• YARIM ALTIN
  1.577,00
  % 1,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  472160,614
  % 1,73
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi notu nasıl yükseltilir ve nelere dikkat etmelisiniz

Kredi notu nasıl yükseltilir ve nelere dikkat etmelisiniz

Günümüzde bankaların artık yaptıkları kredi değerlendirmelerinde KKB’nin Findeks’i kurması ile birlikte artık kredi notunun önemi herkes tarafından iyi kabul edildi. Kredi notu düşük olan kişiler, bankalar ile maalesef ki çalışma yapamamaktadır bu kişiler de kredi notu nasıl yükselir konusunda araştırmalar yapmaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere kredi notu nasıl yükseltilir konusunda neler yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

[mavi_baslik] Kredi notu nasıl yükseltilir? [/mavi_baslik]

Borçlarınızda ödeme zorluğu çekiyorsanız yapılandırın

Kredi notunuzun yükselmesi için aksamada olan ödemelerinizi mutlaka düzeltmeniz gerekmektedir. Borçlarınızı ödeme konusunda zorluk çekiyorsanız kredi notunuz düşecektir.

Sizlere sunacağımız bu yöntemler ile kredi notunuz daha fazla düşmeden, ödemelerinizi daha fazla geciktirmeden mutlaka yapmalısınız. Kredi notunuz daha fazla düşerse bu durumda bankalar ödeme alışkanlığınız iyi olmadığı için olumsuz sonuçlandırabilmektedir.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi ödemelerinizi kendinize uygun bir şekilde yapılandırın

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelik olarak aylık yaptığınız kredi, kredi kartı ödemelerini mutlaka kendinize uygun bütçelere göre ayarlamanız gerekmektedir. Borçlarınızı bütçeniz yetmediğinden dolayı ödeyemiyorsanız bulunan kredilerin vadelerini mutlaka uzatmanız sizin yararınıza olacaktır. Yapılandıracağınız bu borçlarda, aylık ödeme tutarınız azalacak, toplam ödeme tutarınız ise çoğalacaktır. Bu şekilde aylık ödemelerinizi düzenli olarak yapabileceksiniz ve düzenli yaptığınız her ödemede kredi puanınız yükselecektir.

Tüm borçlarınızı birleştirmeniz size kolaylık sağlayacaktır

Ödemeniz gereken birden fazla kredi kartı borcunuz bulunuyorsa bu farklı kredileri aylık periyotlarda ödemeniz zorlayabilir veya ödeme takviminiz uymadığından dolayı bu ödemeler gecikebilir. Bulunan tüm kredilerinizi bir kredide birleştirerek tek bir yere ve aynı zamanda ödeme yapabilirsiniz aynı zamanda bu şekilde yapacağınız yapılandırma işlemi size daha da kolaylık sağlayacaktır.

Kredi limitinizi ipotek vererek yükseltebilirsiniz

İpotek olarak gösterebileceğiniz bir gayrimenkulünüz bulunuyorsa mevcut kredi limitinizi gayrimenkulün %80’ine kadar çıkarma şansınız bulunuyor. Yapacağınız bu işlem sonrasında tüm borçlarınızı tek bir bankaya 48 ay vadeli bir şekilde toplayabilir ve daha rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisinden yararlanmak istiyorsanız, normal ihtiyaç kredisine göre daha fazla masrafı bulunmaktadır. İpotekli kredi tercih ederseniz; 500 TL ile 600 TL arasında expertiz masrafı ve 200 TL ile 300 TL ipotek masrafı olarak size ek maliyetler çıkabilir buda tahmini olarak 800 TL ek maliyet anlamına gelmektedir.

Mevcut ödemelerinizi bir gün bile geciktirmemelisiniz

Mevcut olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı bir gün dahi geciktirseniz kredi puanında az da olsa olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden tüm ödemeleri mümkünse zamanından önce yapmanız kredi notu yükseltme konusunda size fayda sağlayacaktır. Bu yüzden kredi kartı ve kredi ödemelerinizin ödeme planlamalarını doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

[mavi_baslik] Kredileriniz takibe düşerse ne yapmalısınız? [/mavi_baslik]

Kredi borçlarınız yasal takibe düştüyse ilk yapmanız gereken bu borçlarınızı kesinlikle kapatmanızdır. Açık bulunan bu yasal takip kredi notunu çok fazlasıyla olumsuz etkilemektedir. Kredileriniz takipteyken kredi notunuz kesinlikle yükselmez ve bankalar ile finansal işlemleri gerçekleştiremezsiniz.

Takipte ki kredi borcunuzu kapatmak için ilk izlenecek yol, bankanız ile görüşerek bu krediyi size uygun bir şekilde yapılandırmanız gerekmektedir. Görüşmelerinizde pazarlık yapmanız sizin ödemelerinizi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden bu görüşme esnasında en az faiz indirimi ve en yüksek taksitlendirme talebinde bulunmalısınız. Bu sayede takibe düşen borcunuzu takipten çıkararak size uygun ödeme planları ile kapatabilirsiniz.

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir?