• YARIM ALTIN
  1.630,00
  % -2,24
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  339172,291
  % 7,19
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Bebek Bakan Büyükannelerin Maaşları Belli Oldu

Bebek Bakan Büyükannelerin Maaşları Belli Oldu

Çalışan annelerin çocuklarına genellikle büyükanneler bakıyordu. Hiçbir karşılık beklemeden çocuk bakan büyükannelerin bu emeklerini devletimiz karşılıksız bırakmadı ve büyükannelere çocuk bakma maaşı bağlanma kararı verdi. Çok yakın bir zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı [gri]Mehmet MÜEZZİNOĞLU[/gri], çalışan annelerin çocuklarına bir karşılık beklemeden bakan babaanne ve anneannelerin maaşa bağlanacağı belirtilmişti. Bu konu sonrasında hem çocuk bakan büyükanneler hem de çalışan anneler konuyla ilgili büyük bir heyecana kapılmıştı ve bu yüzden yetkili mercilerden sık sık detaylı açıklamalar yapıldı. En son gelen haberlerle beraberde büyükannelerin bebek bakım maaşları belli oldu. Aynı zamanda sadece maaşlar değil diğer şartlarda beli oldu. Konuyla ilgili detaylı açıklamayı sizlere yazımızda vereceğiz.

[mavi_baslik] Protokol İmzalandı [/mavi_baslik]

Büyükannelerin bakım maaşıyla ilgili protokol Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalandı. verilen karar ilk olarak pilot illerde uygulanmaya başlayacak.

Ülkemizde toplamda 6 bin civarında ailenin bu maaştan yararlanması bekleniyor. Buda 6 bin civarında büyükannenin çocuk bakım maaşı alabileceği anlamına geliyor.

[mavi_baslik] Aylık Maaş Belli Oldu [/mavi_baslik]

Daha önce konuyla ilgili yapılan açıklamalar doğrultusunda çocuk bakım maaşının asgari ücretin yüzde 30’u civarında olabileceği belirtiliyordu. Bu yüzden büyük bir çoğunluk maaşın 450 TL olabileceğini düşündü. Yapılan son açıklamalarda bu rakam net olarak belli oldu. açıklamalara baktığımız zaman çocuk bakan büyükanneler [turuncu]aylık 425 TL[/turuncu] maaş alacak. Çalışan kızlarının veya oğullarının çocuklarına bakan babaanne ve anneanneler aylık 425 TL devlet desteği alacak.

büyükannelerin bebek bakım maaşları

büyükannelerin bebek bakım maaşları

[mavi_baslik] İlk Aşamada 10 İlde Uygulanacak [/mavi_baslik]

Yazımızda sizlere maaş uygulamasının ilk olarak pilot illerde uygulanacağını söyledik. Konuyla ilgili ilk açıklamalarda bu uygulamanın 5 ilde olacağı belirtilmişti. Fakat son açıklamalarda uygulamanın 10 ilde yer alacağı belirtildi. Bu iller;  Bursa, İstanbul, Ankara, Kayseri, İzmir, Konya, Antalya, Tekirdağ, Sakarya ve Gaziantep’tir. Bu illerde toplam 6 bin civarında ailenin maaş alacağı düşünülüyor. Fakat hangi ilde kaç ailenin maaş alacağı henüz belli değil. İstanbul’a yoğun bir nüfusa sahip olduğu için bu konuda ufak bir tolerans gösterilebileceği düşünülüyor.

[mavi_baslik] Bebek Bakım Maaşı Almanın Şartları Nedir? [/mavi_baslik]

Büyükannelerin bebek bakım maaşı alması için annelerin resmi olarak bir yerde çalışıyor olması gerekir. Yani annenin SGK primlerinin düzenli olarak ödenmesi gerekir. Annenin aldığı net maaşın iki asgari ücret olan 2 bin 808 TL’yi aşmaması gerekir. Ailenin haneye giren toplam maaşının ise 3 asgari ücreti geçmemesi gerekir. Yani ailenin toplam kazandığı paranın 4 bin 212 TL’yi geçmemesi gerekecektir. Bu koşulun olmasındaki asıl amaç ise uygulamadan ilk etapta geliri düşük olan ailelerin yararlanmasıdır. Aynı zamanda büyükannelerin bakacakları çocuklarla ilgilide bir yaş sınırı yer almaktadır. Maaşı almaya [turuncu]6 ay ile 1 yaş[/turuncu] arasındaki çocuklara bakan büyükanneler faydalanacaktır.

[mavi_baslik] Büyükanneler Bebek Maaşını Ne Kadar Süre Alabilecekler [/mavi_baslik]

Bu konuyla ilgili projeye baktığımızda projenin pilot illerde 1 yıl devam etmesi bekleniyor. Proje durumuna göre projenin uzama ihtimali ve pilot uygulamanın kaldırılarak genel uygulamaya geçilme ihtimalide yer alıyor. Bu yüzden bu konuyla ilgili net bilgi ancak proje uygulandığı sırada belli olacaktır.

[mavi_baslik] Büyükannelerin Bebek Bakım Maaşları Ne Zaman Almaya Başlayacak? [/mavi_baslik]

Büyükannelerin bebek bakım maaşı alacağı uygulamanın 2017 yılının Mart ayı içerisinde başlaması bekleniyor. Buda uygulamanın bu ay içerisinde başlayacağı anlamına geliyor.

Bebeklere bakan büyükanneler konusunda yapılacak çalışmaların ilerde artması bekleniyor. Pilot illerde yaşayan kişiler maaşları almak için gerekli belgeleri hazırlamasında fayda var.

Bir sonraki yazımız olan [gri]Sicil Affı Yasası[/gri] başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.