• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  403299,293
  % -2,00
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Konut Kredisi Alırken Eşlerin Rızası Gerekiyor Mu?

Konut Kredisi Alırken Eşlerin Rızası Gerekiyor Mu?

Eşlerin kredi çekimlerinde rıza göstermesine [gri]eş muvafakatnamesi[/gri] denilmektedir.  2002 yılından beri yürürlükte olan kanun gereğince eşlerin ev ipotek durumunda kredi çekilmesi halinde eş muvafakatnamesi olmadan kredi işlemi onaylanmaktadır. Konut kredisi çekmek isteyen evli eşler için konut üzerinde herhangi bir mülkiyet hakkı olmayan eşlerin muvafakatnamesi yani rızası olmadan ev kredisi alıp alamıyor olması en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Eş rızası olmadan konut kredisi çekip çekemeyeceğini merak eden okuyucularımız konunun detaylı içeriğine yazımızın devamında kolaylıkla ulaşabilirler. Konut kredisi kullanımında eş rızası hakkında tüm bilgiler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

[mavi_baslik] Eş Muvafakatnamesi / Eş Rızası Nedir? [/mavi_baslik]

Eş Muvafakatnamesi resmi olarak eş’in kredi çekimine onayının olduğu anlamına gelen bir belgedir. 2002 yılında yürürlüğe giren medeni kanun gereğince konut üzerinde herhangi bir hak sahibi olmamasına karşın konut üstünde hak sahibi olan eşin kredi çekiminde evi ipotek ettirmesi gerektiğinde eşinin rızasını yanı muvafakatnamesini alması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin evini ipotek ederek kredi çekmesine hiçbir şekilde izin verilmemektedir.  Eş mağduriyetini önlemek amacı ile getirilen bu yasa gereğince eşlerden birsinin rızası olmadan  diğer evlerini ipotek ettirerek kredi çekememektedir. Bankalar muvafakatname olmadan kişilere ipotekli kredi kullanma riskine kesinlikle girmemektedirler.  Eğer eşten gizli böyle bir durum gerçekleşir ve eş ev üzerinde ipotek olduğunu öğrenir ise işlemi geçersiz kılmak için konu hakkında itirazda bulunabilir. Böyle bir durumun yaşanması ise bankayı zor bir duruma sokacaktır. Eş muvafakatnamesi verecek olan eş eğer evi ipotek ettirerek kredi çekilmesine onay veriyor ise bizzat bankaya gelerek gerekli evraklara imza atması gerekmektedir.  Eş rızası olmadan konut kredisi de muvafakatnameyi kapsamaktadır.

Eş rızası olmadan konut kredisi

Eş rızası olmadan konut kredisi

[mavi_baslik] Eş Rızası Olmadan Konut Kredisi Çekilir Mi? [/mavi_baslik]

Eş rızası olmadan konut kredisi çekme işlemi pek çok ev alacak olan kişiyi yakından ilgilendirmektedir. Peki, Eş rızası yani eş muvafakatnamesi olmadan konut kredisi çekmek mümkün mü?  2002 de çıkarılan yasa gereği evin ipoteklenerek kredi çekilmesi durumlarında eş muvafakatnamesi gerekmektedir bu durum ipotek sonucu kredi çekilmesinde geçerlidir.  Ev üzerine ipotek söz konusu olunan kredilerde eş muvafakatnamesi zorunludur.

[gri]Konut kredisi[/gri] çeken bir kişinin bilindiği üzere almış olduğu eve kredi sürecinde banka tarafından ipotek konulmaktadır. Eğer kişi kredisini ödeyememe durumuna girerse banka alacağını tahsil etmek için ipotekli olan evi satışa çıkarmaya hak kazanmış olur. Bu tarz durumlarda eşlerin ipoteği geçersiz kılmasına yönelik davaları engellemek için bankalar konut kredisi verirken evli olan kişiler için eş muvafakatnamesi istemektedirler.

Eş rızası olmadan konut kredisi çekilmemektedir.  Evli olan kişiler ev alacaklarında bankaya birlikte giderek birlikte evin ipoteğine onay vermeleri gerekmektedir. Eğer banka eş muvafakatnamesi olmadan konut kredisi verirse ve kredi verdiği kişi kredisini ödeyemez ise banka ipotekli evi satışa çıkardığında ipotek durumundan habersiz olan ya da ipoteğe onay vermeyen kişi tarafından dava edilebilir. Bu durum banka için oldukça zorlu bir süreci de beraberinde getirmiş olur.

[mavi] Eş Muvafakatnamesi Olmadan Konut Kredisi Çekildiğinde İzin Vermeyen Eş Hakkını Nasıl Aramalı? [/mavi]

Konut kredisi almak isteyen bir birey evliyse eşinin muvafakatnamesi olmadan konut kredisi çekemez. Evin ipotek altına alındığı tüm kredi işlemlerinde ev üzerinde hak sahibi olmasa dahi eşin ipoteğe rıza göstermesi bankaya giderek gerekli evrakları imzalaması gerekmektedir.

Farz edilsin ki ev ipoteği konusundan eşin haberi yok ve bu ipotek durumundan sonradan haberi oldu. Bu durum kişi rızasının olmadığını hakim karşısında bildirmesi gerekmektedir. Tapu kütüğüne söz konusu ipotekli konut için şerh koyulması talebinde bulunma hakkı olan eş bu talebinde geri çevrilmemektedir.

Türk Medeni kanunu gereğince aile içerisinde söz konusu olan ekonomik durumun aile bireyleri aleyhine olmaması için mülkün ipoteklenmesi durumlarında eş rızasını zorunlu tutmaktadır. Eş rızası alınmadan kredi verilmesini yasaklayan kanun gereğince bir eş ev kendi üzerine dahi evi tek başına kredi karşılığında ipotekleme lüksüne sahip olmamaktadır. Aksi durumlarda [gri]ipotek[/gri] varlığından sonradan haberdar olan eş ilgili mahkemeye ve tapu kütüğüne başvurarak ilgili kurumu dava edebilme ve ev üzerinde mevcut olan ipoteği kaldırabilme hakkına sahiptir.