• YARIM ALTIN
  1.578,00
  % 1,24
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  474268,747
  % 2,34
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Sicil Affı Yasası

Sicil Affı Yasası

Sicil affı 2017 yılının ilk gününden itibaren yürürlüğe girdi. Sicil affı bankadan kredi çekemeyen ve [gri]kara liste[/gri]ye giren kişileri ilgilendiriyor. Kimler bu aftan yararlanabilir ve sicil affına dahil olabilir bunları anlatalım. Öncelikle sicil affı yasası 2017 yılının hemen ilk günü başladı ve tam olarak 6 ay sürecek. Yani Haziran ayının sonuna kadar sicil affı için başvuru yapabilirsiniz.

Sicil affı resmi gazetede yayınlandı ve resmen yürürlüğe girdi. Torba yasasının içerisinde bulunan sicil affı düzenlemesinden kimler yararlanabilir?

Yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasından itibaren, ilk 6 ay içinde mevcut kredi borçlarının tamamını ödeyen kişiler bu yasadan yararlanabilecek.

Resmi Gazete’de yasanın yayınlanmasından itibaren 6 ay içinde borçlarının tamamını yeniden yapılandırma yapan kişilerde bu yasa kapsamına girecektir.

sicil affı yasası

Sicil Affı Yasası, Sicil Affı Yasası Sonrası Kredi Notu Artacak Mı

[mavi_baslik] Sicil Affını Yerine Getirmek Yeterli Olur Mu? [/mavi_baslik]

Sicil affınızı düzelttikten sonra kredi çekebilir veya kredi kartı kullanabilirsiniz diye kesin bir kural yok. Bu konuyla ilgili Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından bir açıklama yapıldı. Kredi kartı, çek, senet gibi kara liste kayıtlarını bankalar dikkate almayabilir.

Bu açıklamadan anlamamız gereken şey bankalar TBBRM bilgilerini isterlerde dikkate almayabilirler. Bu yasada bilinmesi gereken en önemli şey sicil affı gelse bile bankalar yine kredi ya da kredi kartı verip vermeme opsiyonunu elinde tutuyor. Yani siz sicil affından yararlansanız bile bankalar geçmişteki ödemelerinizi görebiliyor ve buna göre sizinle çalışmak istemeyebiliyor. Bunu yeni öğrenen birçok kişi o zaman ne önemi var bu yasanın dediğini duyar gibiyim. Çıkan yasada bankalara herhangi bir zorunlu uygulama söz konusu değil ayrıca bankalara karşı herhangi bir yaptırım uygulamanız da söz konusu değil.

Peki, bankalar sicil affından sonra kredi verecek mi? aslında vatandaş için kilit nokta bu kredi çekmek isteyen binlerce insan var. Sicil affından dolayı kredi çekmek isteyen ancak sürekli olarak bankalardan kredi en çok sayıda insan var. Kredi çekmek isteyen esnaf ya da çalışan sicil sorunundan dolayı kredi çekemiyor. Borçlarını ödemiş olsalar bile 5 yıl süreyle herhangi bir bankadan kredi çekmeleri mümkün olmuyor. Sicil affı geldikten sonra bankalar vatandaşa kredi verecek mi?  az önce yukarıda bankalara herhangi bir yaptırman olmadığı ve bankaların isteğe bağlı olarak vatandaşı Kredi verip veremeyeceğini anlatmıştım. Pek çok banka sicil affından sonra müşterilerine Kredi vermek isteyecektir. Çoğunluğun müşterilerine Kredi vermek isteyeceğini biliyoruz. Ancak yine de bazı bankaların kredi çekiminde sorun yaratacağını düşünüyoruz.

Sicil affı sayesinde kara listeden çıkan vatandaş kredi için tekrardan bankaları başvurabilecek. Kredi borcu olan vatandaş borcunun tamamını ödedikten sonra ya da borcunun tamamını yapılandırdıktan sonra Kara listeden çıkacak ve yeniden kredi çekme şansına sahip olacak.

[mavi_baslik] 2017 Yılında Kredi Çekmek [/mavi_baslik]

2017 yılında sicil affını yerine getiren vatandaş Kredi çekmek için bankalara başvuru yapabilecek. Öncelikle borcunuzun tamamını ödemeniz yada yapılandırmanız gerektiğini hatırlatalım. Bu işlem yapmayan hiç kimse 2017 yılında bankalardan kredi çekemez Bunun nedeni ise sicil affını yerine getirmemiş olmanızdır. Sicil affını yerine getirdikten sonra 6 ay kadar beklemeniz gerekmektedir. Vatandaşın kara listeden çıkması yaklaşık olarak 6 ay gibi bir süreden sonra gerçekleşiyor.  Kara listeden çıkıp çıkmadığını bankaya başvurarak öğrenebilirsiniz. Eğer sicil affından yararlanmış ve artık Kara listede adınız yok ise bankalara İstediğiniz şekilde kredi başvurusu yapabilir ve o krediyi alabilirsiniz. Buradaki tek kilit nokta borcunuzu tamamen ödemek ya da yapılandırmak.

Kredinin yanı sıra kredi kartı almak isteyen Vatandaş da aynı şekilde bankalara başvurarak [gri]kredi kartı[/gri]talep edebilir. Krediye oranla kredi kartı almanız çok daha kolaydır.

[mavi_baslik] Sicil Affı Yasası Sonrası Kredi Notu Artacak Mı? [/mavi_baslik]

Bir diğer önemli konu ise sicil affına dahil olan vatandaşın kredi notu bankalar ile sürekli olarak sorun yaşadığı için kara listeye düşen vatandaş doğal olarak Kredi notunu da düşürmüştü.  Sicil affından yararlandık Tan sonra kredi notu yükselecek mi yada ne durumda olacak?  Bu konu hakkında bilgiler verelim.  Öncelikle kara listeye düşmeden önce banka size borcunu ödemeniz konusunda uyarılarda bulunmuş ve ödemeniz durumunda gerekli yaptırımlar uygulayacağını anlatmıştır.

Bankalar borçlarını ödemeyen müşterilerine yaptırım uygularlar bunlardan bir tanesi de kredi notunun düşmesi bir diğeri ise bankanın borcunuza olan işlediği faiz olarak söylenebilir. Borcumuzu ödemediğimiz için kredi notunuz hızlı bir şekilde düşecektir. Kredi notunun düşmesi borcunuzun miktarına ve süresine oranla değişiklik gösterebilir.  Sicil affından yararlanan sonra kredi notunuz elbette yükselecektir.  Kredi notunuzun yükselmesindeki en önemli neden borçlarınızı ödemeniz ya da yapılandırmanızdır. Bankalara borcum ne kadar az olur Ve siz borcunuza ne kadar sadık olursanız kredi notunuz da o kadar yüksek olur.

Sicil affı yasası yürürlüğe girdikten sonra kredi işlemlerinde, ödemelerini gecikmeli ödeyenler veya hiç ödeyemeyenler bu düzenlemeden faydalanabilecek.