• YARIM ALTIN
  1.651,00
  % -0,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  341771,349
  % 0,28
 • BIST 100
  1.442,56
  % -0,80
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Konut Kredisini Tekrardan Yapılandırma Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

Konut Kredisini Tekrardan Yapılandırma Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişi ev sahibi olabilmek için konut kredilerinden yararlanmaktadır. Uzun vadeli konut kredileri bankaların müşterilerine sundukları hizmetler içerisinde yer almaktadır. Pek çok kişi konut kredisi sayesinde ev sahibi olmakta, kira öder gibi kredisini ödemektedir. Dönemsel olarak konur kredilerinde uygulanan faizlerde değişiklikler meydana gelebilmektedir. Kişiler gerek ödeme güçlükleri gerekse değişen faiz oranlarından dolayı Konut Kredisi Yapılandırma işlemi yapmak isteyebilirler. Yazımız içerisinde kullanılan konut kredilerinin tekrar yapılandırılıp yapılandırılamayacağını, eğer yapılandırma yapılıyor ise bunların avantajlarını siz okuyucularımız ile paylaşacağız. Sizin de hali hazırda konut krediniz varsa ve yapılandırmayı düşünüyor, bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut Kredisi Yapılandırma

[mavi_baslik] Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi [/mavi_baslik]

Konut kredisi kullanmış olan kişileri yakından ilgilendirmektedir. Kişiler gerek değişen ödeme koşulları gerekse konut kredilerinde meydana gelen faiz indirimlerinden dolayı konut kredilerinde yapılandırmaya gitmek istemektedirler.  Kredi yapılandırması kişilerin zorlu ödeme şartlarını lehlerine çevirmeleri konusunda bir çözüm sağlarken stabil olmayan konut faizi kredilerinin de düşmesi durumunda kişilerin daha az faiz ödeme istemleri sonucunda yapmak istedikleri bir işlemdir.

Bilindiği üzere ülkemizde konut kredileri stabil faiz oranına sahip olmamaktadır. Kişiler yüksek faiz durumlarında konut kredisi çekmeyi doğal olarak tercih etmemektedirler fakat bu konuda okuyucularımıza ufak bir dip not aktarmak istiyoruz. Eğer istediğiniz evi oldukça uygun bir fiyata bulduysanız ve o dönemde [gri]konut kredisi[/gri] faizleri yüksek ise faizlerin düşmesini beklemeden kredi kullanabilirsiniz çünkü faizler düştüğünde bankanıza giderek yani faiz oranından kredinizi yapılandırabiliyorsunuz.

Diyelim ki konut kredisi kullandınız ve kredi kullandığınız dönemde kredi çekeceğiniz bankadan faiz oranı  %0.90’dı.  Genellikle konut kredilerinin yükselmesinden sonra genel olarak belirli müdahaleler ile konut kredilerinde faiz indirimi söz konusu olmaktadır ve genel bir faiz indirimine rastladınız. Bu faiz indirimi sonrasında bir başka bankanın konut kredisi faizini %0,83 e ya da %0,80’e düşürdüğünü gördünüz. Bu durumda yapılması gereken en doğru hamle konut kredisinin yapılandırılması olacaktır.

Çekilen konut kredileri yüksek tutarlar oldukları için faizlerde ki ufak değişiklikler bütüne vurulduğunda oldukça avantajlı tasarrufları ortaya çıkarmaktadır. Kişiler böylelikle daha az faiz ödeyecekleri için ceplerinden boşuna bankaya faiz ödememiş olacaklardır.

Konut kredisi yapılandırması yapmak isteyenler dilerlerse kendi bankalarında dilerler ise faizi daha uygun olan bir bankadan konut kredi yapılandırması talep edebilirler. Bu konuda hangi banka ile yapılandırma yapılacağı tamamen kişinin kendisine kalmıştır. Kredi kullanan ve yapılandırma yapmak isteyen kişinin bankaların faizlerini ve dosya masraflarını hesaba katarak kendisi için en uygun tercihi yapması oldukça önemlidir.

[mavi_baslik] Kredi Yapılandırılması Talebi [/mavi_baslik]

Kredi yapılandırılması yapılacağında kişinin gelir belgesi ve tapusunun fotokopisini alarak yapılandırma yapacağı bankaya giderek yapılandırma talebinde bulunması gerekmektedir. Banka kişinin talebini inceleme altına alarak kredinin yapılanmasına uygun olup olmadığına karar verecektir. Bu noktada bankanın kişinin talebini onaylamasında dikkat edilen noktalar arasında kişinin kredi notu puanı, gelir durumu, başka bankalara gecikmeli ödemelerinin olup olmadığı bulunmaktadır. Eğer kişinin kredi yapılandırma durumu onaylanır ise yapılandırma işlemleri başlatılmaktadır.

Eğer kişi hali hazırda yapılandırma yaptığı bankanın dışında bir bankadan konut kredisi yapılandırması talebinde bulunmuş ise eski bankadan kredinin kapanması için yazı isteyecektir. Bu yazının yeni bankaya gelmesi ya da kişinin bankadan bizzat alması gelmesi ile yapılandırma işlemi tamamlanmış olur.

Konut kredisi yapılandırması düşük faizler meydana geldiğinde yapıldığında oldukça avantajlıdır. Özellikle yüksek faizden kredi çeken bir kişi konut kredilerinin faizlerinde düşüş meydana gelmesi ile birlikte yapılandırma talebinde bulunduğunda bankalara ödeyecek olduğu faizin bir kısmından kurtulmuş olacaktır. Üstelik konut kredilerinde çekilen miktarlar yüksek olduğu için faizlerde meydana gelen ufak değişiklikler önemli rakamlara tekamül edebilmektedir.

Konut Kredisi Yapılandırma işlemi yapacak olan kişilerin alternatifleri iyi değerlendirmeleri ve hesaplarını iyi yapmaları oldukça önemlidir. Özellikle konut kredisi yapılandırmasında avantaj sağlamak isteyen kişilerin mümkünse kredinin ilk aylarında yapılandırmaya gitmesi önemlidir. Çünkü kredi faizleri ilk dönem ödemelerinde oldukça yüksekken kredi ödemesinin son aylarına doğru banka faizinin büyük bir çoğunluğu tahsil etmiş olmaktadır. bu nedenle eğer kredinizin son dönemlerinde iseniz kredinizi yapılandırmanız size pek bir avantaj sağlamayacaktır.