• YARIM ALTIN
  1.641,00
  % -1,47
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  335588,750
  % 6,84
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi

Hayalinizde bir araba var ve ona sahip olmak için henüz yeterli paraya sahip değil misiniz? Bankalar bu durumda sizlere taşıt kredisi fırsatı sunmaktadır. istediğiniz aracı almak için bankaların bu fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Bu konuda henüz detaylı bilgiye sahip değilseniz yazımızda sizlere bu konuda detaylı bilgi vereceğiz.

[mavi_baslik] Taşıt Kredisi Mi Kullanmalıyım İhtiyaç Kredisi Mi? [/mavi_baslik]

İlk olarak en çok merak edilen sorulardan birisiyle yazımıza başlayalım. Çoğu kişi hayalindeki aracı almak için nasıl bir kredi yolu izlemesi gerektiğini bilmiyor. Bazıları taşıt kredisini tercih ederken bazıları ihtiyaç kredisini tercih ediyor. Bu konuda bilgi verecek olursak; aslında bankalar kredi esaslarında hangi tür kredi olursa olsun neredeyse aynı şartları sunarlar. Verilen vade ve faiz oranları kişinin kredi çekebilme durumuna göre belirlenir. Bu durumda siz iki kredi grubu içinde size sunulan fırsatları değerlendirerek kullanabilirsiniz. Bankalar taşıt kredisi kapsamında 0 araçlar ve 2’nci el araçlar için farklı fırsatlar sunabilir.

[mavi_baslik] Kimler Taşıt Kredisi Alabilir? [/mavi_baslik]

Taşıt kredisi alabilmek için ilk bilmeniz gereken şey, belgelendirebileceğiniz bir gelirinizin olmasıdır. Aynı zamanda TC Anayasası’na göre de 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Eğer daha önce icra takibine düşerek kara listeye girmediyseniz ve yeterli kredi notunuz varsa araç kredisi kullanabilirsiniz.

Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi, ARAÇ KREDİSİ KULLANMANIN KOŞULLARI NEDİR

[mavi_baslik] Kredimin Onaylanıp Onaylanmaması Nelere Bağlı? [/mavi_baslik]

Aslında bu sorunun cevabı olarak birçok etken sunulabilir. Fakat size yazımızda da belirttiğimiz gibi gelir belgesine mutlaka sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda son 6 aydır düzenli bir işte çalışmanızda gerekir. Bankalar araç kredisi kullanacağınız zaman kendilerini garanti altına almak için önceki dönemlerde aldığınız kredileri veya kullandığınız kredi kartlarının borçlarını nasıl ödediğinizi de inceler. Bu inceleme için genellikle kredi notunuza bakılır. Eğer kredi notunuz düşükse bankalar siz kredi vermeden çekimser davranacaktır. Unutmayın! Bankalar birer ticari kurumdur ve kendilerini garanti altına almak isterler. Kredi notunuz düşük olduğu takdirde bankalar sizden bir kefil veya teminat isteyebilirler.

[mavi_baslik] Araç Kredisi Kullanmanın Koşulları Nedir? [/mavi_baslik]

Araç kredisi kullanmak istediğiniz zaman 3 ay ile 48 ay arasında vade ile kredi kullanabilirsiniz. Yapılan son düzenlemelere göre eğer alacağınız araç 50 bin TL ve altındaysa aracın fiyatının en az % 30’u kadar peşinat vermeniz gerekir. Eğer alacağınız taşıt 50 bin TL’nin üzerindeyse üzerinde olduğu farkın % 50’si kadar daha peşinat vermeniz gerekir. Kısacası eğer alacağınız araç 50 bin TL ise 15 bin peşinat vermelisiniz. Fakat alacağınız araç 60 bin TL ise 20 bin TL peşinata sahip olmanız gerekir. Eğer tüzel kişiyseniz peşinatınız olmak zorunda değil. Almak istediğiniz aracın fiyatının tümü kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

[mavi_baslik] Taşıt Kredisi Başvurusu Sırasında Hangi Belgeler İsteniyor? [/mavi_baslik]

