• YARIM ALTIN
  1.577,00
  % 1,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  471077,638
  % 1,50
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

AB, Bankalara Sermaye Düzenlemesi Teklif Etti

AB, Bankalara Sermaye Düzenlemesi Teklif Etti

Avrupa Birliği’yle aramız son zamanlarda iyi olmamasına rağmen ekonomik olarak ilişkiler tam olarak kopmuş değil. Avrupa Birliği ülkemizin en büyük ihracat pazarları arasında yer alıyor bu yüzden ikili ilişkileri koparmamız bu kadar mümkün değil. Aynı çıkar Avrupa Birliği içinde geçerli olduğundan dolayı Avrupa Birliği de ülkemizden hemen vazgeçememektedir. Kısaca gündemden ve Avrupa Birliğiyle Türkiye arasındaki ilişkinin öneminden bahsettikten sonra yaşanan bir ekonomik gelişme ve bununla beraber Sermaye Arttırımı düzenlemesi hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Sermaye Arttırımı

Sermaye Arttırımı , sermaye düzenlemesi

[mavi_baslik] Sermaye Arttırımı’na Gidilmesi Gerekiyor [/mavi_baslik]

Avrupa Birliği, ülkemizde bulunan bankalara sermaye düzenlemesi teklif etti. Konuyu detaylı olarak anlatacak olursak, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerde faaliyetlerini yürüten yabancı menşeli bankalarla ilgili, Avrupa Birliği’nden sermaye yeterliliklerinin arttırılması için teklif geldi. Bu konuyla ilgili son açıklama Avrupa Birliği Komisyon Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovski tarafından yapıldı. Valdis Dombrovski bu açıklamayı Brüksel’de gerçekleştirdiği basın toplantısında yaptı. Dombrovski yaptığı açıklamada, bankacılık reform paketi içerisinde Avrupa Birliği komisyonu tarafından Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde faaliyetlerini sürdüren bankaların sermayelerinde arttırmada bulunduğu ve bu konuda düzenlemeler yapılacağı belirtildi.

Valdis Dombrovski yaptığı açıklamanın devamında Avrupa ekonomisinin daha güçlü finansmanlara sahip olan bankacılık sektörünün desteğine ihtiyacı olduğunu ve bunun  içinde Sermaye Arttırımı na gidilmesi gerektiğini belirtti. Dombrovski açıklamasına ek olarak Sermaye Arttırımı na giderken yapılan düzenlemenin daha önce anlaşma sağlanmış olan küresel kitlenin dışarısına çıkmadan bu standartlara uygun olarak bankacılık sektöründe yer alan risklerin zayıflatılacağı bazı teklifler sunulacağı ve bu yapılırken de Avrupa Birliği’nin bankacılık sektöründe yer alan özel durumları göz ardı da etmeyeceğini belirtti.

[mavi_baslik] Teklif Ayrıntıları Nedir? [/mavi_baslik]

Avrupa Birliği Komisyonu’nun sunduğu bu teklifin ayrıntılarını incelediğimiz zaman Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde finans sektöründeki faaliyetlerini devam ettiren yabancı menşeli bankaları sektöründe daha güvenli bir hale getirecek. Aynı amaç doğrultusunda yanan krizlere karşı tedbir alınması gerektiğini bunun içinde likidite ve sermayenin yeterliliği konusunda artışa gidilmesinin hedeflendiğini görüyoruz.

Aynı zamanda teklif edilen bu düzenleme sayesinde bankalarda oluşan kısa dönemli fonlama riskine karşılık %3 sermaye tutmaları ve Avrupa bankacılık kurallarının, Basel komitesinde yer alan sermaye ile uyumlulaştırılması bekleniyor.

[gri]Çinli Banka Türkiye’ye Geliyor[/gri] adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.