• YARIM ALTIN
  1.643,00
  % -1,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338052,554
  % 7,26
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

EFT Saatleri

EFT Saatleri

Artık neredeyse bütün para transfer işlemlerimizi bankalar üzerinden EFT veya havale işlemleriyle yapıyoruz. Havale gönderimini 7 gün 24 saat yapabiliyor olsak da EFT işleminin belirli saatleri vardır. Bu saatler dışarısında EFT yaparsanız gönderdiğiniz ücret bir sonraki iş gününde iletilecektir. EFT saatleri genellikle bankalar arasında değişim gösteren bir saattir. Bazı bankalar EFT işlemine saba 09.00’da başlarken bazı bankalar 08.00’da başlayabilir. Belirttiğimiz gibi bu durum bankalar arasında değişim gösterir.  Yazımızda sizlere bu saatleri ve EFT Saatleri hakkında bilmeniz gereken bütün bilgileri belirteceğiz.

EFT Saatleri

EFT Saatleri

[mavi_baslik] Eft Ve Havale Arasındaki Fark Nedir? [/mavi_baslik]

Para gönderme işlemlerinde en çok karıştırılan konulardan birisi EFT ve havaledir. EFT ve havalenin farkı ve ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmayan birçok insan var. İlk olarak havaleyi anlatmaya başlayalım. Havale aynı bankalar arası yapılan para transferidir. Eğer aynı bankada iki hesabınız varsa bu hesaplar arasında yaptığınız para transferleri de havale olarak geçer. Havale ile para gönderdiğiniz zaman para aynı gün içerisinde iletilir. Havale yaparken saat veya gün önemli değildir.

EFT’yi tanıtacak olursa, EFT müşterisi olduğunuz banka dışında başka bir bankanın hesabına para göndermenizdir. Örneğin siz A bankasını kullanıyorsunuz yine A bankasını kullanan birisine para gönderirseniz bu havale olur. Fakat siz A bankasını kullanırken B bankasını kullanan birisine para gönderirseniz bu EFT olur. EFT’nin belirli saatleri ve günleri vardır. Sadece iş günlerinde EFT yapabilirsiniz. Yani resmi tatillerde ve hafta sonları EFT yapamazsınız. Aynı zamanda çalışma saatleri dışında da EFT yapamazsınız. Her bankanın bu konuda belli saatleri vardır.

[mavi_baslik] Bankaların Eft Saatleri Nedir? [/mavi_baslik]

Her bankanın EFT saatleri farklıdır. Yazımızda sizinle bu bilgiyi paylaştık. Şimdi ise bankaların EFT saatleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

[turuncu]#[/turuncu] Abank’ın EFT saati 08.00 ile 17.00 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Akbank’ın EFT saati 09.00 ile 17.00 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Albaraka Türk EFT saati 09.00 ile 17.15 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Anadolu Bank EFT saati 08.00 ile 17.00 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Bank Asya EFT saati 08.00 ile 17.25 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Burgan Bank EFT saati 09.00 ile 16.30 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Denizbank EFT saati 08.00 ile 16.30 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] QNB Finansbank EFT saati 09.00 ile 17.15 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] [gri]Garanti Bankası [/gri]EFT saati 09.00 ile 17.15 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Halk Bank EFT saati 08.00 ile 16.30 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] HSBC EFT saati 09.00 ile 17.00 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] ING Bank  EFT saati 08.30 ile 17.15 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Kuveyt Türk EFT saati 09.00 ile 17.20 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu]Odeabank EFT saati 08.30 ile 17.30 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Şekerbank EFT saati 09.00 ile 17.15 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] TEB EFT saati 09.00 ile 17.15 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Tekstilbank EFT saati 08.30 ile 17.00 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Türkiye Finans EFT saati 09.15 ile 17.15 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Türkiye İş Bankası EFT saati 09.00 ile 17.00 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Vakıfbank EFT saati 09.00 ile 16.30 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Yapı Kredi EFT saati 09.00 ile 16.45 arasıdır.

[turuncu]#[/turuncu] Ziraat Bankası EFT saati 08.30 ile 17.00 arasıdır.

[mavi_baslik] Yaptığım Eft Gönderilmemiş Ne Yapabilirim? [/mavi_baslik]

EFT’ler belirttiğimiz gibi sadece mesai saatleri içerisinde yapılabilir. Size verdiğimiz saatler dışında yaptığınız bir EFT o günü takip eden ilk iş günü içerisinde gönderdiğiniz kişinin hesabına yatacaktır. Fakat bazı durumlarda EFT yerine ulaşmayabilir. Genellikle kullanıcıların eksik veya hatalı girdiği bilgilerden veya yanlış tarih girmesi sonucunda yapılan EFT’ler gönderilen kişiye ulaşmaz.

EFT ile para gönderdiyseniz ve karşı taraf size paranın gelmediğini iddia ediyorsa ilk olarak size eFT gönderdiğiniz zaman verilen sorgu numarasından EFT’yi takip etmelisiniz. Bazı durumlarda para yattığı halde art niyetli kişiler yatmadığını iddia edebilir. Eğer sorgulama işlemi sırasında EFT gönderdiğiniz hesaba ulaşmadıysa ve bakiyenizden düştüyse bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah edebilirsiniz ve gereğinin yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda para hesabınıza geri yatacaktır ve isterseniz tekrar EFT yapabilirsiniz.

[mavi_baslik] Acil Para Göndermem Gerekiyor Ama Eft Saati Kaçtı? [/mavi_baslik]

Her an para gönderimine ihtiyaç olabilir. Fakat müşterisi olduğunuz banka dışındaki bankalara sadece kendi hesabınızdan para göndermek isterseniz ne yazık ki bunu her saat diliminde ve her gün yapamıyorsunuz.

EFT saatleri dışında veya hafta sonu başka bir hesaba para gönderim işlemi yapmak için en mantıklı yöntem kendi hesabınızdan parayı çekerek göndereceğiniz hesabın ATM’sinden kişiye para göndermektir. Örneğin siz A bankasının müşterisisiniz. Para göndereceğiniz kişide B bankasının müşterisi ve hafta sonu acil bir şekilde para göndermeniz gerekiyor. Bu durumda A bankasının ATM’sinden parayı çekersiniz. B bankasının ATM’sinden göndermek istediğiniz kişiye parayı gönderirsiniz. Bu şekilde basitçe para gönderim işlemi yapabilirsiniz.

Havale veya EFT yoluyla para göndereceğiniz sırada çok dikkatli olmalısınız. Para gönderimi yapacağınız kişinin bütün bilgilerini eksiksiz olarak girmeniz gerekir. Eğer bilgilerde bir eksiklik veya yanlışlık olursa para, göndereceğiniz kişiye iletilmeyebilir. Aynı zamanda çok düşük bir ihtimalle başka birinin hesabına gidebilir. Bu ihtimalleri göz önüne alarak para gönderim sırasında IBAN gibi bilgileri doğru girmeye dikkat etmelisiniz.