöntemlerden ilki bankaların resmi internet siteleri üzerinden başvuru yapmaktır. Bir diğer yöntem ise müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulaması üzerinden başvuru yapmaktır. Günümüzde neredeyse bütün bankalar bu kanallar üzerinden başvuruları kabul ediyor. Ayrıca [gri]SMS ile ihtiyaç kredisi başvurusu[/gri]yapabilirsiniz. Tabii klasik yöntem olarak bankanın şubesine giderek ihtiyaç kredisi başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.