Araç kredisi başvurusu sırasında aslında bankalar birbirinden farklı belgeler talep edebilir. Eğer taşıt kredisinde bulunan “gerçek kişi” olarak tabir edilen gruptansanız bankalar sizden şu belgeleri talep eder:

[turuncu]#[/turuncu] Nüfus cüzdanı

[turuncu]#[/turuncu] Serbest meslek sahibi olanlar için vergi levhası, maaşlı çalışanlar için maaş bordrosu

[turuncu]#[/turuncu] İkametgah belgesi veya adınıza ödenmiş bir fatura

[turuncu]#[/turuncu] Serbest meslek veya işletme sahipleri için ticaret sicil gazetesi

[turuncu]#[/turuncu] 0 KM araç alacaksanız almayı düşündüğünüz aracın proforma faturası,

[turuncu]#[/turuncu] Kullanılmış araç alacaksanız aracın ruhsat fotokopisi

[mavi] Taşıt kredisi kullanmak isteyen “tüzel” kişiler şu belgeleri bankaya beyan etmelidir: [/mavi]

[turuncu]#[/turuncu] Gelir tabloları ve güncel mizan,

[turuncu]#[/turuncu] Şirkete ait bilanço

[turuncu]#[/turuncu] Ticaret sicil gazetesi

[turuncu]#[/turuncu] Vergi levhası

[turuncu]#[/turuncu] 0 KM araç alacaksanız almayı düşündüğünüz aracın proforma faturası,

[turuncu]#[/turuncu]  Kullanılmış araç alacaksanız aracın ruhsat fotokopisi

[mavi_baslik] Kredi Başvuru Sonucumu Ne Zaman Öğrenebilirim? [/mavi_baslik]

Bankalar gerek taşıt kredisi olsun gerek diğer krediler olsun müşterilerine kredi sonucunu bildirme konusunda son yıllarda büyük gelişme kaydetti diyebiliriz. Araç kredisi almak için gerçek kişi olarak başvuru yaptıysanız ve bütün belgelerinizi eksiksiz olarak bankaya ilettiyseniz banka başvuru sonucunuzu size birkaç saat içerisinde bildirecektir. Araç kredisi başvurunuzu şirketiniz için yaptıysanız ve bütün evrakları eksiksiz olarak kredi çekeceğiniz bankaya beyan ettiyseniz kredi başvuru sonucunuz 2 gün içerisinde bildirilecektir. Tüzel kişilerin kredi başvuru sonuçları genellikle gerçek kişilere göre daha geç belirtilmektedir.

[mavi_baslik] Peşinat Vermek Zorunda mıyım? [/mavi_baslik]

Araç kredisi kullanmak istiyorsanız, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kararlarına göre araç kredi sınırının dışında kalan kısım için peşinat sahibi olmak zorundasınız. Yazımızda da belirttiğimiz gibi eğer başvurunuzu şirket olarak yapıyorsanız peşinat sahibi olmak zorunda değilsiniz.

[mavi_baslik] Kredimi Vadesi Dolmadan Kapatabilir miyim? [/mavi_baslik]

Araç kredisi kullandığınız zaman açık olan bir kredinizi vadesi dolmadan kapatma hakkına sahipsiniz. Aynı zamanda kredinizin birkaç taksitini toplu olarak ödeme hakkınızda var. Fakat bu işlemi ATM’lerden yapamazsınız. O yüzden kredinizi erkenden kapatmayı veya kredinizin birkaç taksitini toplu olarak ödemeyi planlıyorsanız kredi ödemek için kredinizi çektiğiniz bankaya gidebilir veya müşteri temsilciniz ile irtibata geçebilirsiniz.

Bankalar kredi ödemelerinizi yapacağınız sırada sizlere birçok kredi ödeme yöntemi sunabilir. Ara ödemeli, azalan taksitli veya taksit ertelemeli olarak ödeme yapabilirsiniz.

https://kredinotutr.com/tasit-kredisi-hesaplama/ adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

[gri]Kredi başvurusundaki sık yapılan hatalar[/gri] adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • Mükremin çandır7 ay önce
 • Sosyal yardıma ihtiyacım var