• YARIM ALTIN
  1.577,00
  % 1,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  475855,299
  % 3,08
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Türkiye’nin Kredi Notu Nisan Ayından Sonra Yükselir mi?

Türkiye’nin Kredi Notu Nisan Ayından Sonra Yükselir mi?

Son zamanlarda ülkemizin [gri]ekonomi[/gri] gündemi hareketli günler geçiriyor. Bazen ülkemizin iç meseleleri bazen de yurt dışında yaşanan gelişmeler ülke ekonomimizde olumlu veya olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Özellikle son aylarda Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemizin kredi notunu düşürmesi piyasalarda oynamalar olmasına sebep olabiliyor. Bilindiği üzere en son Fitch adlı uluslar arası kredi derecelendirme kurulu tarafından ülkemizin kredi notu düşürülmüştü. Yaşanan bu gelişmenin ardından özellikle döviz kurunda çok ciddi bir hareketlenme yaşandı. Bu gelişmelerin üzerine herkes Türkiyenin kredi notu hakkında büyük bir merak içerisine girdi.

Yazımızda sizlere bu konuyla ilgili yaşanabilecek gelişmeler hakkında bilgi vereceğiz özellikle yetkili kişilerin bu konu hakkındaki düşüncelerine yer vereceğiz. Nisan ayından sonra Türkiye’nin kredi notu yükselecek mi? sorusunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

[mavi_baslik] Türkiyenin kredi notu ile İlgili Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin Açıklamaları [/mavi_baslik]

Konuyla ilgili en son açıklamalar yetkili isimlerden birisi olan Başbakan Yardımcısı [gri]Nurettin Canikli[/gri]’den geldi. Canikli açıklamalarında özellikle yapılan kredi notu düşürme işleminin uluslar arası kurum ve kuruluşların haksız uygulaması doğrultusunda yapıldığını belirtirken bu kurumların yaptığı bu tarz uygulamaları bir saldırı olarak nitelendirdi. Canikli açıklamasında aslında Avrupa Birliği ülkelerinin çok ciddi sıkıntılar yaşadığını ve bu yüzden 60 milyar Euroya yakın kaynaklar aktarıldığını belirtirken ülkemizde yer alan bankaların devlet tarafından herhangi bir yardıma ihtiyacı olmadığını ve herhangi bir yardım yapılmadığını belirtti. Aynı zamanda ülkemizdeki bankacılık sisteminin sağlamlığının da altını çizdi.

Türkiyenin kredi notu

Türkiyenin kredi notu

[mavi_baslik] Eldeki Mevcut Verilerede Bakmamız Gerekiyor [/mavi_baslik]

Başbakan Yardımcısı gibi yetkili birisinin söylediklerini baz alırken elimizdeki verilere de bakmakta fayda var. Bu verilere baktığımızda ilk olarak şunu söyleyebiliriz ki gerçektende kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemiz hakkında verdiği kararlar pek objektif kararlar değil. Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı kredi notu düşürme kararından sonra son 1 – 2 aylık süreci değerlendirdiğimiz zaman boranın 89 bin sınırında olduğunu ve doların 3,68’e kadar gerilediğini görürüz. Tabii ülke olarak ekonomimizin çok iyi olduğunu ve her şeyin yolunda gittiğini söyleyemiyoruz. Fakat verilere baktığımızda uluslar arası kredi derecelendirme kurumlarının da objektif karar vermediğini görebiliriz.

[mavi_baslik] Turizm Sezonu Açılmak Üzere [/mavi_baslik]

Ülkemizin en büyük gelir kaynaklarından birisi turizmdir ve turizm sezonu nisan ayı itibariyle açılacak. Ekonominin can damarı olan turizm sezonunun açılmasıyla beraber yurtdışından turistler gelmeye başlayacak. Aynı zamanda turizm denilince akıllara ilk deniz, kum ve güneş gelmemeli yapılacak olan yatırımlarda gelmelidir. Ülkeye girecek döviz miktarının bu şekilde artış göstereceğini düşünürsek ekonomik gelişmelerin nisan ayında oldukça yoğun yaşanacağını söyleyebiliriz.

[mavi_baslik] Birçok Tedbir Alındı [/mavi_baslik]

Piyasaların ısınması ve ekonominin hareketlenmesi için birçok tedbirler alınıyor. Örneğin son zamanlarda beyaz eşyada ÖTV indirimleri, mobilyalarda KDV indirimleri ve KOBİ’lerin işlerini geliştirebilmesi için KOBİ destek kredi oluşturuldu. Bunların hepsi piyasayı ısındırmak için alınan önlemlerdir diyebiliriz. En son olarak alınan önlemlerden birisi ise işsizlik oranının azalması için işletmelerin işe alacağı kişilerin SGK masraflarını devletin ödemesi oldu.

[mavi_baslik] OHAL Meselesi [/mavi_baslik]

Ülkemizde hala devam eden Olağanüstü Hal’in devam edecek olup olmaması uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarının da kredi notuyla ilgili yapacağı açıklamalarda önemli etken olacaktır. OHAL hakkında yapılan açıklamalara bakıldığı zaman aslında uzayıp uzamayacağı hakkında net bir şey söylemek ne yazık ki mümkün değil.

[kirmizi] Sonuç Ne Olur? [/kirmizi]

Tüm bu belirttiğimiz verileri incelediğimizde aslında net bir şey söylemek mümkün olmasa da en azından Türkiyenin kredi notu nu düşürme yoluna gitmeyebileceklerini söyleyebiliriz. Ancak uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşları ek olarak nasıl verileri göz önüne alır bilemiyoruz.