• YARIM ALTIN
  1.629,00
  % -2,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338923,183
  % 7,43
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

6 Maddede KOSGEB Alabilmenin Püf Noktaları

6 Maddede KOSGEB Alabilmenin Püf Noktaları

Herkes kendi işinin sahibi olabilmek için girişimcilik için kolları sıvamış olabilir. Peki, KOSGEB alabilmenin yöntemi nedir. Hemen detaylı bilgi iletelim;

 

[mavi_baslik] Projeleriniz [/mavi_baslik]

Öncelikli olarak projeleriniz hazır olması gerekmektedir. KOSGEB’in resmi internet sayfasından hangi sektörleri desteklediği konusun da bilgi aldıktan sonra bu projeyi hazırlamalısınız. Desteklemediği bir projeyi boş yere hazırlamanın bir mantığı olmayacaktır. Projeniz de eksik olmadığına emin olmalısınız. Sunum için gittiğiniz de kurul tarafından bir şey sorulduğun da öylece orada kalmamalısınız. Her soruya verebilecek iyi birer cevabınızın olduğundan emin olarak gitmelisiniz. Tek tek her ayrıntıya hâkim olmalısınız. İyi bir proje ile gittiğiniz de tam destek alabilirsiniz. Sonra ki hayatınızı tam olarak projeniz yönlendirecektir diyebiliriz. Farklı, sıra dışı bir fikriniz var ise mutlaka bu projenizi sunmalısınız. Şans değerinize fayda sağlayacaktır.

 

[mavi_baslik] Sertifika [/mavi_baslik]

KOSGEB’in ücretsiz olarak verdiği sertifika programın da bulunmanız gerekmektedir. Bu sertifika programın da bulunmamanız durumun da zaten hiç şansınız kalmıyor. Net madde olarak sertifikaya sahip olmanız gerektiğini detaylıca belirtmişlerdir. Daha önce 70 saat olan bu eğitim sertifika programı 2017 yılı ile birlikte 32 saate düşürülmüştür. Saatleri aza indirgenmişken üstelik mutlaka değerlendirmeniz gerekmektedir. Katılmama durumu, geç girip savsaklamak konusun da hassas olan bu programı mutlaka dikkate almalısınız. Ciddi boyutlar da önem arz etmekte sonraki sürecinizi de etkilemektedir.

KOSGEB

KOSGEB

 

[mavi_baslik] Veri Tabanı Kayıt [/mavi_baslik]

Desteklenebilmek için işletmenizi kurdunuz, gider faturaları eliniz de, sertifikanızı da aldınız, projeniz de hazır geriye veri tabanına kayıt olmak kalıyor. Bu süreçte dikkat ile yapılması gereken önemli bir süreçtir. KOSGEB’in internet sayfasına girerek, KOSGEB ilk başvuruyu açıyorsunuz, ardından başvuru süreci için; işletme ilk başvuruyu tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında başvur tuşu ile işlemlere başlayabilirsiniz. Form da işletmeniz ile ilgili pek çok soru yer almaktadır. Vergi dairesi numarası, yetkili kişi adı, kuruluş yılı, bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşu gibi eksiksiz doldurmanız gereken pek çok soru bulunmaktadır. Adımları iyi takip edip süreci iyi tamamlamanız gerekmektedir. Tüm formu doldurduktan sonra sizlere kullanıcı adı ve şifre verilecektir. Daha sonra gerekli olacağı için muhafaza konusunda bir yerlere not etmeyi unutmamalısınız. Sizin için önemli olan bir nokta olduğunun altını çizmekte fayda vardır.

 

[mavi_baslik] Özveriniz [/mavi_baslik]

Kuracağınız iletişim büyük önem arz etmektedir. Yetkililer girişimcileri pür dikkat ile seçmektedirler. Bu da sizin samimiyetiniz ile ilginiz ile belirli bir yol almaktadır. Art niyetli olan kişiler şüphesiz ki pekte dikkate alınmayacaktır. Bu açıdan işi ne kadar istediğiniz, süreç ile ilgili alakanız sunum esnasın da ki samimiyetiniz hepsi ayrı ayrı önem taşımaktadır. Bu nokta da kurulda kiler çokça dikkat etmektedirler. Alacağınız kredi tamamen kurul üyelerinin elin de olduğu için, özenli dikkatli olmanız gerekmektedir. Niyetinizi belli ederken ciddi olmalısınız ve samimiyet önemli, bu açıdan samimi olmanız da fayda vardır.

 

[mavi_baslik] Kredi kullanımı [/mavi_baslik]

KOSGEB den kredi aldınız ama doğru kullanmadınız. Bu size büyük kayıplara mal olacaktır. KOSGEB den parayı aldınız gerisi önemli değil diye bir düşünceniz olmamalı, KOSGEB böyle bir kurum değildir. Aldığınız krediler ile ya da bu kredilerle alınan makinaları satmış bulundunuz. KOSGEB verilen kredi ardından 3 yıl boyunca denetleme sağlamaktadır. Sürecin nasıl devam ettiği hususunda işletmeyi bu 3 yıl boyunca; iflas dışın da hiçbir sebeple kapatamazsınız. Eğer makinenin satışı tespit edildiyse, böyle bir durum söz konusu ise verilen krediler geri istenilir üstelik faizli olarak ödememe durumun da icra takibi ile mutlak suret ile faizli bir şekilde verilen krediler geri alınmaktadır. Bu açıdan KOSGEB’i doğru olarak kullanmanız, yani sizlere girişimci olarak destek veren kurum olarak bakmalı, çıkarlarınız doğrultusun da art niyetle değil samimiyet ve iyi niyetle hareket etmeniz gerekmektedir.

 

[mavi_baslik] KOSGEB irtibatı [/mavi_baslik]

Her şey tamam, fakat sürekli olarak kafanıza takılan bir şeyler oluyor ya da yapamadığınız durumlar da nasıl bir yol izlemeniz konusun da eksik hissediyorsunuz. Olabilir elbette birçok insanın başına gelebilecek bir durumdur. İş sürecinden önceki aşamada da sonra ki aşamada da gerekli desteği göstermektedir. KOSGEB öncelikli olarak girişimcilik sonrasın da ise iş geliştirme olarak sınırsız destek sağlamaktadır. KOSGEB girişimciliğe hak kazandınız aldınız fakat sonrası, acabalar ile uğraşmamalısınız. Telefon ile ya da bağlı olduğunuz şubesine giderek gerekli yardım talebin de bulunabilirsiniz, mutlaka yardımcı olacaklardır.

Yazımızı faydalı bulduysanız eğer, [gri]Hibe Kredileri[/gri]  adlı kategorimizi de inceleyebilirsiniz.