• YARIM ALTIN
  1.652,00
  % -0,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  342382,462
  % -0,04
 • BIST 100
  1.442,56
  % -0,80
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Varlık Fonu Hakkında Her Şey

Varlık Fonu Hakkında Her Şey

Ülkemizde son günlerde en fazla konuşulan konu varlık fonu oldu. Bunun sebebi ise ülkemizdeki bazı firmaların hisselerinin büyük bir bölümünün varlık fonu dediğimiz bir yönetime devredilmiş olmasıdır. Buda insanlarda varlık fonunun ne olduğuna dair büyük soru işaretleri oluşturdu. Yazımızda sizlere varlık fonuyla ilgili bütün bilgileri paylaşacağız. Yazımızda, “ varlık fonu nedir ? Varlık fonu nasıl kuruldu? Varlık fonunun amacı nedir?” sorularının cevaplarını vereceğiz.

[mavi_baslik] Varlık Fonu Nedir? Ne İşe Yarar? [/mavi_baslik]

Varlık fonunun ne olduğunu açıklarken çok fazla ekonomik terimlere girmeden elimizden geldiğince net olarak açıklamaya çalışacağız. Varlık fonu, devletin denetimi altında yer alan, devletin adına işlemler gerçekleştiren ve bünyesinde çalışan bütün kurum ve kuruluşların daha fazla gelir getirmesini amaçlayan bir fondur. Ekonomisi güçlü olan ülkelere baktığımız zaman büyük bir çoğunluğu varlık fonu sistemini uzun zamanda kullanmaktadır. Fakat ülkemizde bu sistem henüz çok yenidir.

[mavi_baslik] Ülkemizde Varlık Fonu Ne Zaman Kuruldu Ve Varlık Fonu Kime Bağlı? [/mavi_baslik]

Yazımızda belirttiğimiz gibi varlık fonu ülkemizde henüz çok yeni bir sistemdir. Türkiye’de varlık fonu ile ilgili bütün çalışmalar tamamlandıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birliktede 26 Ağustos 2016 tarihinde resmi olarak kurulmuştur. Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığında Mehmet BOSTAN, fonun yönetim kurulu üyelerinde ise; Oral ERDOĞAN, Kerem ALKİN, Himmet KARADAĞ ve Yiğit BULUT yer almaktadır. Varlık Fonu’nun kendisi ve sisteminde bulunan şirketlerin hepsi Sermaye Piyasası Kanunu’na bağlıdır ve devlet tarafından denetlenebilmektedir.

Varlık Fonu Nedir

Varlık Fonu Nedir , ne işe yarar, amacı nedir

[mavi_baslik] Varlık Fonu’na Sahip Ülkeler Nelerdir? [/mavi_baslik]

Dünyada Varlık Fonu’na sahip olan çok fazla ülke vardır. Çin, Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi birçok ülkede yer almaktadır. Bu ülkeler arasında en yüksek Varlık Fonu değerine sahip ülke [turuncu]885 milyar dolar değer ile Norveç[/turuncu]’tir. Norveç’ten hemen sonra ise [turuncu]814 milyar dolar değere sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti[/turuncu] gelir.

[mavi_baslik] Varlık Fonunun Amacı Nedir? [/mavi_baslik]

Varlık Fonu’nun amacı hakkında bilgi verirken ne olduğu hakkında verdiğimiz bilgi gibi ekonomik terimlere girmemeye özen göstereceğiz. Varlık Fonu’nun amacı, kamu bünyesinde yer alan kurum ve kuruluşların, şirketlerin, KİT’lerin vs. daha etkin olarak yönetilmesi, kar oranının arttırılması ve nakit ihtiyaçlarının olması durumunda bu kurumların birbirine destek sağlamak için tek elden yönetilmesi ve belirli bir hissenin bu fon bünyesinde kullanılmasıdır. Varlık Fonu sistemiyle beraber, kamuya ait olan gelirlerin bir kısmı ihtiyaç bulunan diğer kurumlarda kullanılacak. Para ihtiyacı olan bir kurumun faizle borçlanması yerine bu sistem sayesinde ihtiyaç duyduğu parayı daha az maliyetle karşılayabilecek.

[mavi_baslik] Varlık Fonu Nasıl Kar Eder? [/mavi_baslik]

Merak edilen sorulardan bir diğeri ise varlık fonunun nasıl kar ettiğidir. Varlık Fonu kurulurken yaklaşık 50 milyon dolara yakın sermaye ile kuruldu. Fonun bu nakit desteği Özelleştirme Fonu tarafından karşılandı. Varlık fonu kar elde etmek için içerisinde bulunan kurumların daha etkin olarak çalışmasını bu şekilde de karı arttırmayı hedefleyecek.

[mavi_baslik] Kurumlar Ve Şirketler Bundan Nasıl Etkilenecek? [/mavi_baslik]

Varlık Fonu ilk bakıldığı zaman herkesin soğuk baktığı bir uygulamadır. Fakat aslında Varlık Fonu düzgün ve başarılı bir şekilde yönetildiği takdirde içerisinde bulunan kurum ve kuruluşların hepsi kar elde edecektir. Eğer doğru yönetilmezse bu kadar yüksek bir sermayenin Varlık Fonu’na devredilmesi yapılacak en ufak bir hatada şirketlerin yüksek miktarda paralar kaybetmesine sebep olabilir. bu fonun başında olan insanlar bu sorumluluğun ve ağır yükün farkındadır. Aynı zamanda Varlık Fonu ile ilgili yapılan açıklamalarda Varlık Fonu’na devredilen şirketlerin yönetim mekanizmalarında büyük değişiklikler olmayacak.

Diğer bir yazımız olan [gri]Lansman Ne Demek[/gri] inceleyebilirsiniz.